سخنگوی گمرك:

ایران سال قبل به 143 كشور دنیا صادرات داشت

ایران سال قبل به 143 كشور دنیا صادرات داشت

به گزارش لوازم فلزی سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: با وجود شدت گرفتن تحریم های ظالمانه نظام سلطه و محدودیت های ناشی از پاندمی کرونا، در سال 99 کشورمان به بالای 143 کشور جهان صادرات و از 123 کشور واردات داشته است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از گمرک، سید روح اله لطیفی گفت: کشورمان در سال ۹۹ به ۱۴۳ کشور جهان صادرات انواع کالاهای ایرانی را داشته که بیش از ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار ارزش صادرات بوده است. ضمن آنکه کشورمان در این سال از ۱۲۳ کشور جهان واردات کالا با ارزش ۳۸ میلیارد و ۸۹۲ میلیون دلار داشته است.
سخنگوی گمرک ایران اضافه کرد: سه مقصد کالاهای تجاری کشورمان، چین با بیش از ۹ میلیارد و ۷۷ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۳۴ دلار، عراق با هفت میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۴۳۱ هزار و ۶۷۳ دلار و امارات با چهار میلیارد و ۶۶۱ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۶۸۲ دلار بودند. و بعد از این سه کشور، ترکیه با دو میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۶۸۸ دلار و افغانستان با دو میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۹ دلار اصلی ترین مقاصد کالاهای ایرانی در سال ۹۹ بودند. همین طور کمترین صادرات کشورمان در اطلس جهانی تجارت به کشور لوکزامبورگ با ۴۴۸ دلار بوده است.
وی در ادامه درباب کشورهای طرف معامله برای تامین کالاها و واردات به کشورمان اظهار داشت: در سال ۹۹ مبدا اصلی واردات کشورمان شامل کشور چین با ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون و پنج هزار و ۹۵۱ دلار و بعد از آن امارات متحده عربی با ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۹۱ دلار و ترکیه با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۹۱ هزار و ۸۲ دلار هستند.
سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: نزدیک به ۵۰ درصد صادرات کشور در سال ۹۹، محصولات پتروشیمی و پایه نفتی ۲۰ درصد محصولات معدنی و صنایع معدنی ۱۸ درصد نیز محصولات کشاورزی و صنایع غذایی حدود ۱۰ درصدی کالاهای صنعتی و میعانات گازی و صنایع دستی با هم سهمی بیش از یک درصد بودند.


منبع:

1400/02/13
19:22:32
5.0 / 5
398
تگهای خبر: چین , صادرات , صنایع , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی