در پاسخ به مهر عنوان شد؛

تشكیل كمیته ویژه برای مالیات برارزش افزوده طلا، واردات شمش صفر شد

تشكیل كمیته ویژه برای مالیات برارزش افزوده طلا، واردات شمش صفر شد

لوازم فلزی: رئیس اتحادیه طلا و جواهر از تشكیل كمیته ای ویژه با حضور فعالان صنعت طلا، نمایندگان مجلس و سازمان امور مالیاتی برای تعیین مالیات بر ارزش افزوده طلا در سال ۹۷ اطلاع داد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، ابراهیم محمدولی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به پیشنهاد دولت در خصوص تعیین مالیات بر ارزش افزوده طلا به سه درصد در لایحه بودجه سال ۹۷ كل كشور اظهار داشت: نظر كارشناسی صنف طلا و جواهر آن است كه مالیات بر ارزش افزوده تنها از اجرت ساخت طلا دریافت شود نه اینكه از كل رقم فاكتور طلا برای مصرف كننده در نظر گرفته شود چون كه این امر قدرت خرید مردم را می كاهد و با عنایت به ركودی كه در بازار وجود دارد به صلاح نیست.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به سوال خبرنگار مهر از تشكیل كمیته ای ویژه میان فعالان صنعت طلا و جواهر، نمایندگان مجلس و سازمان امور مالیاتی در ایام بررسی لایحه بودجه اطلاع داد و اضافه كرد: پیشنهادی كه برای سال ۹۷ در لایحه بودجه در نظر گرفته شده سه درصد است كه به نظر ما باز هم باید تنها از اجرت ساخت طلا دریافت شود.
وی خاطرنشان كرد: یكی از مواردی كه در بازار كنونی طلا و جواهر تولید مشكل كرده نوسانات نرخ ارز است كه سبب نوسانات نرخ طلا و سكه در داخل شده است چون كه اصل طلا نرخی جهانی دارد و با عنایت به قیمت اونس جهانی تعیین می گردد. اما به خاطر نوسانات نرخ ارز قیمت سكه هم افزایش می یابد.
محمدولی با اشاره به اینكه اعضای صنف طلا و جواهر مخالف پرداخت مالیات نیستند تصریح كرد: این صنف مالیات بر مشاغل و درآمد خویش را به موقع پرداخت می كند و ۹۰ درصد از فعالان این صنف برگه قطعی مالیات خویش را هر سال دریافت می كنند اما در مبحث مالیات بر ارزش افزوده معتقدند باید اصل طلا از پرداخت این مالیات معاف شود. این در شرایطی است كه هر گرم طلای خام با قیمت امروز ۱۴۰ هزار تومان است كه اگر قرار بر این باشد كه اگر مالیات و اجرت از آن هم دریافت شود به صورت قطع مصرف كننده را متضرر می كند به خصوص اینكه مصرف كنندگان ایرانی از طلا بعنوان یك سرمایه بهره برداری كرده و همین ۱۴۰ هزار تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و اجرت ساخت چیزی حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان تمام می گردد. ازاین رو به نظر می رسد باید اصل طلا را از مالیات بر ارزش افزوده معاف كرد.
وی از برگزاری جلسه با رئیس سازمان امور مالیاتی و معاونان وی برای حل و فصل این مورد اطلاع داد و اظهار داشت: حتی اگر مالیات بر ارزش افزوده ۳ درصد هم شود باز هم مشكلات پابرجاست و درخواست ما از دولت این بوده كه مبحث دریافت مالیات بر ارزش افزوده طلا را در مقایسه با كشورهایی مانند ایتالیا و تركیه صورت دهند. نه اینكه كشورهایی كه واردكننده طلا به شمار رفته و تولیدكننده نیستند را ملاك عمل قرار دهند كه البته نمایندگان مجلس در این رابطه تا حدودی مجاب شده اند.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به اینكه واردات شمش طلا از جانب بخش غیردولتی هم اكنون به حدود صفر رسیده است، اظهار داشت: دولت در مقطعی تعرفه واردات شمش طلا را صفر كرد اما ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را جایگزین آن نمود كه همین امر واردات را مقرون به صرفه نمی كند البته دولت به خاطر تامین ذخایر خود هر ساله شمش طلا وارد می نماید اما میزان آن را به هیچ عنوان اعلام نكرده و محرمانه است اما هم اكنون واردات شمش طلا از بخش غیردولتی حدودا به صفر رسیده است.
وی همینطور در مورد حراج های سكه هم اظهار داشت: بانك مركزی باید در حراج و پیش فروش سكه تقاضای بازار را در نظر گرفته و كار را بر مبنای عرضه و تقاضا پیش برد چون كه در غیر این صورت ممكن است مجدد حباب تولید شود.

1396/11/09
19:45:37
5.0 / 5
4641
تگهای خبر: بازار , بودجه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی