گاز ارزان به تاریخ پیوست

گاز ارزان به تاریخ پیوست

دوران گاز طبیعی ارزانقیمت امکان دارد به پایان رسیده باشد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بهای معاملات گاز طبیعی آمریکا پنجشنبه گذشته تحت تأثیر پیشبینی ها از گرم تر شدن دمای هوا در دو هفته آینده، به بالاترین قیمت ۳۱ ماه گذشته صعود کرد و افزایش قیمت های جهانی گاز قوی ماندن صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) آمریکا را تضمین می نماید.

موسسه رفینیتیو پیشبینی کرده که میانگین تقاضا برای گاز شامل صادرات از ۹۰.۹ میلیارد فوت مکعب در روز در هفته جاری به ۹۴ میلیارد فوت مکعب در روز در هفته آینده افزایش پیدا خواهد نمود.

پیش بینی هفته آینده در واقع کمتر از میزان مورد انتظار است، چونکه برخی از تولیدکنندگان برق به علت بالا رفتن چشم گیر قیمت گاز طبیعی، مجبور شده اند زغال سنگ بسوزانند. اما این مبادرت به حدی کافی نخواهد بود که جلوی صعود قیمت گاز طبیعی را بگیرد.

این خبر خوبی برای LNG آمریکاست. صادرات LNG این کشور در فاصله ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۲۱ به میزان ۴۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و به ۹.۶ میلیارد فوت مکعب در روز رسید. آسیا بزرگترین مقصد صادرات آمریکا بوده و ۴۶ درصد از صادرات این کشور تا آخر ماه مه به آسیا روانه شده است.

طبق گزارش روزنامه فایننشیال تایمز، قیمت گاز طبیعی در اروپا و آسیا به علت محدود شدن عرضه، حجم اندک تولید در اروپا و صادرات کمتر از جانب روسیه، افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. متعاقبا قیمت گاز طبیعی در اروپا برای اولین بار به حدود ۴۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت (۱۴ دلار به ازای هر واحد mmBtu) صعود کرده است. قیمت گاز در انگلیس به بالاترین حد ۱۶ سال گذشته رسیده و وضعیت در آسیا از این هم وخیمتر بوده و قیمتها به ۱۵ دلار به ازای هر واحد mmBtu افزوده شده اند. انتظار می رود کمبود عرضه در هفته های آینده شدت پیدا کند.

تقاضا برای گاز طبیعی در سرتاسر جهان با روند بهبود فعالیت اقتصادی و بازگشایی اقتصادها رشد قوی پیدا کرده است. البته پدیده های جوی غیرمنتظره که ناشی از تغییرات اقلیمی بوده اند هم نقش قابل توجهی داشته اند. زمستان طولانی تر در اروپا و خشکسالی در کشورهایی مانند برزیل، مصرف گاز طبیعی را به شدت افزایش داده است.

آمریکا همواره علاقه زیادی به گاز طبیعی نشان داد و سوخت های فسیلی نقش مهمی را در سبد تولید برق این کشور ایفا می کنند و همزمان نیمی از خانه ها در این کشور از این سوخت برای گرمایش استفاده می نمایند. با آغاز گذار از سوخت های فسیلی به انرژیهای تجدیدپذیر در خیلی از ایالتهای آمریکا، گاز طبیعی بعنوان واسطی عمل می کند تا این روند به شکل آرام و بدون اختلالی سپری شود.

در واقع گاز طبیعی و LNG حالا بعنوان پلی در گذار به سمت انرژی های تجدیدپذیر دیده می شوند که به علت میزان آلایندگی کمتر آنهاست، چونکه ۳۰ درصد کمتر از نفت و ۴۵ درصد کمتر از زغال سنگ دی اکسید کربن منتشر می کنند.

و این وضعیت احیانا به یک روند بلندمدت تبدیل می شود. هر چند که تلفیقی از موانع کوتاه مدت مختلف نظیر اختلالات عرضه، بهبود اقتصادی جهانی و توقف ساخت تاسیسات جدید صادرات LNG به روند صعودی قیمت گاز طبیعی دامن زده است اما این اتفاق نظر وجود دارد که تغییرات ساختاری که تحت تأثیر گذار به سومت انرژی پاک روی می دهند، به معنای آن است که قیمت بالای گاز متداول می شود.

عامل دیگری که این وضعیت را تشدید می کند، کاهش سرمایه گذاری در میادین گاز جدید به دنبال درخواست سرمایه گذاران و دولت های نگران از تغییرات اقلیمی است. بعنوان مثال قیمت بالای کربن در اروپا سبب شده است نیروگاه ها به سرعت به استفاده از گاز طبیعی روی بیاورند. چین بیشتر از قبل به استفاده از گاز متکی شده است و دولت های جنوب و جنوب شرق آسیا برای ساخت ده ها نیروگاه گازسوز به منظور تأمین نیازهای رو به رشد برای برق برنامه ریزی می کنند. بعلاوه سوئیچ به گاز طبیعی با احتیاج به سرمایه محدودی که دارد، نسبتا سریع انجام می گیرد.

با معدود گزینه های اقتصادی دیگری که وجود دارند، دنیا به استفاده از گاز برای نائل شدن به اهداف سبز کوتاه مدت وابستگی بیشتری پیدا خواهد نمود. در واقع طبق پیشبینی آژانس بین المللی انرژی، گاز طبیعی تنها سوخت فسیلی است که انتظار می رود در دهه جاری رشد قابل توجهی را ثبت کند و تقاضا برای آن نسبت به سطح قبل از شیوع کووید ۱۹ به میزان هفت درصد تا سال ۲۰۲۴ رشد خواهد نمود. تقاضا برای LNG قوی خواهد ماند و طبق پیشبینی شرکت مک کنزی، تقاضا برای LNG سالانه ۳.۴ درصد تا آخر سال ۲۰۳۵ رشد می کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، عدم وجود سرمایه گذاریهای مالی به معنای آن است که عرضه گاز طبیعی همچنان محدود می ماند. بعنوان مثال پروژه های صادرات جدید معدود LNG که از اوایل سال ۲۰۲۰ تایید شده است، برای توسعه عظیم در قطر بوده اند. در این بین عربستان سعودی می خواهد میدان گازی عظیم جفورا را توسعه دهد اما بخش عظیمی از این گاز احیانا صرف پروژه هیدروژن سبز این کشور خواهد شد.

منبع:

1400/05/19
14:24:00
5.0 / 5
210
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , چین , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی