ضریب بازیافت سه میدان گازی افزایش می یابد

ضریب بازیافت سه میدان گازی افزایش می یابد

به گزارش لوازم فلزی مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از شروع عملیات اجرائی راه اندازی ایستگاه های تقویت فشار هما و وراوی و مرکز تفکیک تابناک آگاهی داد و اظهار داشت: با اجرای این سه طرح با سرمایه گذاری 281 میلیون یورویی بخش غیردولتی، تامین پایدار خوراک پالایشگاه پارسیان تضمین می شود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، رامین حاتمی امروز در آیین عملیات اجرائی طرح های راه اندازی مرکز تفکیک تابناک و ایستگاه های تقویت فشار گاز هما و وراوی اظهار داشت: پالایشگاه پارسیان در سالهای ۸۲ و ۸۵ در دو فاز و با مجموع دبی ۷۹ میلیون مترمکعب در روز از گازهای تولیدی میدان های تابناک، هما، وراوی و شانول، به راه افتاده است که پارینه زنجیره ارزش این بخش با راه اندازی بخش بازیابی اتان پارسیان و سپهر کامل شد و ارزش محصولات به حداکثر رسید.
وی ادامه داد: باتوجه به افت میدان ها و اهمیت این مجموعه بمنظور تامین خوراک پایدار، الزاماتی از طرف وزارت نفت برنامه ریزی و مورد پیگیری قرار|گرفت که امروز عملیات اجرائی اولین حلقه از مجموعه اقدام های برنامه ریزی شده شروع خواهد شد. این طرح شامل راه اندازی ایستگاه های تقویت فشار هما و وراوی و مرکز تفکیک تابناک و تأسیسات جانبی است که با بهره گیری از سرمایه گذاری بخش غیردولتی به میزان ۲۸۱ میلیون یورو اجرائی می شود.
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اعلان اینکه در این طرح افزون بر راه اندازی دو ایستگاه تقویت فشار و یک مرکز تفکیک، حدود ۸۸ کیلومتر خطوط لوله جدید، ۹۰ کیلومتر خطوط انتقال برق و چهار ایستگاه فشار قوی و فوق توزیع راه اندازی خواهد شد، اظهار نمود: با اجرای این طرح شاهد افزایش ضریب بازیافت از میدان های هما و وراوی به ترتیب به مقدار ۳۴ و ۱۶ درصد خواهیم بود و این در حالیست که در میدان تابناک افزون بر افزایش ۳ درصدی ضریب بازیافت، بهبود کیفی خوراک پالایشگاه را نیز خواهیم داشت.
حاتمی رسالت اصلی وزارت نفت در افزایش ضریب بازیافت را استفاده حداکثری از منابع خدادادی زیرزمینی برای تامین خوراک پایدار پالایشگاه ها خواند و با اعلان اینکه در کنار موارد عنوان شده، دوره نگهداشت تولید در سه میدان افزایش می یابد، اظهار داشت: با اجرای این پروژه میلیاردها مترمکعب گاز اضافه بر شرایط تولید طبیعی خواهیم داشت و حدود ۲۲ میلیون بشکه مایعات نیز تولید خواهیم کرد.
وی اشاره کرد: این طرح افزون بر استفاده از توان مهندسی و اجرائی شرکت های داخلی با سرمایه به کل ایرانی است که همه بازپرداخت سرمایه گذاری های انجام شده نیز از محل تامین خوراک به پالایشگاه پارسیان و سپهر بازیافت می شود.
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اضافه کرد: راه اندازی ایستگاه تقویت فشار شانول و توسعه میدان های مستقل گازی همجوار پالایشگاه شامل ارم و پازن نیز با مجموع دبی ۳۰ میلیون مترمکعب در دستور کار شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار می گیرد.
مذاکرات قراردادی؛ منوط به تایید پیشنهادهای فنی و مالی E&Pهای ایرانی
همین طور رضا دهقان - معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تفاهم های انجام با شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی برای مطالعه میدان نفتی آزادگان، اظهار داشت: در صورتیکه بعد از انجامم مطالعات، پیشنهادهای فنی و مالی این شرکتها به تایید شرکت ملی نفت برسد، مذاکرات قراردادی شروع می شود.
وی اظهار داشت: در سالهای اخیر توسعه این میدان در عمل در بخش شمالی و جنوبی دنبال شده است. با اجرای طرح توسعه بخش شمالی میدان آزادگان از طرف شرکت ملی نفت چین (CNPC)، ظرفیت تولید این میدان در سال ۹۵ به ۷۵ هزار بشکه در روز رسید که تا حالا این ظرفیت حفظ شده و تولید ادامه دارد.
وی افزود: در بخش جنوبی نیز شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران رأساً توسعه میدان را در قالب امضای قراردادهای گوناگون پیمانکاری، توسعه در بخش حفاری، بخش روسطحی، تأسیسات و... در دستور کار قرار داد و سال گذشته، تکمیل کار توسعه در میدان آزادگان جنوبی به شرکت پتروپارس واگذار شد.
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران افزود: امروز ظرفیت تولید روزانه میدان های آزادگان جنوبی و آزادگان شمالی به ترتیب ۱۴۰ هزار بشکه و ۷۵ هزار بشکه است که در مجموع ظرفیت تولید روزانه این میدان را به رقم ۲۱۵ هزار بشکه رسانده است.
دهقان اظهار داشت: بعد از برجام با در اختیار داشتن مطالعات توسعه ای چند شرکت نفتی معتبر بین المللی درباره میدان آزادگان قصد داشتیم سرعت عمل بیشتری را برای توسعه این میدان در نظر بگیریم که متأسفانه خروج آمریکا از برجام شرایط را به گونه دیگری رقم زد.
وی به ایده حضور شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و بهره مندی از ظرفیت های فنی، مهندسی، مدیریتی و حتی سرمایه ای این نوع شرکتها برای عبور از بحران پیش آمده اشاره نمود و اضافه کرد: طبق بررسی های انجام شده میدان آزادگان در دو بخش شمالی و جنوبی قرار دارد که بخش جنوبی آن به لحاظ ظرفیت مخزنی حدود دو برابر بخش شمالی است، بدین سبب این فرضیه محتمل خواهد بود که بخش جنوبی میدان به دو بخش مرکزی و جنوبی تقسیم شود و شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی مطالعات توسعه ای خودرا در این سه بخش متمرکز کنند.
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران اعلام نمود: در حقیقت امضای این تفاهم نامه مشخص می کند آیا این تقسیم بندی عملی و اجرائیست و این که در صورت عملی بودن آیا به لحاظ فنی و اقتصادی توجیه پذیر خواهد بود یا خیر.
بگفته دهقان، مطالعاتی که از طرف شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی انجام می شود با همراهی شرکت ملی نفت ایران است. به این منظور کمیته فنی مشترکی برای هر سه بخش میدان و کمیته فنی مشترکی برای کل میدان در نظر گرفته شده است که وظیفه اصلی آن، بررسی حفظ یکپارچگی توسعه و بهره برداری میدان از نظر مخزنی، سرمایه گذاری و مدیریتی است، بدین سبب اگر نتیجه بخش بودن انجام مطالعات برای شرکت ملی نفت ایران محرز و در صورتیکه پیشنهادهای فنی و مالی از طرف شرکت ملی نفت ایران تایید گردد، مذاکرات قراردادی با این شرکتها شروع خواهد شد.
منبع:

1400/03/10
23:15:13
5.0 / 5
660
تگهای خبر: اقتصاد , برجام , تولید , چین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی