زمزمه های تغییر در نحوه فروش سهام عدالت

زمزمه های تغییر در نحوه فروش سهام عدالت

به گزارش لوازم فلزی با وجود اینکه سهام عدالت از اردیبهشت ماه سال قبل آزاد شد اما امکان فروش آن به علت افزایش فشار فروش در بازار از نیمه های سال قبل متوقف گردید و به نظر می آید مسؤلان سازمان بورس به دنبال راهکارهای جدید برای فروش سهام عدالت هستند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ بود که سرانجام فرآیند آزادسازی سهام عدالت با ابلاغیه مقام معظم رهبری صورت گرفت و مشمولان این سهام بین روش مستقیم و روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام خود حق انتخاب داشتند. در نهایت از میان ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند و این افراد می توانستند در اولین مرحله تا ۳۰ درصد و در مرحله دوم تا ۶۰ درصد سهام خویش را از راه بانک ها یا کارگزاری ها به فروش برسانند.
این اتفاقات در روزهایی رخ داد که شاخص کل بورس در یک قدمی فتح رقم دو میلیون واحد بود و ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه ۵۰۰ هزار تومان به ۳۰ میلیون تومان هم رسیده بود. بر این اساس خیلی از سهام داران به فروش بخشی از سهام خود اقدام نمودند تا بتوانند منابع حاصل از فروش سهام خویش را دریافت نمایند. اتفاقی که به ریزش بازار دامن زد و نه تنها سبب کاهش ارزش سهام عدالت شد، بلکه سبب شد خیلی از افراد منابع حاصل از فروش سهام خویش را با تاخیر بسیار زیادی دریافت نمایند.
در نهایت ۲۵ آبان ماه سال قبل بود که اعلام گردید فروش سهام عدالت متوقف شده است و این توقف همچنان و پس از حدود پنج ماه همچنان ادامه دارد. البته به نظر می آید سازمان بورس به دنبال راهکارهای جدید برای فروش و معامله سهام عدالت است. آنطور که محمد علی دهقان دهنوی - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نموده است این سازمان در حال طراحی روش هایی است که به صورت غیرمستقیم امکان نقدپذیری سهام عدالت وجود داشته باشد تا به بازار هم صدمه وارد نکند.
به قول وی یکی از این پیشنهادات این است که سهام عدالت بعنوان واحدهای صندوق های سرمایه گذاری در نظر گرفته شود و این واحدها که بازدهی خوبی هم دارند، در اختیار مردم قرار بگیرد که یا سود آنرا دریافت نمایند و یا قادر به فروش آن باشند.
در هر صورت باید منتظر ماند و دید آیا امسال مردم به صورت واقعی مالک سهام خود می شوند و قادر به فروش آن خواهند بود یا خیر.
منبع:

1400/01/09
13:48:29
5.0 / 5
740
تگهای خبر: بازار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی