ظرفیت رشد سالانه ۲۰ تا ۴۰ درصدی تجارت ایران با جهان

ظرفیت رشد سالانه ۲۰ تا ۴۰ درصدی تجارت ایران با جهان

رییس کمیسیون صادرات اتاق تجاری ایران اظهار داشت: فراهم کردن زیرساخت های تجاری، رشد 20 تا 40 درصدی صادرات و واردات را در هر سال برای کشور به دنبال دارد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از صدا و سیما، جمشید نفر با اعلان اینکه اعداد و ارقام تجاری فعلی در مقابل ظرفیت صادرات و واردات کشور بسیار کوچک هستند، اشاره کرد: با اعمال سیاست های درست، منطقی و همه جانبه می توان بهبود تدریجی در تجارت را انتظار داشت.
وی با اشاره به فراهم نبودن زیرساخت های مناسب برای رشد ۱۰۰ درصدی حجم مبادلات تجاری، اظهار داشت: با ایجاد شرایط مناسب افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی تجارت در هر سال قابل پیش بینی است که با برنامه مناسب می توان به آن دست یافت.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق تجاری ایران با اشاره به افزایش تجارت در دو ماه نخست امسال، گفت: در ماه های آغازین سال قبل که ویروس کرونا بتازگی شیوع پیدا کرده بود، اولین راه حل جهان بستن مرزها به روی یکدیگر بود بنا بر این ایران نیز به سبب ممنوعیت تردد، نتوانست کالایی را مبادله کند.
وی اضافه کرد: سال جاری در مقایسه با زمان مشابه سال قبل روند تجاری در حالت عادی قرار گرفته و بنا بر این شاهد رشد مبادلات هستیم که باتوجه به انجام مذاکرات احیای برجام سخت می توان پیش بینی نمود که تجارت چه مسیری را تا آخر سال طی خواهدنمود.
نفر افزود: با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور امکان تغییر شرایط در دولت بعدی نیز وجود دارد که هر تصمیمی می تواند بر تجارت ایران و جهان تأثیر گذار باشد و سبب بهبود یا لطمه به آن شود.
وی با تاکید بر این که تجارت با دلار بیش از ۲۰ هزار تومان مشکلات فراوانی را برای صادرکنندگان به وجود آورده و سبب لطمه شده است، اظهار داشت: مبادلات اقتصادی ایران تا آخر سال جاری وابسته به سیاست های کلان است که در صورت متوازن بود رشد قابل توجهی در تجارت را برای کشور به همراه خواهد داشت.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق تجاری ایران با تاکید بر این که احیای برجام برای اقتصاد نتایج مثبتی به دنبال دارد، اشاره کرد: استفاده درست از این فرصت می تواند فشار اقتصادی را از دوش مردم بردارد و رونق را بیش از پیش به کشور بازگرداند، اما ارزپاشی عملکردی مخالف را به وجود می آورد و به اقتصاد لطمه بیشتری خواهد زد.
وی با اعلان اینکه سیاست های دولت در تولید و صادرات باید رقابتی باشد، اظهار داشت: برخی سیاست های حمایتی مانع رشد و توسعه هستند و باید دولت به شکلی عمل کند که تولیدکنندگان از همه توان و ابداعات خود در جهت افزایش صادرات استفاده کنند.
نفر اضافه کرد: باتوجه به منابع سرشار انرژی و کارگر ارزان در کشور در صورت اعمال قوانین پشتیبانی کننده، تولید می تواند به میزانی رشد پیدا کند که جایگاه نخست صادرات برخی کالاها در جهان را به دست آوریم.
وی درباب اقلام صادراتی ایران، گفت: هوش و استعداد جوانان ایرانی و محصولات معدنی از اصلی ترین کالا و خدماتی است که قابلیت صادراتی بسیاری دارد و از طرف دیگر به سبب چهار فصل بودن کشور در بیشتر محصولات کشاورزی مزیت صادراتی داریم.
بر اساس آخرین اعلام گمرک، در اردیبهشت ماه سال جاری ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶.۶ درصد و ۳۸ درصد رشد را تجربه کرده است.
در اردیبهشت ماه سال جاری ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶.۶ درصد و ۳۸ درصد رشد را تجربه کرده است.

1400/03/16
17:21:46
5.0 / 5
299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی