صمت در هفته ای كه گذشت؛

کاهش قیمت روغن و برنج

کاهش قیمت روغن و برنج

به گزارش لوازم فلزی، افزایش تولید و کاهش صادرات فولاد، ورود خودرو های خارجی به بازار از آذر ماه، توسعه تجارت ایران و تایلند و افزایش 45 درصدی صادرات به کشورهای دریای خزر همچون اخبار مهم این هفته حوزه صمت بود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، افزایش تولید و کاهش صادرات فولاد، ورود خودرو های خارجی به بازار از آذر ماه، سال جاری باید ۱.۶ میلیون خودرو تولید شود، آزادسازی صادرات تایر، روغن موتورهای بدون شناسه کالا از ۱۵ مهر ماه، قاچاق تلقی می شوند، افزایش ۴۵ درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر، توسعه تجارت ایران و تایلند و کاهش قیمت روغن و برنج همچون اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.
افزایش تولید و کاهش صادرات فولاد
بررسی آخرین آمار در ارتباط با صنعت فولادسازی نشان داده است که در ۵ ماه نخست سال جاری، باآنکه تولید فولاد رشد ۱۷ تا ۲۱ درصدی داشته اما در مقابل صادرات با کاهش قابل توجهی روبرو شده است. (جزئیات بیشتر)
ورود خودرو های خارجی به بازار از آذر ماه
علیرضا مناقبی رئیس مجمع واردات اظهار داشت: به نظر می آید که از آغاز مهرماه امکان واردات خودرو وجود داشته باشد ولی از آنجاییکه شرکت واردکننده بر مبنای قانون باید فرایند ثبت سفارش را بپیماید و همینطور مراحل تخصیص و تأمین ارز را هم بگذراند، ازاین رو اگر همه مراحل بر مبنای آنچه که پیشبینی شده جلو برود، احتمالا از آذر و دیماه باید شاهد ورود خودرو های وارداتی به بازار کشور باشیم.
امسال باید ۱.۶ میلیون خودرو تولید شود
امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت با اشاره به اینکه میزان خودرو های تولیدی سال قبل به ۹۰۰ هزار دستگاه نرسید، اظهار داشت: برای سال جاری تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه هدف گذاری شده است؛ ۷۵۰ هزار دستگاه برای ایران خودرو، ۶۵۰ هزار دستگاه برای سایپا و بقیه برای سایر خودرو سازان خصوصی برنامه ریزی شده است.
وی اظهار نمود: برای رسیدن به این هدف باید گلوگاه های زنجیره تأمین شأن برطرف شود، اما برای افزایش تولید در نیمه نخست سال باید خودروسازان فعالیت خویش را بیشتر کنند؛ به صورت مثال تولید ایران خودرو باید تا آخر سال، رشد حدود ۶۰ درصدی داشته باشد یعنی در ایران خودرو باید یک جهش تولید رخ دهد. البته وزارت صمت حمایت های لازم را از خودروسازان به عمل می آورد، اما اصل ماجرا خود صنعت است که باید رشد تولید ایجاد نماید.
آزادسازی صادرات تایر
علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی کشور اعلام نمود که صادرات تایر آزاد شده است.
خلع ید از ۲۲۵ هکتار زمین
علی رسولیان رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی اظهار داشت: سال قبل بیشتر از هزار و ۸۰۰ پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد و حداقل ۹۰۰ هکتار زمین در دو روش، استفاده از محاکم قضایی و تفاهمنامه به دولت، برگشت داده شد. همینطور در شش ماه نخست سال جاری، تقریبا ۲۲۵ هکتار زمین را در دادگاه خلع ید کردیم.
روغن موتورهای بدون شناسه کالا از ۱۵ مهر ماه، قاچاق تلقی می شوند
بر اساس اعلام اتاق اصناف ایران، از ۱۵ مهر ماه دستگاههای نظارتی، هرگونه روغن موتور بدون شناسه کالا موجود در واحدهای صنفی توزیعی را قاچاق تلقی کرده و مطابق قانون با آن برخورد کنند.
افزایش ۴۵ درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر
رحمت الله خرمالی مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران اظهار نمود: بر مبنای آمارهای گمرکی در پنج ماهه نخست سالجاری، صادرات ایران به کشورهای حاشیه دریای خزر ۸۱۴ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۵ درصد رشد داشته است.
کاهش قیمت روغن و برنج
رضا کنگری رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی اظهار داشت: قیمت روغن ۵ کیلویی نسبت به دو ماه اخیر که ۴۰۰ هزار تن بود هم اکنون ۲۹۵ هزار تومان شده است و روغن مایع ۹۰۰ گرمی که ۶۸ هزار تومان بوده هم اکنون ۵۵ هزار تومان شده است.
وی در مورد قیمت برنج اظهار داشت: قیمت برنج ایرانی حدوداً ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است و بار قدیم گران تر بوده و هم اکنون بار جدید حدوداً ۴۰ الی ۴۵ هزار تومان شده است. برنج ایرانی اعلا از ۹۰ هزار تومان تا ۱۱۵ تومان در بازار موجود است.
توسعه تجارت ایران و تایلند
رئیس سازمان توسعه تجارت در جریان دیدار با سفیر تایلند در ایران برای برگزاری جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تایلند اعلام آمادگی کرد.
علیرضا پیمان پاک در این دیدار یکی از روش های دیگر برای توسعه تجارت میان دو کشور را بحث تهاتر برشمرد و تصریح کرد: هم اکنون با کشورهای روسیه، هند، بلغارستان، عمان، پاکستان و … با همین شیوه همکاری می نماییم چونکه این روش احتیاج به تبادلات مالی نداشته و طرفین بدون مشکلات تحریمی، ارتباطات تجاری خویش را پیگیری می کنند.
وی با اشاره به اینکه مکانیزم های همکاری در این مدل تجارت متفاوت می باشد، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می شود یک هیأت تجاری ایرانی که به فرآیند تهاتر مسلط است، به تایلند اعزام شده تا بعد از برگزاری نشست های تخصصی، مکانیزمی طراحی شود تا در توسعه تجارت میان دو کشور، در شرایط تحریمی و غیرتحریمی مورد استفاده قرار بگیرد و نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد. (جزئیات بیشتر)


منبع:

1401/07/09
08:27:51
5.0 / 5
142
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی