میهمان نگاه مادران؛

هزینه میهمانی های روز مادر چقدر تمام می شود؟

هزینه میهمانی های روز مادر چقدر تمام می شود؟

باآنکه همه ما برای رسیدن روز مادر و شتافتن به دیدار مادران لحظه شماری می نماییم، اما برخی هزینه های دید و بازدید روز مادر از شیرینی نگاه و لبخند آنها می کاهد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، ۲۰ جمادی الثانی سالروز میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) است با این حساب وقتی به تقویم نگاه می نماییم فردا ۳ بهمن مصادف شده با روز مادر. روزی که شاید از بسیاری مناسبت های دیگر برای ایرانیان به علت جایگاه مادر در خانواده های ایرانی اهمیت بیشتری داشته باشد؛ از همین روست که خانواده ها به دیدن مادران می روند و بزرگترهای خانواده را تکریم می کنند. روزی که مادران چشم انتظار فرزندان شأن هستند و آنهایی که اسیر خاک شده اند، منتظر زائرین اهل قبورند تا به دعا و ثنائی میهمانشان کنند.
در سال هایی که معیشت مردم در سطوح بهتری قرار داشت، روز مادر از یک هفته قبل به بهانه ای برای رونق اقتصادی برخی اصناف در رابطه با علایق بانوان تبدیل می شد تا با راه اندازی تخفیف های مناسبتی، فروش بهتری داشته باشند.
«فروشندگان اجناس کادویی»، «صنف ظروف چینی، شیشه و بلورجات»، «واحدهای صنفی کیف و کفش و پوشاک»، «طلا، سکه، ساعت و جواهرات»، «فروشندگان لوازم خانه و آشپزخانه» و دیگر کسب و کارهایی از این دست، یکی از بهانه های تخفیف هایشان، روز مادر بود.
اما سال جاری کمتر از این جنس تخفیفات را در اصناف مشاهده می نماییم. شاید دلیل اصلیش این باشد که حتی با دادن تخفیف باز نمی توان گفت شاهد کاهش قیمت ها هستیم. هر کاری کنند باز قیمت ها بالا است و توان خرید این اقلام کالا برای قشر متوسط بسیار اندک است.

مادران جوان تر که انتظاری از فرزندان خردسال ندارند، روز زن را بهانه ای برای آزمودن علاقه مندی همسران می دانند و بزرگترها که دلشان به دیدن روی فرزندان خوش است، منتظر آمدن بچه ها و نوه ها با دسته های گل و جعبه های شیرینی هستند.
شاید خیلی از مردان بخواهند دل همسرانشان را با اقلام گران قیمت تر به دست بیاورند ولی با عنایت به وضعیت کنونی بازار طلا و سکه یا حتی اقلام کادویی منزل، شاید بهترین هدیه، همان گل و شیرینی باشد. احتمالاً بانوان هم چشم انداز مثبتی به گرفتن هدیه های گران قیمت و جواهرات و سوئیچ خودرو و امثال آن نداشته باشند؛ هر چند که در دل آرزوی آنرا داشته باشند.
با توجه به این که موج کرونا فروکش کرده و فوت شدگان روزانه به دامنه ۲۰ تا ۳۰ نفر کاهش یافته، احتمالاً پس از دو سال روز مادر که با دوری خانواده ها از بزرگترها همراه بود، سال جاری خیلی از خانواده ها بتوانند روز مادر را کنار هم باشند و از دور هم بودن لذت ببرند.
بالا بودن هزینه های پذیرایی روز مادر هم امکان دارد از تنوع اقلام خوراکی میزبان - اگر مادران باشند - بکاهد یا بخشی از آن میان سایر اعضای خانواده و فرزندان آنها تقسیم شود؛ دختر بزرگ تر دسته گل تهیه نماید و پسر ارشد خانواده میوه و پسر دیگرشان، جعبه شیرینی.
حتی اگر حداقل ها را هم تهیه کنند، هزینه خرید یک کیلو شیرینی تَر بین ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان و هزینه میوه ها احتمالاً تا بیشتر از ۲۰۰ هزار تومان؛ شیرینی های دانمارکی و زبان و پاپیونی هم از ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان است؛ یک دسته گل معمولی هم احتمالاً ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان از سبد هزینه های یک خانوار را برای برگزاری روز مادر به خود اختصاص می دهد.

برخی وب سایت های فروش دسته گل، سفارش هایی با دامنه ۳۰۰ هزار تا بیشتر از یک میلیون تومانی را هم برای دسته گل های معمولی و میهمانی های خانوادگی ثبت کرده اند. برخی از وب سایت های فروش آنلاین کیک هم کیک مخصوص روز مادر را از ۱۸۰ هزار تا بیشتر از ۶۰۰ هزار تومان تولید و عرضه می کنند.
به طور کلی هزینه این پذیرایی خانوادگی، رقمی در حدود ۵۰۰ هزار تومان صرفا برای پذیرایی با میوه و شیرینی است. اگر هم قرار بر پذیرایی با شام آن هم صرفا یک مدل غذا باشد که اساسا به بیشتر از یک میلیون تومان می رسد.
اگر خانواده ای بخواهد میهمانی را در کافه یا رستوران برگزار کند، هزینه یک پذیرایی با غذاهای معمولی مانند چلوکباب یا چلوجوجه کباب برای یک پدربزرگ و مادربزرگ با سه فرزند که هر سه آنها ازدواج کرده و یک فرزند داشته باشند که در مجموع به ۱۱ نفر می رسند، هزینه ای بیشتر از ۲ میلیون تومانی به دنبال دارد و این در شرایطی است که حداقل دریافتی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اندکی بیشتر از ۴ میلیون تومان و بازنشستگان کشوری بین ۶ تا ۷ میلیون تومان است.
به نظر می رسد بهترین ایده این است که هر یک از فرزندان گوشه ای از مسئولیت این پذیرایی را برعهده بگیرد تا بار این مهمانی که هدفش دور هم بودن است برعهده میزبان نباشد چونکه در این شرایط اقتصادی و دوری دو ساله خانواده ها از کرونا مهم دور هم بودن در این روز است.


منبع:

1400/11/03
14:27:50
5.0 / 5
293
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , چین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی