سدهای کشور چقدر آب دارند؟

سدهای کشور چقدر آب دارند؟

به گزارش لوازم فلزی، حجم آب موجود در سدهای کشور از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا شانزدهم بهمن ماه به ۲۱ میلیارد و ۱۳ میلیون مترمکعب رسید که در مقایسه با سال قبل کاهش یک درصدی داشته است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بر مبنای تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، درصد پرشدگی سدها تا ۱۶ بهمن ماه به ۴۳ درصد رسیده و حجم آب موجود در سدهای کشور از آغاز سال آبی جاری به رقم ۲۱ میلیارد و ۱۳ میلیون مترمکعب ثبت شده و این در شرایطی است که این رقم در سال آبی گذشته ۲۱ میلیارد و ۴۴ میلیون مترمکعب بوده است.
میزان آب ورودی به سدهای کشور از آغاز سال آبی جاری تا ۱۶ بهمن ماه هشت میلیارد و ۸۷ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته که عددی معادل ۱۰ میلیارد و ۵ میلیون مترمکعب بوده ۲۱ درصد کاهش داشته است.
حجم خروجی آب از سدها هم از آغاز سال آبی جاری تا ۱۶ بهمن ماه رقم شش میلیارد و ۸۵ میلیون مترمکعب بوده، درحالی است که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۷ میلیارد و ۹۲ میلیون مترمکعب بوده و به میزان ۱۴ درصد کاسته شده است.

وضعیت بعضی از سدهای مهم (شرب و کشاورزی) تا ۱۶ بهمن ماه مبین اینست که در هفت سد میزان پرشدگی سدها نسبت به سال قبل بیشتر از ۵۰ درصد منفی است. در واقع در سد شمیل و میان استان هرمزگان با ۵۴ درصد، در سد تهم استان زنجان ۵۵ درصد، در سد شهر بیجار استان گیلان ۵۳ درصد، در سد ساوه استان مرکزی ۵۶ درصد، در سد شهید رجایی استان مازندران ۵۷ درصد و در چاه نیمه های استان سیستان و بلوچستان با ۵۷ درصد اختلاف پرشدگی مخازن سدها نسبت به سال قبل مواجه هستیم.
در این بین سد رودبال داراب استان فارس بیشترین اختلاف را در حجم پرشدگی نسبت به سال قبل دارد بگونه ای که هم اکنون حجم مخزن این سد نسبت به سال قبل ۷۷ درصد کاهش داشته است.

ارتفاع کل ریزش های جوی کشور معادل ۱.۹.۱ میلیمتز است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های در دراز مدت که عددی معادل ۱۱۹.۶ میلی متر بوده ۹ درصد کاهش را نشان داده است و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که عددی معادل ۱۲۴.۸ میلیمتر بوده ۱۱ درصد کاهش داشته است.


منبع:

1401/11/17
14:16:18
5.0 / 5
225
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی