آیا درآمد سیاه ۲ و نیم میلیارد دلاری متوقف می شود؟

آیا درآمد سیاه ۲ و نیم میلیارد دلاری متوقف می شود؟

رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران از موافقت شورای رقابت با نهاد تنظیم گر مناسبات بازیافت آگاهی داد و اظهار داشت که درآمد سیاه وابسته به جریان پیمانکاران شهرداری و مافیای وابسته به پیمانکاران که جلوه آن در زباله گردی، سو استفاده از کودکان کار، کارگران مهاجر و معتادان است، حدود 2.5 میلیارد دلار تخمین زده می شود، اما با اجرای این مصوبه انتظار می رود همه زیر پوشش قانون برگردند و اپلیکیشن هایی که می توانند ضایعات باارزش را از مردم بخرند فعال شود.


سید توحید صدرنژاد در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: این مصوبه باید بصورت یک اساسنامه به تصویب هیئت دولت و تایید مجلس برسد.
وی با اعلان اینکه بارها تاکید شده شاه بیت مشکلات حوزه مدیریت پسماند، قانون مدیریت پسماند است، اشاره کرد: قانون مدیریت پسماند توسط افرادی در حاکمیت نوشته شده و در آن اشاره ای به نقش شهروندان نشده است و در کل متن این قانون از عباراتی مثل مردم، شهروند و حتی بخش خصوصی استفاده نشده است. نگاه قانون این بوده که برخی دستگاهها مسئول رفع چالش های حوزه پسماند شوند که با این نگاه وضعیت مدیریت پسماند در کشور مناسب نمی باشد.
بگفته رییس اتحادیه صنایع بازیافت در قانون مدیریت پسماند حقوق مالکیت یا وضعیت مالکیت پسماند تعریف نشده و در نتیجه حقوق رقابت نیز دیده نشده است. در چنین شرایطی شهرداری، پیمانکاران شهرداری و مافیای وابسته به پیمانکاران که جلوه آن در زباله گردی، سو استفاده از کودکان کار، کارگران مهاجر و معتادان است به آسانی عملی می شود و برای خود شبکه به وجود می آورد.
درآمد سیاه ۲.۵ میلیارد دلاری!
وی "درآمد سیاه" وابسته به جریان یاد شده را سالانه ۲.۵ میلیارد دلار عنوان نمود و اظهار داشت: در برگشت کالایی که جمع می شود مواد مخدر، مشروبات الکلی و غیره به کشور قاچاق می شود. این مساله در قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ بطور جامع دیده شده که موارد نقض این حقوق و بی نظمی در رقابت چیست و راهکارها کدامند. بر طبق این قانون اعلام شده اگر در بازاری بی نظمی در رقابت وجود داشته باشد شورای رقابت می تواند دستورالعمل تصویب کند و اگر در بازاری انحصار مستمر باشد می تواند نهاد تنظیم گر تعیین کند.
صدرنژاد با اعلان اینکه اتحادیه از حدود سه سال پیش این تقاضا را از شورای رقابت مطرح کره بود، اظهار نمود: در طول این مدت جریان دامنه دار قانونی برای تصویب سیاست های حمایتی آغاز شد که سال قبل آقای روحانی این قانون را ابلاغ نمود و در حوزه مناسبات بازار شورای رقابت پرونده ای در جریان داشت که ۲۷ اردیبهشت ماه دستورالعمل آن تصویب گردید و به زودی اساسنامه نیز تصویب خواهد شد.
ضایعات باارزش بی واسطه به صنعت می رسد
بگفته وی اگر این مصوبه و سامانه های زیرمجموعه آن عملی شود، فضای مبادلات و مدیریت پسماند و بازیافت به سمت شفافیت خواهد رفت و از مالیات نیز معاف خواهد شد. در چنین شرایطی بخش زیادی از کسانی که معتقدند پرداخت مالیات برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و بنا بر این غیرقانونی فعالیت می نمایند، وارد پوشش قانونی خواهد شد. علاوه بر این اپلیکیشن هایی که می توانند ضایعات باارزش را از مردم بخرند فعال خواهد شد. چونکه پس از این فضا رقابتی است و کسی از رانت استفاده نمی کند و این افراد می توانند با حذف واسطه بطور مستقیم نهاده های خودرا به صنعت بفروشند.
رییس اتحادیه صنایع بازیافت اضافه کرد: اگر این سیتم در کشور فراگیر شود و کسی ضایعات باارزش خودرا دور نریزد، پدیده زباله گردی نیز حذف خواهد شد. این قدم باارزش است، اما حیف که دیر تصویب گردید و درباره همراهی دولت آینده نیز نگرانی هایی وجود دارد. اما اگر با همین سرعتی که به اینجا رسیده پیش رود احیانا تا یک سال دیگر شاهد تغییرات در ظاهر مدیریت پسماند نیز خواهیم بود.
دستورالعمل تنظیم بازار پسماند
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، شورای رقابت در جلسه ۲۷ اردیبهشت ماه امسال بند (۵) ماده (۵۸) قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، به سبب انحصاری تشخیص دادن بازار پسماند در دو حوزه جمع آوری و دسترسی فعالان صنعت بازیافت به انواع پسماند قابل بازیافت، دستورالعمل تنظیم بازار پسماند را تصویب کرد.
برپایه این دستورالعمل، شهرداری های سراسر کشور با رعایت قوانین و مقررات مربوط مکلف اند در مرحله انتخاب یا صدور مجوز برای اشخاص حقیقی و حقوقی برای جمع آوری زباله و پسماند، با بیان عمومی و ستاندن پیشنهاد از طرف همه داوطلبان واجد شرایط به نحو رقابتی و با چارچوب قانونی مشخص اقدام و مجوز یا پروانه صادره را فقط در محدوده جغرافیایی و زمانی محدود و معین صادر کنند.
همین طور همه اشخاص حقیقی و حقوقی که مجوز یا پروانه جمع آوری پسماند را کسب کرده اند مکلف اند مواد قابل بازیافت را تفکیک و بصورت قابل فروش و واگذاری فقط بوسیله سامانه های بورس کالا یا سامانه های دیگری که با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و اتحادیه صنایع بازیافت ایجاد می شود به طریق مزایده عمومی و رقابت آمیز به واحدهای دارای پروانه بازیافت عرضه کنند.
بر طبق این دستورالعمل، هرگونه واگذاری مجوز به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از روش های مذکور، همین طور هرگونه عرضه مواد جمع آوری شده و قابل استفاده و پسماند از طرف اشخاص دارای مجوز جمع آوری پسماند خارج از رویه مشروح، بعنوان رویه ضدرقابتی سو استفاده از وضعیت اقتصادی مسلط توسط شورای رقابت رسیدگی خواهد شد.1400/03/23
10:07:55
5.0 / 5
262
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی