صنعت دخانیات در سال ۱۳۹۹ ،

كاهش 22 درصدی قاچاق سیگار

كاهش 22 درصدی قاچاق سیگار

بر مبنای آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) تولید سیگار در ۱۱ ماهه اول سال گذشته ۴.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ رشد داشته و در نتیجه آن قاچاق سیگار بیشتر از ۲۲ درصد کاهش یافته است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، روند قاچاق سیگار در سال ۱۳۹۸ کاهشی بود، به صورتی که در کل این سال برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق سیگار نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۳۹ درصد کاهش یافته بود، اما در سال ۱۳۹۹ با مشکلاتی که به علت عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه در زمینه تولید این محصول ایجاد و منجر به توقف تولید در هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی شد، قاچاق سیگار رو به افزایش گذاشت، تا جایی که در اردیبهشت سال گذشته برآوردها از میزان قاچاق سیگار نزدیک به دو برابر دو ماهه اول سال ۱۳۹۸ بود. اما از مهر ماه سال قبل میزان افزایش قاچاق تک رقمی شد و حالا در ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل قاچاق سیگار کاهش ۲۲.۱ درصدی داشته است.
بر طبق این آمار در ۱۱ ماهه اول سال قبل ۵۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نخ سیگار ساخته شده که نسبت به تولید ۵۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون نخ در ۱۱ ماهه اول سال قبل ۴.۴ درصد افزایش داشته است.
به دنبال این افزایش تولید و با عنایت به این که میزان مصرف در این ۱۱ ماه ۵۹ میلیارد و ۵۸۰ میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم با ۲۲.۱ درصد کاهش، از ۹ میلیارد و ۵۸۰ میلیون نخ سیگار در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۸ به هفت میلیارد و ۴۶۰ میلیون نخ سیگار در مدت مشابه سال ۱۳۹۹ رسیده است.
رشد ۳۱ درصدی تولید تنباکو
در مورد تنباکو، آمار صادرات برخلاف ماه های قبل منتشر نشده، اما تولید انواع تنباکوی معسل و سنتی در ۱۱ ماهه اول سال قبل ۳۱ درصد رشد داشته است. بر این اساس تولید تنباکو در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۴۳۹ و ۳۱۹۷ تن بوده است.
صدور و تمدید مجوز تاسیس و تولید واحدهای تولید تنباکو هم در این زمان دو برابر شده و به ۱۵۲ عدد رسیده است.
این در شرایطی است که سال قبل رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مصرف سالانه تنباکوی معسل را ۱۰ تا ۱۲ هزار تن عنوان کرده و گفته بود که به دنبال ممنوعیت واردات و تولید تنباکوی معسل هم اکنون بیشتر از ۸۰۰۰ تن و بزودی کلی مصرف ۱۰ تا ۱۲ هزار تنی این محصول در کشور از راه قاچاق یا محصولات تقلبی تأمین می شود.
البته بر مبنای گفته های وی و آمارها تنها بخش کمی از نیاز سالانه کشور در بخش تنباکوی معسل در داخل تأمین می شود.
منبع:

1400/01/08
12:00:56
5.0 / 5
673
تگهای خبر: تولید , صادرات , صنعت , قاچاق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی