سدهای تهران همچنان منتظر باران

سدهای تهران همچنان منتظر باران

به گزارش لوازم فلزی، هم اکنون میزان ذخایر سدهای پنجگانه تأمین کننده آب استان تهران 251 میلیون متر مکعب است که این رقم در روز مشابه سال قبل بیشتر از 330 میلیون مترمکعب بوده و بر این اساس، حجم آب سدهای استان تهران 24 درصد نسبت به روز مشابه سال قبل کاسته شده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، از مجموع ظرفیت ۱۸۸۸ میلیون متر مکعبی پنج سد تامین کننده آب آشامیدنی استان تهران، ۲۵۱ میلیون متر مکعب آب پشت سدها ذخیره شده و بیان کننده این است که تنها حدود ۱۳.۳ درصد از ظرفیت کلی سدهای پنجگانه تامین کننده آب استان تهران پر است.
حجم آب موجود در مخزن سد امیرکبیر حدود ۲۹ میلیون مترمکعب ثبت شده که این میزان در روز مشابه سال قبل ۴۴ میلیون مترمکعب بوده، همین طور حجم ذخیره آب سد طالقان از ۱۷۹ میلیون مترمکعب سال قبل به ۱۴۹ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.
حجم ذخیره آب سد لار سال قبل ۱۶ میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با موجودی ۱۳ میلیون مترمکعبی فعلی، ۳ میلیون متر مکعب کاهش را نشان میدهد و حجم آب سد ماملو نیز از ۷۲ میلیون متر مکعب سال گذشته، به ۴۵ میلیون متر مکعب رسیده است؛ این درحالیست که حجم ذخیره آب سد لتیان در مقایسه با روز مشابه سال قبل با ۴ میلیون متر مکعب کاهش به ۱۵ میلیون مترمکعب رسیده است.
میزان بارش ها نیز از شروع سال آبی تا حالا ۵۰.۷ میلی متر ثبت شده که این میزان در سال قبل ۸۵.۳ میلی متر بوده است؛ بر این اساس میزان بارش ها نسبت به سال آبی قبل آن ۴۱ درصد و نسبت به بلندمدت ۵۰.۶ درصد کم شده است.
محمدرضا بختیاری - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران - درباب وضعیت منابع آبی تهران به ایسنا اظهار داشت: با وجود این که در ایام اخیر شاهد بارش باران و برف در تهران بودیم اما با توجه به این که عمده بارش ها در بالادست سدها به شکل برف بوده، مشکل آب تهران حل نشده و لازم است که مشترکان همچنان به موضوع مدیریت مصرف حساس باشند.
وی با اعلان اینکه ذخایر سدهای تهران وضعیت مناسبی ندارند، اظهار داشت: بارندگی هایی که صورت گرفت خوب است، اما نکته ای که در مورد بارندگی ها وجود دارد این است که این بارش ها عمدتاً در سرشاخه و بالادست سدها عمدتاً به شکل برف بوده و تبدیل به روان آب نمی شود که بتواند مشکل را در کوتاه مدت حل کند. بی گمان این بارش ها نعمت هستند و برای فصول گرم سال ذخیره خواهد شد اما نکته ای که وجود دارد، با توجه به این که در پاییز بارندگی نداشتیم و روان آب ایجاد نشد، بارش های اخیر خیلی به مخازن سدها کمک نخواهند کرد و آوردی برای رودخانه ها ندارند.
وی با اعلان اینکه قسمتی از این منابع حجم مرده سد است و نمی توان روی آن حساب کرد، افزود: بنا بر این وضعیت تهران مناسب نمی باشد و این بارندگی هایی که اتفاق افتاده نباید این تصور را بوجود آورد که مشکل آب تهران حل شده است و دیگر هیچ مشکلی برای تامین آب پایتخت وجود ندارد، از تابستان تا حالا در نقطه تنش آبی هستیم.
بگفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با توجه به این که حالا شاهد ورودی به سدها هستیم و نمی توان میزان دقیق آنرا مشخص کرد، پس می توان در مورد کسری نیز اظهار نظر قطعی نماییم اما به سبب برودت هوای بالادست سدهای پنجگانه تهران میزان ورودی مناسب نمی باشد، مخازن سدهای تهران در سالهای نرمال در این برهه زمانی حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب داشت، یعنی نسبت به سالهای نرمال حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن داریم.
بختیاری با اعلان اینکه این عدد گویای شرایط نامناسب منابع آبی تهران است، اظهار داشت: مخازن سدهای تهران نسبت به سالهای نرمال یک سوم آن چیزی است که باید باشد.
با توجه به این که تهران چندین سال است با کاهش بارش ها مواجه می باشد و بارش برف نیز در کوتاه مدت نمی تواند راه گشا باشد، مدیریت مصرف تنها راه کلیدی به حساب می آید، هر چند که باید در حوزه مدیریت منابع آبی نیز اقدامات بهتری صورت بگیرد.

منبع:

1401/10/29
17:18:30
5.0 / 5
211
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی