یك مقام مسئول اعلام كرد:

توافق جدید برای تخصیص ارز و ثبت سفارش كالا در مناطق آزاد

توافق جدید برای تخصیص ارز و ثبت سفارش كالا در مناطق آزاد

لوازم فلزی: یك مقام مسئول، از توافقات صورت گرفته پیرامون ثبت سفارش كالا و چگونگی تخصیص ارز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ابلاغ معاون اول رییس جمهور به وزرای اقتصاد، صنعت و رئیس بانك مركزی اطلاع داد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اكبر افتخاری با اشاره به اینكه در این ابلاغیه مسائل و مشكلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مد نظر قرار گرفته و تصمیماتی درباره روند ثبت سفارش كالا و چگونگی تخصیص ارز در این مناطق دریافت شده است اظهار داشت: تصمیمات اتخاذ شده و مصوب از جانب معاون اول رییس جمهور به وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، رییس كل بانك مركزی و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ابلاغ و این ابلاغیه برای اجرا به سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در تاریخ ۱۷ مرداد ماه سالجاری ارسال شده است.
بر این اساس؛ تصمیمات اتخاذ شده برای ثبت سفارش كالا و چگونگی تخصیص ارز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به این شرح است:
۱ ـ در اجرای قوانین حاكم بر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ورود كالا از خارج از كشور به این مناطق بلامانع است. بر این اساس مقرر شد با عنایت به استقرار گمرك در مبادی ورودی و خروجی این مناطق، ورود كالا از خارج از كشور به محدوده این مناطق بر اساس قوانین و مقررات و رویه های متعارف قبلی صورت پذیرفته و خروج كالا به داخل كشور از این مناطق مطابق با رویه های حاكم بر مبادی گمركی در سرزمین اصلی صورت پذیرد. هم چنین مقرر شد، گمرك جمهوری اسلامی ایران در همكاری با این مناطق كنترل های لازم را در زمینه مذكور معمول خواهد نمود.
۲ـ در مورد مبحث واردات كالا، مقرر شد فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر مبنای قوانین، مقررات و ضوابط حاكم بر این مناطق نسبت به ثبت سفارش خود در سامانه توسعه تجارت اقدام نمایند. از جانب دیگر، تغییرات مورد نیاز در سامانه مذكور، بر مبنای ضوابط حاكم بر این مناطق و هم چنین دریافت استعلام های مورد نیاز، اعمال شده است.
۳ ـ سامانه ثبت سفارش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رویه هایی برای استعلام كارت بازرگانی و دیگر استعلامات مورد نیاز در نظر گرفته است تا شرایط استعلام برای فعالان اقتصادی در این مناطق تسهیل گردد.
۴ـ هم راستا با سیاست های جدید ارزی اعلامی از جانب بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، تخصیص ارز برای كالاهای غیر از گروه یك با استفاده از بازار ثانویه صورت خواهد گرفت.
۵ ـ سامانه ثبت سفارش در مناطق آزاد سامانه ای مورد تایید دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و منطبق با قوانین، ضوابط و مقررات این مناطق خواهد بود. عنداللزوم داده های مورد نیاز بانك مركزی و گمرك جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه ها با استفاده از این سامانه ارسال خواهد شد.
۶ ـ تولیدكنندگان، سرمایه گذاران و شركای خارجی كه بدون نیاز به ارز و یا از محل فاینانس برای ورود ماشین آلات و تجهیزات، مواد اولیه، اقلام واسطه ای و سایر امكانات مورد نیاز در طرح های تولیدی و سرمایه گذاری در جریان اجرا و در حال تاسیس می توانند با استفاده از سامانه ثبت سفارش مورد تایید دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اقدام نمایند.

1397/05/23
13:53:53
5.0 / 5
4397
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سرمایه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی