رئیس نظام مهندسی پاسخ داد

چرا اجلاس نظام مهندسی در هتل مجلل برگزار می شود؟

چرا اجلاس نظام مهندسی در هتل مجلل برگزار می شود؟

لوازم فلزی: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره خبر برگزاری اجلاس سالیانه این سازمان در یكی از هتلهای مجلل تهران با هزینه های چندین میلیارد تومانی اظهار داشت: چنین چیزی صحت ندارد و هزینه ها نسبت به سال قبل ۴۰ درصد كاهش یافته و امسال كمتر از یك میلیارد تومان است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، فرج الله رجبی در نشست خبری بیست و یكمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان كه طی روزهای ۲۰ و ۲۱ تیرماه برگزار می شود، در پاسخ به سوالی در خصوص هزینه ۶۰۰ میهمان و خانواده هایشان در اجلاس امسال در یكی از هتلهای مجلل تهران و اینكه بجز هزینه ها مقرر است برای هر نفر یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هدیه داده شود اظهار نمود: ما امسال در تهران برگزار می نماییم كه یك شب بیشتر نباشد. ضمنا كل پولی كه دوستان دادند عددی نیست كه شما برای هدیه گفتید. اتفاقا ما برای شرایط فعلی مملكت حتی دنبال جایی بودیم كه ارزان تر باشد ولی بجز هتل فعلی، هتلی نداشتیم كه این تعداد میهمان را بتواند جا بدهد. نسبت به سال قبل ۴۰ درصد هزینه ها كاهش یافته و كل هزینه ها به یك میلیارد تومان نمی رسد. به اندازه كافی بار شیشه ما چوب خورده است و یكی دو تا ضربه دیگر بزنید چیزی از آن باقی نمی ماند.
وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینكه شنیده می گردد بودجه سالیانه سازمان به علت وجود اختلافاتی به نتیجه نرسیده، آیا مقرر است اجلاس را در شرایطی برگزار كنید كه مهمترین دستور كار آن هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد؟ اظهار داشت: اولا بودجه لازم نیست در اجلاس به تصویب برسد، دوما امروز به تصویب می رسد. اتفاقا امسال اجازه دادیم كه با شفافیت بیشتری اعضای شورای مركزی به نتیجه برسند كه این نقطه قوت است. ما سازمان نظام مهندسی را حتما به یك سازمان مردم نهاد شیشه ای تبدیل خواهیم كرد.
تهدید به ابطال پروانه شدم
یكی از خبرنگاران از رجبی پرسید در جلسه ای با حضور وزیر راه و شهرسازی گفتید كه تهدید شده اید و هم اكنون در مقام نماینده مجلس سخن می گویید، در این خصوص توضیح دهید. او پاسخ داد: در فرآیندی كه بحث بالا گرفته بود نامه ای از وزارت راه و شهرسازی وصول شد كه بنده ملزم به اجرای دستور وزیر راه و شهرسازی هستم و باید آن را انجام دهم وگرنه پروانه اشتغال به كار من ابطال می گردد.
نظام مهندسی به روش سابق عمل می كند
رییس سازمان نظام مهندسی همینطور اظهار داشت كه سازمانهای نظام مهندسی هنوز به رویه سابق، ارجاع نظارت را انجام می دهند. بر این اساس خبرنگار ایسنا پرسید كه آیا مقرر است با عنایت به این مساله، برخورد دیگری هم در استانها مشابه برخوردی كه با رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران صورت گرفت انجام شود؟ كه رجبی در این باره پاسخی نداد و اظهار داشت كه در این مورد خیلی حساسیت تولید نكنیم.
وی درباره چالشهای بوجود آمده با وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: ما باید با رویكرد توجه به منافع بهره بردار به مبحث نظام مهندسی نگاه نماییم كه در طراحی، نظارت و ساخت باید مدنظر قرار گیرد. در این اصلاح قانون نظام مهندسی باید این موضوعات لحاظ شود. اما باید ببینیم كه آیا هر موثری الزاما بهره بردار است؟ اینگونه نیست. هم اكنون می توانیم بگوییم نوعی تعدد رویه به علت بخشنامه های اخیر در سازمانها بوجود آمده است. البته روند كار در نظام مهندسی، بجز در معدود شهرهایی در سایر شهرها به رویه سابق انجام می گردد.
رجبی تصریح كرد: اجلاس بیست و یكم یكی از مهمترین اجلاس های دهه اخیر است؛ چون كه مسائل زیادی در درون و بیرون سازمان در حوزه مهندسی ساختمان وجود دارد كه سازمان نظام مهندسی باید درباره آنها تصمیم بگیرد و از آنچه كه برای كشور واقع شده جلوگیری كند.
وی درباره اصلاحیه قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان اظهار داشت: نمایندگان طرحی را ارائه دادند كه به كمیسیون عمران ارجاع شد. در این كمیسیون كارگروهی برای بررسی این مورد با حضور همه ذی نفعان تشكیل شد. بعد از بحث و نظر مختلف در آبان ماه نسخه ای را به كمیسیون عمران ارائه دادیم كه نپذیرفتند و گفتند تغییراتی كه اتفاق افتاده جزئی است در حالیكه ما به دنبال تحولات كلی هستیم. در نتیجه به من ماموریت دادند كه كار تطبیقی انجام دهم و پیشنهاد دیگری برای تغییرات ارائه دهم. ماحصل این شد كه پیشنهادی درآمد كه می گردد نظام مهندسی به شكلی با نظام فنی اجرایی كشور قرین شود. در حالیكه نظام مهندسی ناظر بر ساخت و ساز خصوصی است اما نظام فنی اجرایی ناظر به ساخت و سازهای دولتی است.
رجبی با اشاره به اینكه نهایتا بحثی به كمیسیون عمران ارائه شد كه نظام مهندسی بعنوان قسمتی از نظام فنی اجرایی ملحق شود، خاطرنشان كرد: مواد این مورد در صحن در حال بررسی است.
رییس سازمان نظام مهندسی افزود: ما برای عبور از گذرگاه فعلی نیازمند پیگیری و انجام برنامه های مشخص در حوزه ساخت مسكن هستیم كه می تواند مشكل بیكاری ما را كم كند و كارخانه ها را تحرك بدهد. خیلی از ساختمانهای ما مشكل تولید ندارند بلكه مشكل این است كه تا سقف انبارها تولید كرده اند ولی خریدار وجود ندارد.
او همینطور اظهار داشت: حرف ما این است كه اگر نظام اجرایی و نظام مهندسی با هم تركیب شود دولت خودش از بودجه وزارتخانه های خودش و بانك مركزی بكاهد كه در بخش مسكن مداخله كند.1397/04/19
21:22:26
5.0 / 5
5389
تگهای خبر: بودجه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی