یك كارشناس پاسخ داد

رکود مسکن به کاهش قیمت منجر می شود؟

رکود مسکن به کاهش قیمت منجر می شود؟

به گزارش لوازم فلزی، رئیس کانون انبوه سازان اظهار داشت: رکود تاثیرات مخربی بر عدم تعادل در بازار مسکن خواهد داشت؛ چونکه فاصله ی بین عرضه و تقاضا را عمیق تر و جبران آنرا گاها ناممکن می کند که در آینده می تواند به افزایش قیمت بینجامد.


سید محمد مرتضوی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: اگر تصور می نماییم رکود مسکن شاید در بازار معاملات تاثیر مثبت داشته باشد اشتباه می نماییم. ممکنست در دوران رکود عده ای از سازندگان و فروشندگان به سبب این که ضرورت هایی برای تامین مالی دارند محصول خودرا با قیمت پایین تر عرضه کنند، ولی معاملات آنقدر کوچک و منقبض می شود که اثر قابل توجهی بر جامعه هدف و خریداران مصرفی نمی گذارد.
وی اضافه کرد: عده بسیار کمی ممکنست از رکود منتفع شوند. اما افت ساخت و ساز و کاهش معاملات، عدم تعادل در بازار مسکن را عمیق تر می کند. در رکود همیشه بی انگیزگی و خروج سرمایه گذاران از تولید مسکن به نحو قابل توجه و وسیعی اتفاق می افتد.
رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان اشاره کرد: اگر قرار باشد سالیانه۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تولید نماییم که بیش از این گرفتار عقب ماندگی در پاسخگویی به تقاضا نشویم رکود موجب می شود از این هدف دورتر شویم. هر ساله تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز بیش از گذشته خواهد شد. حتی اگر به یک بازار قابل قبول در آینده دسترسی پیدا نماییم خلاءهایی که در وضعیت رکود به وجود آمده گاهی غیر قابل جبران است و برنامه های آتی را هم مختل می کند.
مرتضوی با اعلان اینکه رکود مسکن به این معنا نیست که قیمت افزایش پیدا نمی کند اظهار داشت: در وضعیت فعلی قیمت نهاده های ساختمانی و خدمات در رابطه با بخش مسکن همچون صدور مجوزها و دستمزدها با افزایش روبه رو شده است. بدین سبب رکود را نمی توان عاملی برای توقف یا کاهش قیمت مسکن تصور نماییم.

سیمان به پاکتی ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان رسیده است
وی وضعیت فعلی ساخت و ساز را نامناسب دانست و اضافه کرد: تولید مسکن هر ماهه درحال کاهش است. در هفته های اخیر هم با افزایش قیمت سیمان، یونولیت، دستمزد و غیره روبه رو شده ایم که بی میلی سازندگان برای اجرای پروژه ها را در پی دارد. سیمان از پاکتی ۵۰ هزار تومان به ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان رسیده و قیمت یونولیت هم از حدود ۷۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان بالا رفته است.
رئیس کانون انبوه سازان اشاره کرد: بر خلاف پیش بینی برخی کارشناسان که چون در رکود هستیم نباید افزایش قیمت داشته باشیم ولی باز هم در بازار معاملات، قیمت های پیشنهادی مقداری بالاتر رفته است.

طرح نهضت ملی مسکن شبیه یک طرح شکست خورده است
مرتضوی با اعلان اینکه وزارت راه و شهرسازی حمایت لازم را از تولید مسکن توسط بخش خصوصی انجام نمی دهد اظهار داشت: طرح نهضت ملی مسکن نیز به یک طرح شکست خورده شبیه شده است. در این طرح با ناتوانی متقاضیان در پرداخت آورده و قفل شدن تسهیلات بانکی مواجهیم که این مساله انگیزه سازندگان و پیمانکاران این طرح را کاهش داده است.
وی اشاره کرد: حتی بانک مسکن هم منابع مالی قابل توجهی برای پشتیبانی از تولید مسکن ندارد و به صورتی سازندگان را جواب کرده است. طرح نهضت ملی، تناسبی با مقیاس ۴ میلیون واحد ندارد.
رئیس کانون انبوه سازان اظهار امیدواری کرد تا وزارت راه و شهرسازی بدنه تخصصی خودرا در زمینه مسکن ترمیم کند و یک نگاه تخصصی و کارشناسانه مبتنی بر طرح های بالادستی و تعریف مجدد طرح جامع مسکن، جایگزین سیاست های دستوری و غیراجرایی شود.
منبع:

1401/09/12
10:01:19
5.0 / 5
302
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی