رییس كل بانك مركزی اعلام كرد؛

حضور تیم فنی بانك مركزی در مذاكرات با اروپایی ها

حضور تیم فنی بانك مركزی در مذاكرات با اروپایی ها

لوازم فلزی: رئیس كل بانك مركزی با تاكید بر اینكه نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی ثابت نخواهد ماند، اظهار داشت: بر مبنای شرایط اقتصادی پیش بینی می نماییم كه تا آخر سال جاری، ۵ تا ۶ درصد در این نرخ تغییر تولید شود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، ولی الله سیف، با تاكید بر اینكه نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی ثابت نخواهد ماند، اظهار داشت: بر مبنای شرایط اقتصادی پیش بینی می نماییم كه تا آخر سال جاری، ۵ تا ۶ درصد در این نرخ تغییر تولید شود؛ البته بانك مركزی با عنایت به شاخص تورم در این زمینه عمل خواهد نمود.
وی با اشاره به انتقادات از سامانه نیما، اضافه كرد: در مقطعی كه این سامانه افتتاح شد پیش بینی اینكه تا دو سه ماه برخی اشكالات احتمالی هم بروز كند وجود داشت و به همكاران هم این مورد گوشزد شد. بعد از طریق اندازی سامانه در ابتدای اردیبهشت و طی این دوره می توان خصوصیت های مثبت این سیستم با روش های گذشته را بررسی كرد.
وی تصریح كرد: اما منتقدان حتی یكماه هم به این سامانه اجازه اجرا نمی دهند و انتقاد وارد می گردد. با این حال، هم اكنون ایرادات برطرف شده و سامانه به وضعیت با ثباتی رسیده است.
حضور تیم فنی بانك مركزی در مذاكرات با اروپایی ها
سیف درباره برخی مسائل مطرح شده درباره برجام بیان داشت: با عنایت به فضای بین المللی نظام كنترلی ادامه خواهد داشت و باید شرایط را درك كرد چون مشخص نمی باشد چه اتفاقی خواهد افتاد. البته مذاكراتی كه در جریان است می تواند در این زمینه مشخص نماید كه چه اتفاقاتی در آینده خواهد افتاد.
رییس كل بانك مركزی تصریح كرد: تصور ترامپ این بود كه به محض خروج آمریكا از برجام، ایران هم خارج خواهد شد و در آن زمان می توانند رفتارهای مدنظر خویش را انجام دهند. از نظر ما خطرات آمریكایی ها و مشكلاتی كه می توانستند تولید كنند، با خروج به هزینه كمتری انجامید ولی به معنای آن نیست كه همه چیز به خوبی جلو خواهد رفت.
وی با اشاره به مذاكره اروپایی ها با ایران خاطرنشان كرد: اروپایی ها در حال بررسی این مورد هستند كه چگونه می توانند خسارت های ناشی از خروج آمریكا از برجام را جبران كنند. مذاكرات هم اكنون حول این محور می گردد و از بانك مركزی هم تیم فنی در گفتگوها حضور دارد.
به گفته سیف، اروپایی ها از نظر سیاسی به دنبال آن هستند كه ایران را راضی كنند كه در برجام بماند اما از بُعد فنی و تكنیكال برای اروپایی ها احساس می گردد كه كار سخت باشد؛ البته باید مذاكرات به جلو برود تا مشخص شود. یكی از بحث های جدید كه در قبل نبود این است كه شبكه بانك های مركزی اروپا با ایران همكاری كنند.
رییس كل بانك مركزی تصریح كرد: در مورد بانك های مركزی مشكلات كمتری در برقراری ارتباط وجود دارد چون در مذاكرات با بانك ها، ممكن است برخی سهامداران آمریكایی و غیره هم وجود داشته باشد كه موانعی در این زمینه تولید كنند.
سیف با بیان اینكه، در دوره ریاست جمهوری ترامپ یك وضعیت دیگر در بازار ارز بوجود آمد كه نمی توان آن را انكار كرد، خاطرنشان كرد: بر اساس سیر تاریخی قیمت ارز در كشور همواره در سه ماه سوم سال با یك دوره پرفشار برای تقاضا مواجه بود كه نرخ آن را تحت تأثیر قرار می داد درحالی كه در سه ماهه چهارم قیمت آزاد و می توانست روند كاهشی داشته باشد.
وی تصریح كرد: در سال ۹۵ قیمت دلار در دی ماه به چهار هزار و ۱۵۰ تومان و در آخر اسفندماه با روند كاهشی به ۳ هزار و ۸۲۰ تومان رسید. همینطور در اردیبهشت ماه سال ۹۶ نرخ دلار ۳ هزار و ۷۳۰ تومان بود و با یك روند طبیعی درنهایت در سه ماه سوم سال ۹۶ آغاز به افزایش كرد البته این روند صعودی به علت التهابات كه ترامپ در بحث تمدید برجام تولید كرد، استمرار یافت.
رئیس كل بانك مركزی تصریح كرد: در ابتدای امر ذهنیت مسئولان در این بخش با عنایت به گذشته بر بهتر شدن شرایط در دی ماه بود ولی به علت فضاسازی آمریكایی ها در مورد برجام این روند افزایشی دامنه دار شد.
سیف بابیان این كه دشمنان نظام به دنبال تولید التهاب در كشور می باشند، اظهار داشت: گزارش هایی به معاون اول رئیس جمهوری در خصوص دخالت كشورهای حاشیه خلیج فارس در التهابات ارزی آخر سال قبل و اوایل سال جاری عرضه شده است.
وی خاطرنشان كرد: تصمیم دولت در خصوص عرضه ارز دولتی به مردم در اواخر سال قبل به منظور آرامش بازار ارز در ابتدا فضا را آرام كرد درحالی كه در میان تعطیلی نیمه اول فروردین ماه با افزایش نرخ ارز مواجه شده و این اتفاق در شرایطی رخ داد كه در سال قبل در همین مقطع زمانی بازار ارز با تحرك قابل ملاحظه ای روبرو نبوده و حتی اغلب صرافی ها هم بسته بودند.
سیف اذعان كرد: با عنایت به شرایط خاص اقتصادی ایران، فضای بین المللی و همینطور شرایطی كه كشور آمریكا برای ایران بوجود آورده بود، روش كنترلی تنها روشی بود كه باید در این بخش اتخاذ می شد.
انتقاد سیف از بی مهری به بانك مركزی در برخورد با موسسات غیر مجاز
وی درباره رسیدگی به پرونده موسسات غیر مجاز، تصریح كرد: موسسات غیر مجاز بلای جدی برای اقتصاد كشور بود كه روز به روز این مشكل بزرگ تر می شد.
سیف اضافه كرد: از آنجایی كه بانك مركزی امكان مبارزه با این موسسات غیرمجاز را به تنهایی نداشت، در سال ۹۲ در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تصمیم گرفته شد كه برای مبارزه با این بلیه و چالش دیگر نهادهای ذی ربط وارد شوند و بانك مركزی را حمایت كنند.
رییس كل بانك مركزی ادامه داد: نمایندگان سه قوه حاضر در این جلسه حمایت خود از بانك مركزی را اعلام نمودند اما حمایت ها طبق انتظار نبود و از طرفی دیگر اصحاب رسانه هم آنطور كه انتظار می رفت به پشتیبانی از بانك مركزی برنیامدند.
سیف با اشاره به اینكه بانك مركزی در بحث رسیدگی به موسسات غیرمجاز تنها بود، اظهار داشت: در خلال مبارزه با این موسسات، حتی در مواقعی بعضی از نهادها هم ضد بانك مركزی بودند البته ما فرهنگی اسلامی داریم و باید انصاف را رعایت نماییم.
وی درباره چگونگی ساماندهی موسسات غیر مجاز اظهارداشت: منابعی با مصوبه سه قوه به موسسات غیر مجاز تخصیص داده شد و همه این منابع با پشتوانه دارایی های شناسایی شده پرداخت شده است.
رییس كل بانك مركزی اظهار داشت: این موسسات در آینده تحت هیات تسویه های مستقلی كه در راس هر كدام قرار گرفته و هركدام تركیب خاص از نماینده قوه قضاییه، بانك مركزی، وزارت اطلاعات و صاحبان سپرده گذاران است ساماندهی می شوند.
سیف ادامه داد: هم اكنون این سوال مطرح است كه رسیدگی و برخورد با افراد شیاد و كلاهبردار در چه مرحله ای است و افرادی كه با زندگی مردم بازی كردند چه سرنوشتی دارند.
رییس كل بانك مركزی با انتقاد از بی مهری نسبت به این بانك در جریان برخورد با موسسات غیرمجاز، تصریح كرد: موسسات غیرمجاز ۲۵ درصد از نقدینگی كشور را مدیریت می كردند و هیچ نظارتی بر آنها نبود، این موسسات سود ۸۰ درصد به آشنایان می دادند و ساختار پرسنلی آنها به این شكل بود كه تلاش می كردند مسئولان و نزدیكان آنها را آلوده كنند.
وی با اشاره به اینكه در این شرایط بانك مركزی با جدیت وارد قضیه شد و تا انتهای راه رفت و الان موسسه غیرمجاز فعالی نداریم، اظهار داشت: اگر این اقدامات سه سال زودتر انجام می شد هزینه بسیار كمتر بود و اگر دیرتر صورت می گرفت، این ۲۵ درصد نقدینگی تبدیل به ۵۰ درصد می شد و اوضاع بسیار بدتر بود.
مشكل موسسات غیر مجاز ریشه ای حل شد
سیف ادامه داد: عده ای می گفتند كه در دوره قبلی این مشكل مسالمت آمیز حل شد در حالیكه مشكل در دوره گذشته به صورت ظاهری حل شد اما این دوره آن را ریشه ای حل كردیم.
رییس كل بانك مركزی خاطرنشان كرد: نظام بانكی وضعیت اسفباری داشت كه تلاش كردیم جلوی وخیم تر شدن اوضاع را بگیریم اما نیاز به اقدامات جدی در این حوزه می باشد.
وی با اشاره به اینكه چالش های زیادی برای پیاده سازی اصلاحات داشتیم و هزینه زیادی دادیم، خاطرنشان كرد: در مورد صورت های مالی بانك ها كه استانداردهای گزارشگری مالی را الزامی كردیم، چالش های زیادی وجود داشت و جلوگیری از سود موهوم دادن و سایر موارد اقداماتی بود كه بانك مركزی توانست در این دوره انجام دهد.
سیف با اشاره به اینكه این مشكلات در مورد بانك های خصولتی و دولتی هم وجود دارد و دولت عادت كرده كسری بودجه را در سیاست پولی و نظام بانكی سرازیر كند، اظهار داشت: چالش های بسیار جدی از این بابت داریم، وقتی یكجا ۵۰ هزار میلیارد تومان خط اعتباری برای مسكن مهر اختصاص می یابد یعنی یك فاجعه رخ داده است، البته اكنون وضع بسیار بهتر شده اما با ایده آل فاصله داریم.
رییس كل بانك مركزی تصریح كرد: اصلاح نظام بانكی یكی از بزرگترین پروژه های كشور است كه حاكمیت و سه قوه باید نسبت به آن متعهد شوند و انسجام فكری و وحدت به وجود آید كه كار عملیاتی صورت گیرد و بانك ها را بر استانداردهای روز دنیا منطبق نماییم.
این مقام ارشد بانك مركزی اضافه كرد: مشكل ما فقط تحریم نیست و استاندارد نبودن صورت های مالی بانك ها، نرخ پایین كفایت سرمایه، عدم وجود استانداردهای عملیاتی و بانكی از قبیل ارزیابی ریسك و كامپلاینس( تطبیق) مشكلاتی است كه باید حل شود. البته همیشه عده ای هستند كه از هرگونه محفل غیرقانونی و غیر شفاف متنفع می شوند كه سنگ اندازی هایی در اصلاح این موارد داشتند.

1397/02/30
15:19:48
5.0 / 5
4990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی