جزئیات فرآیند مالیات ستانی از کسبه و اصناف در 1402

جزئیات فرآیند مالیات ستانی از کسبه و اصناف در 1402

به گزارش لوازم فلزی، رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: رویکرد سال جاری در مورد فرآیند مالیات ستانی از کسبه و بازاریان، پرداخت مالیات منصفانه مقطوع (مبتنی بر داده های سیستمی) بدون اجبار ایشان به تسلیم اظهارنامه است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، سید هادی سبحانیان در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: بر این باورم فرآیندهای مالیات ستانی از کسبه خرد، اصناف و بازاریان باید بسیار ساده، شفاف و عادلانه باشد.
رئیس سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: بنابراین رویکرد سال جاری استفاده حداکثری از مزایای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم یعنی پرداخت مالیات منصفانه مقطوع (مبتنی بر داده های سیستمی) بدون اجبار ایشان به تسلیم اظهارنامه است.
گفتنی است، مطابق ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم، مؤدیان مکلف هستند اظهارنامه مالیاتی در ارتباط با فعالیتهای شغلی خویش را در یک سال مالیاتی طبق فرمت تهیه شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور، تنظیم و تا آخر خرداد ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی تسلیم و مالیات متعلق را به نرخ مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون پرداخت کنند.
طبق تبصره این ماده، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند بعضی از مشاغل را که میزان درآمد فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر معافیت مبحث ماده (۸۴) این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف مانند نگهداری اسناد و مدارک مبحث این قانون و عرضه ی اظهارنامه مالیاتی معاف کند. مالیات مؤدیان مذکور به صورت مقطوع تعیین و وصول می شود. در صورتیکه مؤدی کمتر از یک سال مالی مشغول به فعالیت اقتصادی باشد، مالیات متعلق به همان نسبت محاسبه و وصول می شود. حکم این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه های مالیاتی تسلیم شده در موعد مقرر نخواهد بود.


منبع:

1402/02/31
11:01:20
5.0 / 5
249
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی