مسافران جام جهانی چقدر و با چه قیمتی ارز می گیرند؟

مسافران جام جهانی چقدر و با چه قیمتی ارز می گیرند؟

لوازم فلزی: به فاصله كمتر از یك ماه مانده تا شروع جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، مسافران عازم برای تماشای مسابقات فوتبال، می توانند هر كدام فقط تا ۵۰۰ یورو، از بانك ها ارز مسافرتی تهیه كنند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، با رویه جدیدی كه بر بازار ارز ایران حاكم شده و بیش از یك ماه از آن می گذرد دیگر خبری از خرید و فروش رسمی ارز در بازار آزاد و صرافی ها نیست و متقاضیان باید ارز مورد نیاز خویش را با استفاده از بانك ها و یا سامانه یكپارچه ارزی (نیما) تهیه كنند. در روال اخیر اجرایی شده در بازار ارز، بانك مركزی تنها یك نرخ را برای ارزها تعیین كرد و در معاملات ارزی در محدوده تعیین شده با نرخ مشخصی كه ممكن است روزانه تغییر كند انجام می گردد.

در سیاست جدید ارزی مسافران هم با تغییر شرایط رو به رو شده اند به صورتی كه دیگر نمی توانند با رجوع به صرافی بانك ها و عرضه بلیت و یا ویزا ارز مورد نیاز را دریافت كنند. تا پیش از این هر مسافر می توانست تا ۵۰۰۰ دلار به صورت سالانه از صرافی بانك ها ارز تهیه نماید كه با قیمتی حدود ۲۰ تا ۳۰ تومان ارزان تر از سایر صرافی ها بود. اما در وضع موجود و تغییر روش قبلی هر مسافر حداكثر ۱۰۰۰ یورو و یا معادل آن در ارزهای دیگر امكان دریافت ارز از بانك ها را دارد. همینطور ارز مسافرتی پرداختی به مسافران كشورهای هم مرز و مشترك المنافع به غیر از عراق ۵۰۰ یورو و یا معادل به سایر ارزها است. كشورهای هم مرز و مشترك المنافع یعنی آنهایی كه برای سفر فقط ۵۰۰ یورو به مسافر در ازای عرضه اسناد اختصاص پیدا می كند، عبارتند از: ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، ملداوی، روسیه، تاجیكستان، تركمنستان، اوكراین، ازبكستان، تركیه، بحرین، كویت، قطر، پاكستان، عمان، امارات و قبرس.

در روزهای نزدیك به شروع جام جهانی مسافران ایرانی كه قصد سفر به روسیه و تماشای مسابقات را دارند، در تكاپو برای تهیه ارز مورد نیاز هستند. آنها در هر صورت فقط می توانند در چارچوب تعیین شده ارز پرداختی بانك مركزی را دریافت كنند. با عنایت به اینكه روسیه جزو كشورهای هم مرز و مشترك المنافع تقسیم بندی می گردد در نهایت مسافران جام جهانی فقط ۵۰۰ یورو یا معادل آن امكان دریافت از شعب بانك های عامل را دارند.

مراجعه به شعب ارزی بانك های عامل (تجارت، ملت، ملی و سامان) از این حكایت دارد كه مسافران می توانند در فاصله حداكثر هفت روز مانده به سفر خود با عرضه اصل گذرنامه و اصل شناسنامه و كارت ملی و همینطور اصل بلیت سفر فرآیند دریافت بلیت را انجام دهند. ارز فقط به یورو و یا معادل سایر ارزها خواهد بود، ولی در نهایت بستگی به ارزی كه در آن زمان در اختیار بانك است، دارد. یعنی ممكن است یورو و یا معادل آن روبل به متقاضی سفر به روسیه پرداخت شود، اما مشخص آن است كه اصلا دلار در این سبد ارزی قرار ندارد. هم اكنون قیمت هر یورو با نرخ مرجع حدود ۵۰۰۰ تومان است كه برای ۵۰۰ یورو هزینه ای نزدیك به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای متقاضی به همراه دارد. تاكید بانك بر این است كه طبق بخشنامه بانك مركزی به افراد زیر ۱۲ سال امكان دریافت ارز مسافرتی را ندارند. در صورتی كه قرار باشد مسافر جام جهانی روبل دریافت كند، اكنون قیمت اعلامی بانك مركزی حدود ۶۸ تومان است.

هرچند در اطلاعیه بانك مركزی اعلام شده بود كه متقاضیان ارز مسافرتی موظف می باشند گذرنامه معتبر، بلیت هواپیما، ویزای كشور مقصد (كشورهایی كه نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از كشور را به بانك پرداخت كنند، گفت و گو با شعب ارزی از این حكایت دارد كه نیازی به عرضه رسید پرداخت عوارض برای انجام فرایند دریافت ارز سفر نیست. ارز خریداری شده از بانك عامل، در هنگام خروج از كشور و در فرودگاه با استفاده از شعب مستقر بانك به مسافر تحویل می گردد.

اما اینكه مسافر بخواهد بالغ بر ۵۰۰ یورو و یا ۱۰۰۰ یوروی اختصاص یافته بر مبنای تقسیم بندی محل سفر، ارز تهیه نماید موضوعی است كه بانك ها عنوان می كنند امكان پرداخت بیش از این برای آن ها وجود ندارد و مسافر باید به بازار آزاد و صرافی هایی كه به طریقی ارز می فروشند رجوع و مازاد مورد نیاز خویش را تهیه كنند.
1397/02/29
15:34:31
5.0 / 5
4980
تگهای خبر: بازار , قیمت , مرز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی