معاون عملیات بورس كالا اعلام كرد؛

قطع برق عامل گرانی سیمان

قطع برق عامل گرانی سیمان

معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران، با اعلان اینکه 80 درصد سیمان عرضه شده، در بورس کالا معامله می شود، اظهار داشت: بورس کالا عامل افزایش قیمت در بازار نیست.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، سیدجواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار داشت: امسال با عرضه سیمان در بورس کالا کوشیدیم قیمت واقعی تر شود امسال تا اختتام هفته ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.
وی اضافه کرد: این میزان عرضه نسبت به زمان مشابه سال پیش از رشدی معادل ۲۵ درصد برخوردار است؛ ضمن این که باید توجه داشت که یکی از دلیلهای افزایش قیمت سیمان، قطعی برق بوده که در نتیجه، کاهش تولید و عرضه سیمان در بورس کالا را سبب شده و همین مورد، موجب افزایش قیمت این محصول در بازار شده است.
به گفته جهرمی، ۳ هلدینگ مهم تولید سیمان، محصولات کارخانه سیمانی خودرا در بورس کالا عرضه می کنند؛ در حالی که این انتظار وجود دارد که سایر شرکت های سیمانی که سهام آنها در بورس معامله می شود نیز، محصولات خودرا بوسیله بورس کالا ارایه کنند.
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران اظهار داشت: عرضه سیمان از خرداد ماه با عرضه ۲.۶ میلیون تن آغاز شد که از این مقدار ۱.۸ میلیون تن معادل ۷۰ درصد معامله شد و روند هفتگی عرضه و تقاضای سیمان ۷۵ هزار تن سیمان از ۱۴ خرداد شروع گردید؛ به نحوی که در ۱۸ تیر ماه به ۶۴۵ هزار تن در هفته رسید که ۴۷۶ هزار تن آن معامله شد که متأسفانه پس از قطعی برق سیمانی ها، عرضه سیمان در بورس کم شد.
وی اظهار داشت: هم اکنون ۳۷ شرکت سیمانی در بورس کالا عرضه می کنند و تعداد خریداران سیمان به ۱۳۹۱ مشتری رسیده است؛ بنا بر این تدابیری اندیشیده شده که علاوه بر مشتری های حقوقی افراد حقیقی هم بتوانند حداقل ۱۰ تن سیمان در بورس کالا سفارش بدهند و خریداری کنند و مشتریان سیمان شامل انبوه سازان، شهرداری ها و حتی سازندگان خرد ساختمانی هستند که سیمان خودرا از بورس کالا خریداری می کنند.
به گفته جهرمی، مشتریان پتروشیمی در بورس کالا ۲۵۰۰ نفر، مشتریان ورق هزار نفر و مشتریان سیمان ۱۳۹۱ نفر هستند که البته باتوجه به گزارش کارگزاری ها، تعداد مشتریان سیمان درحال افزایش است. بر همین اساس، برای گرفتن کد معاملاتی در بورس کالا شرایط را آسان کردیم و تحصیلات فرد و صورت های مالی شرکتها حذف شدند تا گرفتن کد معاملاتی آسان تر شود.
به گفته وی، در طول این مدت که سیمان در بورس کالا ارائه شد، قیمت هر کیلو سیمان تیپ ۲ که ۱.۴ میلیون تن معادل ۷۸ درصد معامله شده، به قیمت هر کیلو ۳۷۳ تومان در هفته ۱۸ تیرماه ثبت شد؛ ضمن این که رقم ۴۴۲ تومان نیز در هر کیلو مورد تأیید قرار گرفته، در ۱۸ تیر ماه که ۸۵ درصد از سیمان عرضه شده معامله شده هر کیلو ۵۴۸ تومان ثبت شده و میانگین قیمت معاملات ۸۲۰ تومان بوده است.
وی اظهار داشت: شرایطی فراهم می نماییم شرکت های تولیدکننده سیمان با ساز و کار عرضه محصول در بورس کالا آشنا گردند که دراین زمینه با انجمن سیمان و هلدینگ های عرضه کننده سیمان مذاکره می نماییم و برای هفته های آتی میزان عرضه سیمان مشخص شود.
جهرمی اشاره کرد: بورس کالا در حقیقت مکانیسم کشف قیمت را ارائه می کند و اگر سیمان در خارج از بورس کالا ارائه شود، باید برمبنای قیمت اعلامی سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان باشد.
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران اظهار داشت: قیمت سیمان در خارج از بورس بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده که به سبب شوک عرضه در بازار بوده است و بنابراین، از اختلاف قیمت بورس و بازار دلالان منتفع می شوند.
به گفته وی، معاون برنامه ریزی وزیر صنعت در نشستی که شب گذشته با جهانگیری معاون اول برگزار کرده مقرر است عرضه سیمان بصورت سلف برای پوشش دادن تقاضای آتی شرکتها در بورس کالا صورت گیرد.
جهرمی همین طور اظهار داشت: تعدادی از محصولات فولادی مانند آهن اسفنجی که قابلیت نگهداری ندارند باید مکانیسم صادرات آن فراهم گردد و اگر شوک قیمت ارز در بازار نباشد صادرات این محصولات رونق می گیرد.
وی تاکید کرد: یکی از دلیلهای گرانی شوک عرضه بود که به خاطر قطعی برق بر بازار تحمیل شد.

1400/04/29
12:43:05
5.0 / 5
253
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی