احتمال كاهش قیمت نفت در عرضه بعدی بورس

احتمال كاهش قیمت نفت در عرضه بعدی بورس

لوازم فلزی: در دو عرضه اخیر نفت خام در بورس انرژی، كفه تقاضا خالی ماند و در نهایت شخصی برای خرید نفت خام پا جلو نگذاشت اما احتمال دارد شرایط اطلاعیه در عرضه بعدی تغییر كند؛ بطوریكه رئیس سازمان بورس می گوید حتی قیمت نفت خام سبك در بورس انرژی قابلیت انعطاف دارد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا مدتی است كه نفت خام سبك ایران در بورس انرژی عرضه می شود. عرضه اول و دوم به صورت ارزی - ریالی بود. در این دو نوبت خریدارانی برای خرید نفت خام در بورس اقدام نمودند اما در عرضه های بعد (سوم و چهارم) با اینكه پرداخت ها می توانست كاملاً ریالی هم باشد اما مشتری برای خرید نفت خام در بورس اقدام نكرد.
چندی پیش مدیرعامل بورس انرژی درباره اینكه چرا خریدارانی برای نفت خام سبك در بورس انرژی پیش قدم نشدند، به نحوه پرداخت مبالغ اشاره نمود و به ایسنا اظهار داشت كه برخی افراد روی شرایط خرید و تضامین، پیشنهادهایی دارند كه فعلاً با شرایط اطلاعیه عرضه، قابل انجام نیست. آن پیشنهادها را به مسئولان شركت ملی نفت منتقل می نماییم. بعضی از این پیشنهادها درباره ستاندن ضمانت نامه و شرایط بانكی است و برخی باز شرایطی برای پرداخت دارند كه متفاوت با شرایطی است كه ما در اطلاعیه عرضه آورده ایم.
اما در تازه ترین واكنش ها رئیس سازمان بورس در پاسخ به اینكه چرا دو عرضه اخیر نفت خام در بورس با موفقیت مواجه نشده است، اظهار داشت: عرضه نفت خام در بورس یك تجربه جدید است و در چند عرضه گذشته عرضه ها كند بود و شاید ضوابط بعضی از عرضه ها به گونه ای بوده كه برخی از مشتریان علاقه ای به خرید نداشتند.

ثروت ملی باید در بازاری شفاف به فروش رود
شاپور محمدی اظهار كرده كه نفت خام ثروت ملی كشور است و صرف نظر از بحث تحریم ها، نفت خام و گاز طبیعی باید در یك بازار شفاف داد و ستد شود؛ بنا بر این اقداماتی كه تابحال درباره عرضه نفت خام در بورس شده طولانی مدت بوده است.

در همه موارد انعطاف داریم حتی در قیمت و شرایط پرداخت
به گفته وی، امكان دارد با تغییر اطلاعیه عرضه توسط شركت ملی نفت ایران مشتریان با علاقه بیشتری وارد معاملات شوند. در بورس انرژی شرایط معاملات می تواند انعطاف داشته باشد. همچون میزان قرارداد و قیمت. همین طور در زمینه ارزی یا ریالی بودن و انواع تیپ های قراردادی كه امكان دارد وزارت نفت با مشتریان داشته باشد، بورس انرژی منعطف خواهد بود.

اطلاعات محرمانه است مگر اینكه خریدار بازگو كند
آنگونه كه محمدی عنوان كرده انعطاف و شفافیت بورس انرژی نسبت به دیگر ساز و كار فروش بیشتر است و در عین حال محرمانگی اطلاعات باز به دقت در این مورد رعایت می شود. هر شخصی كه در بازار سرمایه خرید و فروش می كند اطلاعاتش محرمانه است و به هیچ وجه افشا نخواهد شد و در اختیار هیچ شخصی قرار نخواهد گرفت، مگر اینكه شخص خریدار این اطلاعات را افشا كند كه در این مورد سازمان بورس ورود نمی كند ولی در غیر این مورد سازمان بورس با اشخاص خاطی طبق قانون برخورد خواهدنمود.1397/11/23
14:06:38
5.0 / 5
4723
تگهای خبر: بازار , سرمایه , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی