رئیس پژوهشكده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف:

روسای جمهور به فكر ۲۰ سال آینده نیستند

روسای جمهور به فكر ۲۰ سال آینده نیستند

به گزارش لوازم فلزی رئیس پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف با اعلان اینکه برنامه های کاندیداها تزئینی است، اظهار داشت: رئیس جمهورها در فکر آن  نیستند که باید 20 یا 30 سال آینده نیز نسبت به کارهایشان پاسخگو باشند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، علی ملکی امروز در مراسم رونمایی از بسته اقتصاد نجات ایران (بنای ایران)، گفت: انتخابات ریاست جمهوری در کشور از نارسایی های مختلفی رنج می برد که دو نارسایی اصلی آن یکی فقدان وجود نظام حزبی منجسم در کشور است. کاندیداهایی که از یک حزب برمی خیزند و مبتنی بر اندوخته و دانش آن حزب برنامه ارائه می دهند و با پشتیبانی حزب مربوطه در قدرت کار را اجرا کنند، می توانند به سبب یک چنین ساختاری متعهد به قول های خود باشند، اما به سبب ضعف نظام حزبی این فرصت از ما گرفته شده که کاندیداها از قبل بصورت منسجم راجع به کاری که می خواهند انجام دهند فکر کنند و در طول زمانی که در قدرت هستند دغدغه داشته باشند که نسبت به عملکردشان پاسخگو باشند و در آینده هم نسبت به عملکرد احساس تعهد کنند.
رئیس پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: بنا بر این دوره های ریاست جمهوری منقطع و کوتاه مدت است و پس کسانی که در این سمت ها قرار می گیرند خیلی در فکر آن نیستند که باید ۲۰ یا ۳۰ سال آینده نیز نسبت به کارهایشان پاسخگو باشند.
ملکی اظهار داشت: مساله دوم زمان بسیار کوتاه ۳۰ الی ۴۰ روزه برای معرفی کاندیداها است که طی این مدت کوتاه بطور قطع واقعیت درونی کاندیداها آشکار نمی گردد تا مردم بتوانند در مورد آنها قضاوت کنند.
وی با اعلان اینکه برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری تزئینی است نه واقعی، گفت: رویه برنامه های تزئینی به یک هنجار تبدیل گردد و اغلب کاندیداها در طول دوران تبلیغات به این برنامه های تزئینی اکتفا می کنند و پس شعار می دهند، بدین سبب این برنامه ها نسبت روشنی با عملکردشان در زمانی که در جایگاه مسئولیت قرار می گیرند ندارد.
ملکی اظهار داشت: ما در پژوهشکده سیاست گذاری در طول دوران مدیریت های کشور همیشه در مقام مشاوره و حل مساله به دولت ها بدون هیچگونه جهت گیری سیاسی خاصی کمک می نماییم و نگاهمان به این قضیه ملی است. اما در این دوره به این فکر افتادیم که این مجموعه ایده ها و طرح ها و برنامه ها که در طول دوران ریاست های جمهوری به دولت های مختلف ارائه می دهیم را از قبل ارائه دهیم تا حداقل آن دو خلاء را جبران کند و ضمن این که بستری را فراهم نماییم تا بدینوسیله یک گفتمان اجتماعی برای ارائه برنامه واقعی بجای برنامه تزئینی کاندیداها ارائه شود.
وی اضافه کرد: برنامه بنای ایران بر چند اولویت متمرکز است و دولت باید در مسائل اصلی تمرکز کند و در وضعیت فعلی کشور فرصت اهتمام و خطا کردن ندارد. در برنامه بنای ایران به ۵ محور تمرکز شده که این محورها تورم، تولید و اشتغال، فقرزدایی، ارتقا جایگاه بین المللی کشور و بحث فساد است و پس نباید از این ۵ محور صرفنظر کرد و باید در مورد این ۵ بخش انسجام وجود داشته باشد و با برنامه های پراکنده نمی توان به اهداف مورد نظر در این محورها دست یافت.


منبع:

1400/02/27
22:31:28
5.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی