دبیركل اتحادیه محصولات معدنی هشدار داد

تعطیلی و ورشكستگی كارخانجات فولادی در بین مدت دور از انتظار نیست

تعطیلی و ورشكستگی كارخانجات فولادی در بین مدت دور از انتظار نیست

به گزارش لوازم فلزی دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران هشدار داد: عواقب سرکوب شدید قیمتی سنگ آهن، در بین مدت گریبان تولیدکنندگان فولاد را گرفته و به زودی با کارخانجاتی تعطیل و ورشکسته در این عرصه مواجه خواهیم بود.


کامران وکیل در واکنش به افزایش اندک نرخ پایه محصولات سنگ آهن در بورس کالا در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ما همیشه به مکانیسم بازار آزاد اعتقاد داشته و بورس کالا نیز به همین دلیل شکل گرفته است. با این وجود همچنان دخالت ها در تعیین دستوری نرخ سنگ آهن ادامه داشته و فاصله نرخ جهانی با قیمت عرضه شده در بورس کالا با کسر هزینه های حمل دریایی و زمینی ۶۰ تا ۷۰ درصد است.
وی ادامه داد: هر نوع دخالت دولت در هر بازاری، مرغ و تخم مرغ تا بازار و صنعت و معدن، هیچ گاه نتیجه خوبی نداشته و عواقب زیادی را در کوتاه مدت و طولانی مدت در بر دارد. نمونه آن هم این که نتیجه اختصاص یارانه انرژی و سنگ آهن ارزان به صنعت فولاد، گم شدن ۳ میلیون تن فولاد در سال قبل است که از طرف عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد اعلام گردید.
دبیر کل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران با اشاره به اینکه قیمت تمام شده بسیار بالای محصولات فولادی بوسیله فشار به معادن سنگ آهن و تحمیل قیمت های بسیار پایین به آنها جبران می شود اظهار داشت: وقتی در کشور ناچار به فروش سنگ آهن به ۳۰ درصد نرخ جهانی باشید، طبیعی است که دیگر هیچ سرمایه گذاری برای حضور در این بازار رغبت نکرده بنا بر این هم با کاهش شدید سرمایه گذاری در معادن سنگ آهن روبرو می باشیم. خصوصاً آنکه ذخائر روزمینی شناسایی و برداشت شده و سرمایه گذاران جدید باید به اکتشاف و استخراج های پرهزینه در عمل زمین بپردازند.
وکیل افزود: باتوجه به عدم سرمایه گذاری جدید در معادن، در سال های آتی با کمبود شدید عرضه سنگ آهن مواجه خواهیم شد و شرکت های فولادی که به سنگ آهن و برق و کارگر ارزان عادت کرده اند، عملا توان پرداخت هزینه واردات سنگ آهن با نرخ های جهانی را نداشته و با موج بزرگی از تعطیلی و ورشکستگی کارخانجات فولادی مواجه خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه طبیعی است که یک مدیر دولتی تنها به افزایش سوداوری در دوره خود فکر کند اظهار داشت: این نگاه سبب شده تا مدیران دولت تصمیم منطقی و اقتصادی درباب زنجیره اتخاذ نکرده و ناکارامدی و تجمیع رانت در حلقه فولاد زنجیره آهن و فولاد ادامه یابد.
وی ادامه داد: شاید امروز دولت زورش به تولیدکنندگان داخلی رسید و اجحاف بزرگی در حق معدن کاران کشور اعمال نماید، اما زمانی که عرضه داخل دیگر پاسخگوی نیاز صنعت فولاد نبود، آیا باز هم می تواند برای معدنکاران استرالیایی و یا افغانستانی نرخ تعیین کند.
منبع:

1400/02/05
21:12:36
5.0 / 5
629
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی