تولید علوفه ۴۰درصد كاهش پیدا كرد

تولید علوفه ۴۰درصد كاهش پیدا كرد

به گزارش لوازم فلزی مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری از کاهش ۴۰درصدی علوفه مراتع به علت خشکسالی اطلاع داد.


ترحم بهزاد در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که خشکسالی چه اثراتی بر مراتع کشور گذاشته است اظهار داشت: هر یک میلی متر افزایش یا کاهش بارندگی سبب افزایش یا کاهش 0.8 کیلوگرمی تولید علوفه در عرصه مرتع ها می شود.
وی افزود: برپایه آمارهای اعلام شده تا آخر فروردین ماه، ۴۳ درصد نسبت به بلند مدت و ۵۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش بارندگی داشته ایم. در شرایط نرمال باید ۱۰.۷ میلیون تن علوفه در بلند مدت تولید شود ولی امسال این میزان به ۶.۴۵ میلیون تن رسیده است. در واقع ۴.۲۵ میلیون تن نسبت به شرایط نرمال و دراز مدت کاهش تولید علوفه داشتیم.
مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری در پاسخ به این سؤال که با عنایت به این که کاهش علوفه مراتع، دامداران را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است، آیا سازمان جنگلها تدابیری برای کاهش خسارت به دامداران اتخاذ نموده است؟ اظهار داشت: طرحی تحت عنوان کاهش اثرات خشکسالی در مراتع کشور به وزیر جهاد کشاورزی عرضه دادیم. همینطور جلساتی با دستگاههای مرتبط همچون سازمان امور عشایر برگزار گردید. در این جلسات سازمان امور عشایر پیشنهاد کرد برای پیشگیری از ضرر و زیان عشایر، دام زنده سبک آنها با قیمت هر کیلو ۴۵ هزار تومان خرید حمایتی شود و همینطور جو با قیمت مصوب در اختیار عشایر قرار گیرد که این خرید حمایتی مورد موافقت قرار گرفت و ابلاغ گردید.
وی خاطرنشان کرد: بیشتر اقدامات سازمان جنگل ها در جهت مقابله با خشکسالی حفظ مراتع، مدیریت چرا، مدیریت رواناب ها بوده و هدف این سازمان هم انجام پروژه های اصلاح و احیا و اقداماتی نظیر نهال کاری، بوته کاری، بذرکاری، عملیات بیومکانیک با هدف ذخیره بارش در جهت استحصال آب باران در سالجاری است.
بهزاد در انتها اظهار داشت: تمام استانها با کاهش بارندگی و کاهش تولید علوفه مراتع مواجهند که البته کمبود آن در بعضی استانها بیشتر و در بعضی هم کمتر است.
منبع:

1400/03/28
20:55:17
5.0 / 5
603
تگهای خبر: تولید , خرید , دستگاه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی