مهر خبر می دهد:

ارز صادراتی همچنان چالش بخش خصوصی

ارز صادراتی همچنان چالش بخش خصوصی

لوازم فلزی: بااینكه بخشنامه جدیدبانك مركزی در خصوص بازگشت ارزصادراتی به شیوه جدید از ساعات ابتدایی انتشار مورد اعتراض فعالان اقتصادی قرار داشت، حالا وزیر اقتصاد می گوید این بخشنامه توافق صادركنندگان بود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی كه الان در حال برگزاری است، از همان ابتدای كار با سخنان محمدرضا پورابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد بخشنامه جدید بانك مركزی در بیست و هفتم آبان ماه در خصوص نمایش شیوه جدیدی در رفع تعهد ارزی صادرات و بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصاد همراه شد به نحوی كه وی از مشكلاتی كه این بخشنامه برای صادركنندگان به وجود آورده است، ابراز گلایه نمود بدین سان كه عنوان نمود شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان كرمان هم قرار بوده مراتب اعتراض خودرا در كنار سایر صادركنندگان نسبت به این بخشنامه اعلام نماید.
وی در این نشست اظهار داشت: صادركنندگان مشكلات متعددی با بخشنامه ۲۷ آبان ماه بانك مركزی دارند در حالیكه برمبنای مصوبه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، قرار بر این بود كه كارگروهی تشكیل گردد كه سوژه رفع تعهد ارزی صادرات را پیگیری نماید كه البته این جلسه برگزار گردید و بانك مركزی باز علیرغم اینكه برخی اصلاحات مناسب در بخشنامه های قبلی خودرا صورت داد اما این بخشنامه را عطف به ماسبق كرده و از فروردین ماه سال ۹۷ دارای قابلیت اجرا دانسته است.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: صادركنندگان از بخشنامه اخیر بانك مركزی به شدت ابراز نارضایتی می كنند و نكاتی بر این بخشنامه وارد است كه نشان داده است نمی تواند همه مشكلات را حل نماید و بند انتهایی آن باز اجرای دستورالعمل جدید را عطف به ماسبق از اول فروردین ماه كرده است.
پورابراهیمی اشاره كرد: این موضوع، مشكلات متعددی را در اجرا به وجود آورده بدین سبب درخواست ما از شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی این است كه به سبب اهمیت موضوع، زمانی را برای بررسی دوباره آن قرار دهند و پیش از آنكه دیر شود، اصلاحات لازم در رابطه با آنرا صورت دهند.
وی به این نكته باز اشاره نمود كه وزیر صنعت، معدن و تجارت نگاه بسیار مثبتی به حوزه صادرات غیرنفتی دارد و علیرغم دفاع از بخش خصوصی، اما بخشنامه اخیر بانك مركزی مشكل آفرین شده است كه تا دیر نشده باید در مورد آن تصمیم عاجل گرفت.
اما این سخنان پورابراهیمی با واكنش فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی همراه شد به نحوی كه وی در این نشست عنوان كرد: در دولت تقریباً وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش دارد نظرات بخش خصوصی را در مراحل مختلف ستاندن كرده و در جلسات دولت باز به نظرات این بخش اهمیت می دهد؛ ضمن اینكه در مورد بخشنامه اخیر صادراتی باز همكاران وزارت صمت، نظرات بخش خصوصی را منتقل كردند.
وی افزود: به رغم اینكه جمع بندی نهایی حاصل شد، ولی دولت تصمیم گرفت تا جلسه خاصی با بخش خصوصی برگزار گردد تا بخشنامه بانك مركزی با اعمال نظرات بخش خصوصی باشد كه بر این اساس پگاه روز دوشنبه قبل از ابلاغ دستورالعمل، این جلسه در دفتر رئیس كل بانك مركزی برگزار گردید كه جلسه خوبی هم بوده است.
دژپسند اظهار داشت: تقریباً بخشنامه صادر شده برگرفته از نظرات آن جلسه بود چونكه آنچه قبل از آن جلسه و سپس آن در دولت عنوان شد، متفاوت بود.
وزیر اقتصاد گفت: یكی از آفت های مهم این روزهای اقتصاد ایران، بی ثباتی و تغییر مكرر بخشنامه ها است و به جهت اینكه این دفعه گرفتار این سوژه نشویم، به نظر نمی رسد كه بخشنامه مجدد اصلاح گردد اما به هر حال احساس كامل من این است كه نظرات بخش خصوصی در آن دستورالعمل مد نظر قرار گرفته باشد.
اما حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران كه یكی از حاضران در جلسه مشترك نمایندگان اتاق بازرگانی با رئیس كل بانك مركزی قبل از صدور بخشنامه مذكور بوده است، اظهار داشت: در آن جلسه هیچ گونه توافقی میان صادركنندگان و بانك مركزی صورت نگرفت و تنها نظرات دو طرف منتقل شد.
وی تاكید كرد: مواردی همچون عطف به ماسبق شدن این بخشنامه به صورت قطع هیچ گاه مورد توافق بخش خصوصی با بانك مركزی نبوده است به هر حال به نظر می آید وزیر اقتصاد در غیاب عبدالناصر همتی رئیس كل بانك مركزی چندان علاقه ای به تداوم این بحث نداشت و خواهان ورود به دستور جلسه ی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی كه الان در حال برگزاری است، شد.

1397/09/13
16:56:34
5.0 / 5
4547
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی