مشوق های جدید صادراتی در راه است؟

مشوق های جدید صادراتی در راه است؟

لوازم فلزی: هر چند هنوز تکلیف وزارت صمت در دولت سیزدهم نهایی نشده است اما بنظر می رسد دولت رئیسی در سال اول فعالیت خود باید طرح هایی را که در دولت دوازدهم نهایی شده را به اجرای نهایی برساند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، هرچند در سالهای قبل، بسته پشتیبانی از صادرات از طرف دولت ابلاغ گردیده و قسمتی از آن نیز به مرحله اجرا رسیده اما همچنان صادرکنندگان معتقدند مقدمه لازم برای اجرای حداکثری آن فراهم نیست و دستگاه های مجری باید راهی برای آن پیدا کنند.
محمد لاهوتی – رییس کنفدراسیون صادرات ایران – در گفت و گو با ایسنا می گوید آنچه که از بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی به صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی آن مربوط است تا حد زیادی اجرائی شده و برخی از شرکت های صادرکننده از مواهب آن بهره مند شده اند.
بگفته او، در بخش مربوط به بودجه سالانه اما عملکرد بسیار محدود بوده و به طور متوسط کمتر از پنج درصد تسهیلات پیش بینی شده در این بخش اجرائی می شوند. بدین جهت باید طوری برنامه ریزی کرد که وقتی صحبت از پشتیبانی از صادرکنندگان می شود، لااقل در عرصه عمل کار بطور کامل اجرائی شود.
به دنبال مطرح شده این انتفادات، حالا سازمان توسعه تجارت خبر از آن داده که تلاش می شود با بهره گیری از حداکثر ظرفیت، پشتیبانی از صادرکنندگان به مرحله اجرا برسد.
دبیر کارگروه مشوق های صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ابلاغ بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و همین طور ابلاغ دستورالعمل مربوطه توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در بسته پشتیبانی از صادرات غیر نفتی ۹۶۰ میلیارد تومان جهت حمایت و تشویق صادرکنندگان در نظرگرفته شده است که پیگیری ها جهت تخصیص تمام یا قسمتی از این بودجه در حال انجام می باشد.
احسان قمری با ابراز امیدواری از این که پرداخت مشوق ها همانند سال قبل هدفمند صورت بگیرد، اظهار نمود: در سال قبل حدود ۱۷میلیارد تومان معادل ۵۰ درصد مشوق های صادراتی تخصیصی جهت پرداخت کمک سود تسهیلات صادراتی در نظر گرفته شد که بر این اساس بیش از ۴۰۰۰میلیارد تومان از تسهیلات دریافتی توسط صادرکنندگان تحت پوشش کمک سود تسهیلات قرار گرفته و این دسته از صادرکنندگان برمبنای گروه های کالایی و خدماتی صادراتی خود مشمول دریافت میانگین ۴ واحد درصد بعنوان کمک سود شدند.
وی ادامه داد: با تمهیدات اندیشیده شده حدود ۲۰۰صادرکننده مشمول دریافت این مشوق ها شده اند و کلیه متقاضیان واجد شرایط از این حمایت ها بهره برده اند.
دبیر کارگروه مشوق های صادراتی افزود: در سالجاری نیز بیش از ۵۰ درصد مشوق های صادراتی جهت پرداخت کمک سود در نظر گرفته شده است و این امیدواری وجود دارد با تخصیص این بخش از مشوق ها شاهد کاهش هزینه های صادرکنندگان و افزایش رقابت پذیری در بازارهای هدف باشیم.
منبع:

1400/05/26
16:20:41
5.0 / 5
223
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی