اروپا باز هم پشت ایران درآمد

اروپا باز هم پشت ایران درآمد

لوازم فلزی: اتحادیه اروپا با تاسف بار خواندن اقدام سوئیفت كه دسترسی برخی بانك های ایرانی به این سامانه را تعلیق كرده است، به ایجاد سازوكار جدید مالی برای تجارت با ایران سرعت بیشتری بخشید.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، با آغاز دور دوم تحریم های یكجانبه و غیرمشروع آمریكا ضد ایران، سامانه خدمات پیام رسان مالی سوئیفت دسترسی بعضی از بانك های ایرانی به این سامانه را تعلیق و در عین حال از ذكر نام این بانك ها خودداری كرد.

سوئیفت خودش هم در اطلاعیه ای اعلام نموده بود كه تعلیق بانك های ایرانی از دسترسی به این سیستم مالی "قابل تاسف" است، اما این اقدام را جهت ثبات و تمامیت سیستم مالی جهانی انجام داده است.

حال با این تصمیم سوئیفت، رویترز اعلام نموده است كه كمیسیون اروپا به مبحث ورود كرده و تعلیق دسترسی برخی بانك های نامشخص ایرانی به این سامانه را "تاسف بار" خوانده است.

این اقدام سوئیفت كه مقر اصلی آن در بلژیك مستقر است، در حالی انجام می گردد كه بر مبنای سیاست ها و قوانین این سامانه، باید به صورت كاملا جداگانه از سیاست های كشورها رفتار كند كه تابحال چندین بار خلاف آنرا عمل كرده است.

اما از دیگر سو، این اقدام سوئیفت اروپا را برای تولید سیستم مالی مستقل از سوئیفت بیشتر از پیش مصمم كرده است؛ موضوعی كه مدتی است قدرت های اصلی اروپا به دنبال آن هستند و تلاش می كنند با تولید یك صندوق بین المللی اروپایی علاوه بر تسهیل تجارت با ایران، خویش را از زیر فشار آمریكا بیرون بكشند و تلاش كنند تا با افزایش معاملات در این صندوق، به سلطه دلار بر اقتصاد جهانی آخر دهند.

این اقدام مقرر است در مرحله اول با تولید یك سازوكار ویژه مالی به نام "وسیله هدف ویژه"، تحریم های آمریكا ضد ایران را دور بزند و تجارت با ایران را برای همه كشورهای دنیا تسهیل كند تا این كشورها بتوانند بدون نگرانی از جریمه های آمریكا، به مبادلات تجاری خود با ایران ادامه دهند كه این مبادلات به احتمال قوی بیشتر بر پایه یورو، یوآن یا روبل خواهد بود.
خبرگزاری اسپوتنیك، به نقل از منابع آگاه اعلام نموده است كه فرانسه یا آلمان بعنوان كشور میزبان برای انجام تسویه حساب های مالی میان ایران و اتحادیه اروپا عمل خواهند كرد.

به این ترتیب به نظر می آید كه در آینده نزدیك این سازوكار مالی جدید برای تجارت ایران با اروپا بوجود آمده كه در این صورت این اقدام را می توان اولین حركت عملی اروپا برای پایبندی به برجام و ادامه ارتباط با ایران دانست.
1397/08/17
23:13:02
5.0 / 5
5368
تگهای خبر: اقتصاد , برجام , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی