تحمل دلار ۴۲۰۰ تومانی به اتمام رسید

تحمل دلار ۴۲۰۰ تومانی به اتمام رسید

لوازم فلزی: عرضه دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان و تاكید برخی مسئولان بر عدم تغییر آن تا مدت حداقل چند ماهه، برای بازار ارز افاقه نكرد و آن طور كه كارشناسان پیش بینی كرده بودند فشار برای تثبیت نرخ دلار دوام نیاورد و طولی نكشید كه از ۴۲۰۰ تومان عبور كرد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، با تلاطم های چند ماه پایانی سال قبل در بازار ارز و شدت گرفتن آن در ایام ابتدایی سال جاری ظاهرا دولت و بانك مركزی راهی جز ورود برای تعیین یك نرخ برای دلار نداشتند. به گونه ای كه در زمان به اوج رسیدن قیمت دلار و ثبت تاریخی آن در نرخی بیش از ۶۰۰۰ تومان دولت از حذف تمامی نرخ ها و اعمال سیاست جدیدی اطلاع داد كه در آن قیمت دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام و تاكید كرد كه هر نرخی غیر از آن را ممنوع و قاچاق می داند.
در آن زمان (از ۲۱ فروردین ماه این دستورالعمل به مرحله اجرا درآمد) در مواردی برخی اظهارات از این حكایت داشت كه مقرر است قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار حداقل چند ماه ثابت بماند، اما در مجموع به این مفهوم نیست كه هیچ وقت این نرخ تغییر نكند و در آینده متناسب با شرایط بازار نرخ گذاری آن صورت خواهد گرفت.
چند روزی از اجرای سیاست ثابت نگه داشتن قیمت دلار در نرخ ۴۲۰۰ تومان نگذشته بود كه كارشناسان در این باره انتقاداتی را مطرح كرده و تاكید داشتند كه در شرایطی كه نظام ارزی كشور شناور مدیریت شده است اینكه قرار باشد سیاست دستوری برای مدت طولانی به اجرا درآمده و قیمت دلار را برای چند ماه ثابت نگه داشت به هیچ عنوان پاسخگو نبوده و خود باعث ضربه زدن به بازار ارز و اقتصاد می گردد.
انتقادات در این باره در حالی ادامه داشت كه طولی هم نكشید كه در ایام گذشته بانك مركزی پس از حدود ۴۰ روز ثابت نگه داشتن قیمت دلار، نرخ آن را از ۴۲۰۰ تومان تغییر داده و در مدت نزدیك به سه روز آن را تا ۹ تومان گران كرد. در مدت اخیر رئیس كل بانك مركزی هم برخلاف اظهارات برخی مسئولان برای نگه داشتن قیمت دلار در ۴۲۰۰ تومان اعلام نموده بود كه این ارز دچار تغییرات قیمتی خواهد شد و احیانا حدود شش درصد تا آخر سال نوسان دارد.
این در شرایطی است كه در سویی دیگر و در بازار آزاد گزارشات از این حكایت دارد كه قیمت دلار تا حدود ۶۵۰۰ تومان تعیین شده و در میان صرافی ها و دلالان به صورت خاص به فروش می رسد. این یكی از مسائلی است كه كارشناسان معتقد بودند در سیاست جدید ارزی اگر نیاز متقاضیان پاسخ داده نشده و قیمت دلار تثبیت شده نگه داشته شود می تواند به وجود آمده و بازار ارزی كه معامله در آن ممنوع شده را حتی به صورت زیرزمینی رونق دهد.
در همین مدت اخیر بانك مركزی تغییراتی در سیاست جدید ارزی بوجود آورده است به صورتی كه با وجود ممنوعیت فعالیت صرافی ها برای خرید و فروش مستقیم ارز در بازار و حكمرانی بانك ها در سامانه یكپارچه ارزی، این سیاست را تغییر داد و به گونه ای صرافان را به معاملات ارزی وارد كرد. البته این مربوط به بازار ارز نبوده و تنها در سامانه های ارزی انجام می گردد. با این وجود برخی پیش بینی می كنند كه در آینده نزدیك سیاست ارزی جدید اعمال شده با تحولاتی همراه و شرایط معاملات به خصوص از جانب صرافان متفاوت شود. در این حالت باید منتظر بود تا با عنایت به تغییر و تحولاتی كه به تازگی بانك مركزی در حال اعمال آن برای سیاست ارزی خود است شرایط متفاوتی نسبت به یكی، دو ماه گذشته تولید شود.


1397/03/04
22:15:30
5.0 / 5
4900
تگهای خبر: بازار , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی