وضعیت چک های عادی و رمزدار در بازار

وضعیت چک های عادی و رمزدار در بازار

لوازم فلزی: از 265 هزار و 400 میلیارد تومان چک وصول شده در مرداد امسال 65 درصد آن مربوط به چک های عادی است که 35 درصد دیگر آنرا نیز چک های رمزدار می سازند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، تازه ترین آمار بانک مرکزی بیان کننده این است که از مجموع چک های مبادله شده حدود ۶.۶ میلیون فقره وصول شده که از این تعداد بیش از ۶.۲ میلیون فقره عادی و بیش از ۰.۴ میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بدین سبب در کل کشور ۹۳.۶ درصد از کل چک های وصولی را چک های عادی و ۶.۴ درصد را چک های رمز دار می سازند.
از نظر مبلغی نیز، از ۲۶۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان چک های وصولی در کل کشور حدود ۱۷۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای چک های عادی و بیش از ۹۳ هزار میلیارد تومان خاص چک های رمزدار بوده است.
بر این اساس، در کل کشور ۶۵ درصد از کل مبلغ چک های وصولی را چک های عادی و ۳۵ درصد دیگر را چک های رمزدار به خود اختصاص داده اند.
طبق این گزارش، در مرداد امسال در کـل کشـور بیش از ۴۲۱ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بیش از ۹۳ هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۲ و ۷.۴ درصد کاهش داشته است.
در ماه مورد بررسی، در استان تهران حدود ۱۴۱ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۵۰.۲ درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۳.۳ درصـد)، اصفهان (۹.۵ درصد) و خراسان رضوی (۷.۴ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند.
همچنــین، ۶۶.۳ درصــد از ارزش چــک هــای فــوق در اســتان هــای تهــران (۵۴.۹ درصــد)، اصفهان ( ۶.۵ درصد) و خراسان رضوی ( ۴.۹ درصد) وصول شده است.
چک عادی و رمزدار چیست؟
گفتنی است؛ چک های عادی به چک هایی گفته می شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکنست خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی معین یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.
چک های رمزدار، چک هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همین طور می تواند بر عهده سایر بانکها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود.
این قبیل چک ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می شود.
منبع:

1400/07/01
11:27:57
5.0 / 5
202
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی