در گزارش لوازم فلزی مطرح شد؛

طرح درج قیمت تولید جلوی سودهای ۷۰درصدی را گرفت

طرح درج قیمت تولید جلوی سودهای ۷۰درصدی را گرفت

به گزارش لوازم فلزی یک مقام مسئول با اشاره به اینکه طرح خرید شفاف جلوی گرانی بی رویه قیمت ها امسال را گرفت، اظهار داشت: در مرحله ششم روی کالاهای اساسی مانند دارو، گوشت، مرغ و... قیمت تولید و مصرف کننده درج می شود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، یکی از اساسی ترین مشکلات در بازار کالاهای مختلف عدم درج قیمت واقعی روی کالا و بالا بودن غیرمنطقی نرخ اغلب محصولات است. وضعیت قیمت ها بخصوص در فروشگاه ها این گمان را قوت می بخشید که اغلب آنها قیمت هایی هستند که با توافق واحدهای تولیدی، واسطه ها و فروشگاه درج شده اند. از سویی دیگر هم با توجه به این که کالاها در شهرهای مختلف تولید می شوند و یک کارخانه به شهر عرضه کننده نزدیک و به شهر دیگر بسیار دورتر است، تولیدکننده باید با یک قیمت واحد، کالای خویش را در شهرهای مختلف عرضه می کرد، ازاین رو تولیدکننده از آنجائیکه نمی داند محصول تولیدی در کدام شهر توزیع می شود، ناچار است طولانی ترین مسیر و بیشترین هزینه را در نظر بگیرد تا کالا به دست مصرف کننده برسد که همین مسئله گرانی کالاها را به دنبال دارد.
برای کاهش تکانه های قیمتی و شفاف سازی بازار خرده فروشی، پاییز سال گذشته وزارت صمت طرح درج قیمت تولیدکننده به جای مصرف کننده روی کالا را در دستور کار قرار داد تا با این شیوه هم به کاهش قیمت ها کمک و هم از تبانی بین تولیدکننده و عرضه کننده جلوگیری نماید.
در ابتدای شروع طرح، تولیدکننده باید بر روی کالاهای خود، قیمت تمام شده کالا به اضافه سود قانونی خود به اضافه مالیات بر ارزش افزوده را درج و فروشگاه ها و واحدهای صنفی هم مکلف به درج قیمت مصرف کننده بودند. منتهی بعد از بروز چالش هایی بین مصرف کنندگان و فروشندگان، از اسفند سال گذشته، مقرر شد که قیمت تولیدکننده و مصرف کننده به صورت همزمان روی کالا درج شود.
طرح خرید شفاف جلوی افزایش بی رویه قیمت ها امسال را گرفت
محسن حسین لویی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد آخرین وضعیت اجرای طرح درج همرمان قیمت تولیدکننده و مصرف کننده، اظهار نمود: بعد از اجرای ۴ مرحله اول حدود ۱۶ هزار قلم مشمول درج قیمت تولیدکننده بر روی کالا شدند که از آنها قیمت حدود ۸ هزار و ۵۰۰ قلم کالا، کاهشی شد.
مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه های توزیع و اقتصادی سازمان حمایت اضافه کرد: از اول اردیبهشت به بعد مرحله پنجم آغاز شد که اتفاقاتی در سطح کشور رخ داد که یکی از آنها افزایش حقوق و دستمزدها و دیگری افزایش نرخ پایه ارز حقوق گمرکی از ۴۲۰۰ به ۲۳ هزار تومان بود.
حسین لویی اظهار داشت: یکی دیگر از اتفاقاتی که رخ داد، افزایش قیمت نهاده های دامی، روغن، شکر و آرد صنف و صنعت بود که سبب شد تا در کنار اقداماتی که وزارت صمت برای درج قیمت تولیدکننده بر روی کالا پیگیری می کرد، افزایش قیمت هم رخ دهد.
وی اشاره کرد: بعنوان مثال بر روی قیمت کیک و کلوچه به سبب افزایش قیمت آرد و روغن، افزایش قیمت تولیدکننده رخ داده است که در کنار پیگیری طرح اجبار به درج قیمت تولیدکننده، این افزایش قیمت ها باردیگر رخ داد.
حسین لویی خاطرنشان کرد: این دو مبحث شامل شفاف سازی قیمت تولیدکننده به همراه افزایش قیمت ها را با هم ترکیب کرده و در کنار هم قرار داده ایم که در نتیجه هر اتفاقی که رخ دهد، یک بخش از افزایش ها با این طرح کنترل شده و قیمت بالا رفته، برگردد و کاهش پیدا کند. مثلا اگر قیمت تولیدکننده کیک و کلوچه ۳ هزار تومان بود ولی قیمت مصرف کننده آن ۵ هزار تومان بود، بعد از افزایش قیمتی که در بعضی مواد اولیه شامل آرد صنعتی و روغن و شکر رخ داده، دیگر امکان درج قیمت تولیدکننده تا ۳ هزار تومان برای واحد تولیدی مقدور نیست؛ بنابراین بخشی از این افزایش قیمت را مجبوریم بپذیریم که به مصرف کننده منتقل شود اما بخش زیادی از این افزایش قیمت ها که به واسطه گری و حاشیه سود برمی گردد را نمی توانیم بپذیریم که به مصرف کننده منتقل شود و کاهش قیمت را از محل کاهش واسطه گری تأیید کرده ایم.
وی بیان نمود: مثلا قیمت تولیدکننده کیک و کلوچه از ۵ به ۸ هزار تومان می رسد اما با اجرای این طرح (الزام به درج قیمت تولیدکننده) این افزایش قیمت به ۵ هزار تومان محدود می شود.
جلوی سودهای بالای ۷۰ درصدی گرفته شد
حسین لویی افزود: به هیچ عنوان تولیدکننده حاشیه سودش گرفتار مشکل نمی گردد اما برخی توزیع کنندگان که قبلاً بر روی برخی کالاها سودهای کلان و ۷۰ درصدی می بردند، به سود قانونی ۳۰ درصدی برمی گردد و برخی واسطه ها از آن حذف می شود. این شفاف سازی سبب شد تا از برخی افزایش هایی که قرار بود اتفاق بیفتد، جلوگیری شود.
کاهش قیمت ۴ هزار قلم کالا از یک اردیبهشت به این سو
به گفته مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه های توزیع و اقتصادی سازمان حمایت، طی دو هفته ای که از آغاز مرحله پنجم می گذرد، حدود ۱۱ هزار قلم کالا درج قیمت تولیدکننده و مصرف کننده را با هم انجام داده اند که قیمت بیشتر از ۴ هزار قلم از این ۱۱ هزار قلم کالا، کاهشی بوده است.
حسین لویی اظهار نمود: برنامه ما این است که بتوانیم به مرز درج قیمت تولیدکننده و مصرف کننده روی ۵۰ هزار قلم کالا برسیم.
وی خاطرنشان کرد: مسلماً همه این طرح برای دولت مزیت بوده است؛ در مراحل اول که صرفا قیمت تولیدکننده درج می شد، برخی چالش ها ایجاد و مردم سردرگم شدند اما هم اکنون با درج قیمت همزمان تولید و مصرف کننده، مردم از این طرح رضایت دارند.
اجرای مرحله ششم از تیر ماه
حسین لویی اضافه کرد: در مرحله ششم روی کالاهای اساسی مانند گوشت و مرغ و تخم مرغ و امثال آنکه مشمول هدفمندسازی یارانه ها می شوند، مقرر است طرح اجبار به درج قیمت تولید و مصرف کننده اجرا شود که از تیر ماه آغاز می شود؛ اردیبهشت و خرداد هدفمندسازی قیمت ها رخ می دهد و بعد از آن این پروژه اجرایی می شود که شامل ۱۳ گروه کالایی است؛ مثلا گروه دارویی، پروتئینی (گوشت و مرغ) است؛ بر روی گروه لبنی هم این اتفاق رخ داده است و قیمت تولید و مصرف کننده همزمان درج می شود.
جلوی نوسان قیمت موبایل گرفته می شود
وی با اعلان اینکه بر روی برخی گوشیهای موبایل هم درج قیمت وارد و مصرف کننده اتفاق افتاده است، اظهار داشت: بازدیدی از بزرگترین واردکننده موبایل داشتیم که مبادرت به درج همزمان قیمت واردکننده و مصرف کننده کرده است.
مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه های توزیع و اقتصادی سازمان حمایت اظهار نمود: موبایل حاشیه سود بالایی ندارد اما لوازم جانبی آن مانند قاب، گلس و پاوربانک حاشیه سود بالایی دارند که روی آنها کاهش قیمت رخ می دهد اما روی خود موبایل با اجرای این طرح کاهش قیمت رخ نمی دهد ولی جلوی نوسان قیمت گرفته می شود.
دیگر شاهد احتکار لوازم خانگی نخواهیم بود وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح اجبار به درج قیمت تولیدکننده سبب شد تا هم کاهش قیمت اتفاق بیفتد هم از نوسان قیمت جلوگیری شود و هم دیگر شاهد احتکار کالا نباشیم. حسین لویی اظهار داشت: قبلاً برخی واسطه ها لوازم خانگی می خریدند و چند ماه نگه داشتند و سپس تلاطم در قیمت ها بوجود آورده و همه کالاهای موجود در انبار را به فروش می رساندند اما هم اکنون چون قیمت بر روی آن درج شده، مجبور به فروش آن است و دیگر انباشت کالا در لوازم خانگی رخ نخواهد داد. مگر این که قیمت را مخدوش کنند هرچند که قیمت واردات یا تولیدکننده بگونه ای بر روی موبایل یا لوازم خانگی درج شده که اگر مخدوش شود، سبب مخدوش شدن گارانتی کالا می شود.
چرا درج قیمت تولیدکننده روی کالا الزامی شد؟
به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، گذری به اظهارات متولیان پیشینه ای از اجرای طرح خرید شفاف را نشان داده است که بر همین مبنا باید به اظهارات سید رضا فاطمی امین وزیر صمت اشاره نمود که اظهار داشته بود: «در برخی محصولات شاهد می باشیم که قیمت مصرف کننده درج شده روی کالا ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از قیمت تولید کننده است و به عبارتی در نظام توزیع افزایش غیرمعمول قیمت ها را شاهد بوده ایم ازاین رو برای رفع این مساله در تلاش هستیم به جای درج قیمت مصرف کننده، قیمت تولید کننده روی کالا درج شود. در همین مدت اجرای طرح هم در بیشتر از ۱۵۰۰ قلم کالا قیمت های کاهشی داشته ایم، مانند آب معدنی و خیلی از مواد سلولزی.»
همچنین عباس تابش رئیس سابق سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به مهر اعلام نموده بود که «با هدف شفاف سازی قیمت ها، بهره مندی قانونی و منطقی هر یک از عوامل زنجیره تولید، توزیع و عرضه از سودهای مصوب قانونی، حذف واسطه های غیرضرور و کاهش قیمت تمام شده کالا برای اصناف، روزآمدسازی شیوه های نظارت در بازار، روان سازی نظام قیمت گذاری و همینطور کاهش بهای پرداختی توسط مصرف کنندگان، طرح درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها را در دستور کار قرار داد. درج قیمت تولیدکننده روی کالاها دست واسطه ها را کوتاه کرده و قیمت های کاذب را از میان می برد. درج قیمت تولیدکننده روی کالاها دست واسطه ها را کوتاه کرده و قیمت های کاذب را از میان می برد.»
طبق تاکید تابش «فروشگاه ها در چارچوب طرح های تخفیفی و حراج، حجم بالایی از کالاها را با تخفیف های غیرواقعی ۲۰ تا ۵۰ درصدی عرضه می کنند. با اجرای این طرح، فروشگاه های زنجیره ای ملزم می شوند که برچسب تخفیفات قیمت غیرواقعی را از روی قفسه ها حذف نمایند و همان قیمت مصرف کننده روی کالا، در معرض دید عموم قرار گیرد.»
گفتنی است، مبنای محاسبه مالیات واحد تولیدی هم قیمت کالا در کارخانه است. اگر تولیدکننده به هر علتی قیمت محصول نهایی خویش را افزایش دهد، ملزم است که بر مبنای همان عدد، پرداخت مالیات داشته باشد.


منبع:

1401/02/22
12:44:52
5.0 / 5
413
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی