یك مقام مسئول وزارت كار به مهر خبر داد؛

شروع فعالیت داروگر از هفته آینده، بازگشت به كار تمام كارگران

شروع فعالیت داروگر از هفته آینده، بازگشت به كار تمام كارگران

لوازم فلزی: شركت داروگر كه كارگران خویش را به علت مشكلات اقتصادی به مرخصی الزامی فرستاده بود، از هفته دیگر فعالیت خویش را با بازگشت به كار تمام كارگران آغاز می كند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، یكی از معضلات امروز اقتصادی كشور، وجود بنگاه های اقتصادی مشكل دار است كه در عمده فعالیت های اقتصادی همچون صنعتی، خدماتی و كشاورزی دیده می شوند. بعضی از بنگاه های اقتصادی ناشی از همین مشكلات، با تعدیل نیروی كار مواجه شدند؛ همینطور بعضی از این واحدها برای كاهش هزینه های تمام شده خود، در آستانه تعدیل نیروی كار قرار گرفتند كه زنگ خطر بیكاری را به صدا درآورد؛ اما در میان بنگاه های مشكل دار نام كارخانجات قدیمی كشور هم به چشم می خورد كه گاها با تعدیل نیرو یا كاهش كمی و كیفی تولیدات و محصولات، تلاش می كنند خویش را از خطر تعطیلی و ورشكستگی نجات دهند.
هر چند این وضعیت ریزش نیروی كار را در بعضی از واحدهای اقتصادی در بر داشت، اما در عین حال با تشكیل كارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، در سال قبل از ریزش ۵۰۰ هزار شغل جلوگیری شد. با این وجود در میان شركت های قدیمی، هلدینگ داروگر هم در زمره بنگاه های مشكل دار قرار گرفت و بر مبنای آمارهای عرضه شده ۴۰۰ كارگر قراردادی و رسمی این شركت از اواخر مردادماه به اجبار به مرخصی رفتند كه ظاهرا این مرخصی در سه نوبت تمدید گردید.
در همین زمینه كریم یاوری، مدیر كل پشتیبانی از پایداری مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد آخرین وضعیت فعالیت داروگر و شركت های وابسته بعنوان یكی از قدیمی ترین كارخانجات در حوزه مواد شوینده و بهداشتی اظهار داشت: فعالیت این شركت از حدود سه هفته پیش به علت مشكلات پیش آمده متوقف گردید اما خوشبختانه با ورود ستاد تسهیل رفع موانع تولید و رسیدگی به وضعیت این شركت قدیمی، شركت تولی پرس یكی از شركت های وابسته به هلدینگ داروگر فعالیت خویش را از روز گذشته آغاز كرد.
وی افزود: همینطور با ورود ستاد ملی تسهیل رفع موانع تولید، مقدمات فعالیت شركت مادر داروگر هم فراهم شده كه بعد از بازسازی ساختاری تا هفته آینده شرایط برای فعالیت مجدد این شركت فراهم می گردد.
مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار در مورد مرخصی الزامی به بعضی از كارگران این شركت اظهار داشت: قانون كار هیچ مجوزی برای مرخصی الزامی به كارگران یك شركت از جانب كارفرما نمی دهد. ازاین رو مرخصی الزامی از جانب وزارت كار پذیرفتنی نیست و تمام كارگران كارخانه داروگر مشغول بكار می شوند.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباره مشكل این شركت قدیمی اظهار داشت: عمده مشكل واحدهای صنایع بهداشتی و شوینده بالا رفتن هزینه های مواد اولیه مورد نیاز است ضمن اینكه موضوعات مالیاتی و تامین اجتماعی از دیگر مشكلات این شركت ها محسوب می شوند.
بر اساس این گزارش، قبل از این مدیر كل پشتیبانی از مشاغل وزارت كار درباره آخرین آمار از بررسی وضعیت بنگاه های مشكل دار، با اشاره به شناسایی ۱۳۵۱ بنگاه مشكل دار در سطح كشور تا آخر خرداد ۹۷، «كمبود نقدینگی و سرمایه درگردش» را اولین عامل «درون كارگاهی» مشكلات بنگاه های اقتصادی اعلام نمود و تصریح كرد: بعد از آن بدهی معوق، مطالبات از دستگاه های دولتی، اختلاف بین سهامداران، بالا بودن هزینه های تولید، انباشت محصول و در برخی از بنگاه های اقتصادی سوء مدیریت بیشترین مشكلات بنگاه های اقتصادی از منظر درون كارگاهی را شامل می شوند.
به گفته وی، ۱۴۰ هزار نیروی كار در بنگاه های شناسایی شده مشكل دار مشغول به كار هستند كه به تفكیك نوع قرارداد كارگران نیز، ۷۷ درصد كارگران شاغل در بنگاه های مشكل دار اقتصادی به صورت «قرارداد موقت»، ۱۹ درصد به صورت «دائم» و ۴ درصد هم به صورت سایر اَشكال قراردادی مشغول به كار هستند.

1397/07/18
13:20:13
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی