تیغ تحریم های آمریكا روی گلوی پترودلار

تیغ تحریم های آمریكا روی گلوی پترودلار

لوازم فلزی: تحریمهای اقتصادی جدید آمریكا برای تهران ممكن است موازنه را به نفع بزرگترین خریدار نفت ایران تغییر داده و به ضرر پترودلار تمام شود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از اویل پرایس، زمانی كه چین معاملات آتی نفت به یوان را ماه گذشته راه اندازی كرد، این اقدام در جهت استراتژی گسترش نفوذ بین المللی ارز این كشور تعبیر شد. اكنون كه تحریم های آمریكا در افق ایران قرار گرفته، یوان ممكن است نفوذ بیشتری پیدا كند زیرا پكن وعده داده است به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد و به احتمال قوی، این معاملات نفتی به یوان خواهد بود.

ایران هم احیانا از این ایده استقبال خواهد نمود. این كشور حتی پیش از اینكه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا اعلام نماید از برجام خارج خواهد شد، اعلام نمود بود ترجیح می دهد مبادلاتش به ارزهای دیگری غیر از دلار آمریكا صورت گیرد.

تهران و مسكو ماه گذشته قراردادی را برای انجام همه مبادلاتشان با استفاده از تهاتر كالا به جای استفاده از دلار امضا كردند تا نفوذ دلار آمریكا در اقتصادهایشان را كاهش دهند. یك ماه پیش از آن ایران واردات كالا با استفاده از دلار را ممنوع اعلام نموده و یورو را جایگزین كرده بود. به عبارت دیگر ایران كاملا خوشنود خواهد شد كه برای پول نفت خود، یوان چین را دریافت كند یا مشابه توافق با روسیه، تهاتر نفت در برابر كالا داشته باشد.

نكته اینجاست كه یك میلیون بشكه در روز نفتی كه همه انتظار دارند با اعمال تحریمهای آمریكا، از صادرات ایران كاسته شود، ممكن است در حقیقت از بازار خارج نشود. علت اشاره تحلیلگران به این رقم، میزان صادراتی است كه در دوران تحریمهای قبلی كه از جانب آمریكا و اتحادیه اروپا ضد ایران اعمال شدند، كاهش پیدا كرده بود.

اما آمریكا و متحدان اروپایی این كشور با برجام موافقت كرده و تحریمها برچیده شدند. این دفعه واشنگتن بازی تحریمها را به تنهایی انجام خواهد داد. كشورهای اروپایی امضا كننده توافق هسته ای با ایران روشن كرده اند كه حاضر نیستند از این توافق خارج شوند.

آلمان كه یكی از امضاكنندگان این توافق بوده، اعلام نموده است از شركت هایی كه در ایران فعالیت می نمایند، حمایت خواهد نمود. این احتمال وجود دارد كه فرانسه هم این اقدام را دنبال كند. غول نفتی توتال فرانسه منافع زیادی در میدان گازی پارس جنوبی دارد. بعلاوه اروپا بزرگترین خریدار نفت ایران است و كشورهای اروپایی مجموعا به صورت متوسط ۶۲۴ هزار بشكه در روز نفت از ایران در سال قبل خریداری كردند.

برخلاف دفعه پیش، همه می خواهند به خرید نفت ایران ادامه دهند و اگر برخی مجبور شوند خرید كمتری داشته باشند اما چین هیچ وابستگی امنیت ملی یا اقتصادی ندارد كه محصور شود. ایران هم به نوبه خود به بازارهایی برای نفتش نیاز دارد.

بعلاوه چین احیانا سرمایه گذاریهای خود در صنعت نفت ایران را افزایش خواهد داد. ایران بخشی از ابتكار سرمایه گذاری زیرساخت "یك كمربند، یك جاده" چین قرار دارد و حضور داشتن در صنعت نفت ایران، بخش طبیعی از این ابتكار است و خرید نفت ایران به یوان، آن را تكمیل خواهد نمود.

تسویه پول واردات نفت ایران به یوان تازه شروع كار خواهد بود. در بلندمدت انجام خیلی از مبادلات نفت به یوان منطقی خواهد بود. اما شاید چند سال زمان ببرد تا یوان به سلطه دلار بعنوان ارز مورد استفاده در معاملات نفتی آخر دهد.
1397/02/25
15:06:24
5.0 / 5
4792
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , چین , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی