دبیر انجمن صنعت سیمان:

۹۳ درصد سیمان کارخانه ها در بورس کالا عرضه می شود

۹۳ درصد سیمان کارخانه ها در بورس کالا عرضه می شود

به گزارش لوازم فلزی دبیر انجمن صنعت سیمان با اعلان اینکه با عرضه سیمان در بورس کالا، روند سنتی 88 ساله عرضه سیمان تغییر می کند، اظهار داشت: هم اکنون حدود 93 درصد کارخانجات سیمان محصول خودرا در بورس ارائه می کنند.به گزارش خبرگزای مهر، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور در برنامه زنده شبکه خبر اظهار داشت: اگر ۷۰ درصد از دیماند و تقاضای برق کارخانه های سیمان امسال تحویل داده می شد، هیچ مشکلی در عرضه سیمان به وجود نمی آمد. به هر حال هم اکنون سیمان از جانب تولیدکنندگان و کارخانه ها در بورس کالا عرضه می شود و خریداران آن نیز شرکتهای بزرگ، عاملان توزیع و پروژه های عمرانی هستند که توسط کارگزاران بورسی مبادرت به خرید سیمان در بورس کالا می کنند.
وی اضافه کرد: هم اکنون به صورت میانگین هفته ای ۱.۳ میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می شود که حدود ۱.۲ میلیون تن آن معامله می شود و در حقیقت روند ۸۸ ساله عرضه سنتی سیمان به روند عرضه بوسیله بورس و همین طور سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها تغییر می کند.
دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور اظهار داشت: تا پیش از دستور وزارت صنعت تنها هشت شرکت عمده تولید سیمان که تولید آنها بالای یک میلیون تن بود، به بورس کالا نیامده بودند که هم اکنون سه شرکت از آنها در بورس پذیرش گرفته و الان ۷۷ شرکت تولید سیمان خاکستری و سفید در بورس کالا به عرضه محصول می پردازند که ۱۰ شرکت عرضه سیمان سفید و ۶۷ شرکت سیمان خاکستری عرضه می کنند و فقط پنج شرکت هنوز نیامده اند که آنها هم به زودی در بورس کالا پذیرش می شوند.
شیخان اضافه کرد: اگر بازار کشش داشته باشد روزانه تا ۲۵۰۰ تن سیمان در کشور تولید می شود. هفته قبل که سیمان در بورس کالا ارائه شد و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن معامله شد از این رقم ۸۰ درصد عرضه با قیمت پایه معامله شد و برای هر پاکت ۵۰ کیلویی ۲۴ هزار تومان و قیمت درب کارخانه بدون مالیات ارزش افزوده و بدون هزینه پاکت که بین ۵ تا ۶ هزار تومان است و همین طور بدون هزینه حمل و نقل به فروش رسید و با این حساب برای مصرف کننده باید هر پاکت سیمان بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان به فروش برسد اما برای کسانیکه تقاضای زیادی دارند بطورمثال دو تریلی سیمان می خواهند ارزان تر خود بود.
وی همین طور اظهار داشت: از سال ۹۲ که رکود ساخت و ساز در کشور صورت گرفت تأثیر مستقیم روی کاهش تقاضا برای سیمان گذاشت و از آن موقع برخی خریداران به سمت واسطه گری و دلالی روی آوردند.
فروش سیمان خارج از بورس، با قیمت سازمان حمایت است
دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور اظهار داشت: وزارت صمت در نامه خود آورده است، اگر کسی سیمان تولیدی را در بورس کالا ارائه نکند، مجبور است به قیمت سازمان حمایت یعنی قیمت کمتر به فروش برساند، ازاین رو شرکتهای تولیدی سیمان برای منافع خود سیمان تولیدی را در بورس کالا ارائه می کنند و این زمینه ای برای ترغیب آنها به حضور در بورس کالا است.
شیخان افزود: دولت تلاش می کند منافع تولیدکننده تامین شود و عرضه و تقاضای سیمان شفاف شود و اگر برق و سوخت کارخانه های سیمان تامین شود، تولید هم پایدار خواهد بود، از طرفی به زودی زمستان می رسد و سوخت مازوت جایگزین سوخت گاز می شود.
۱۰ هزار کد بورسی برای خریداران سیمان صادر شد
در این برنامه همین طور سیدجواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بورس کالا اظهار داشت: هم اکنون ۶۴ شرکت سیمان در بورس کالا پذیرش کردیم و سه شرکت هم در نوبت پذیرش قرار دارند که هفته آینده پذیرش آنها انجام می شود. در سمت خریداران هم تا حالا ۵۱۰۰ مشتری سیمان دارای کد بورسی و همین طور ۱۰ هزار کد بورسی حقیقی برای خرید سیمان در نظر گرفته شده است.
معاون عملیات و نظارت بورس کالا اظهار داشت: حجم عرضه سیمان هفته ای ۱.۵ میلیون تن بوده است که حجم معاملات به ۱.۳ میلیون رسیده و قیمت سیمان برمبنای مکانیسم عرضه و تقاضا در بورس کالا کشف می شود.
جهرمی اظهار داشت: اگر عرضه سیمان منظم باشد وزارت صنعت هم سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها را در نظر گرفته تا بر توزیع سیمان نظارت شود که سیمان به کجاها می رود و باید هم زنجیره عرضه سیمان را تکمیل نماییم و هم طرف تقاضا را گسترش دهیم. تا حالا ۱۰ هزار کد بورسی برای خریداران سیمان صادر گردیده است.
وی اضافه کرد: قبلاً برای صدور کد بورسی به اشخاص حقوقی شرط مؤدی مالیات بودن و صورت های مالی و اظهارنامه مالیاتی بود که انی شرایط را حذف کردیم تا گرفتار چالش نشوند و از هفته آینده طبق مصوبه سازمان بورس کسانی که دارای کد سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام باشند، می توانند در بورس کالا سیمان خریداری کنند و نیازی به مجوز نیست.
معاون عملیات و نظارت بورس کالا همین طور عنوان کرد: مسیری که در بورس کالا دنبال می شود عرضه و تقاضا مناسب باشد و اگر هفته ای ۱.۲ میلیون تن سیمان در بورس کالا ارائه شود نیاز کل کشور تامین می شود. همین طور با سامانه های بعد از معاملات مانند سامانه جامع تجارت و سامانه انبارها روند توزیع سیمان کنترل می شود.
جهرمی همین طور در مورد عرضه کنندگان سیمان در فروشگاه های اینترنتی توضیح داد: هم اکنون طبق مقررات وزارت صنعت باید همه تولیدکنندگان سیمان محصول خودرا در بورس کالا عرضه کنند و عمده عرضه سیمان در بورس کالا انجام و کشف قیمت می شود.


منبع:

1400/06/19
14:08:35
5.0 / 5
32
تگهای خبر: بازار , تولید , حمل و نقل , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی