راهكارهای دولت برای مقابله با خاموشی

راهكارهای دولت برای مقابله با خاموشی

به گزارش لوازم فلزی با آغاز فصل گرما و افزایش میزان برق در كشور، دولت چراغ های مختلفی را برای مقابله با خاموشی های برنامه ریزی شده روشن كرد تا تابستان امسال سایه خاموشی بر سر كشور سنگینی نكند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، خاموشی تابستان سال قبل بر ایران سایه انداخت و به علت وجود بحران آب، كشور با خاموشی های برنامه ریزی شده مواجه گردید. پرونده این چالش هرچند امسال به علت بارندگی های اخیر كه در سراسر كشور رخ داد، به پررنگی سال قبل نیست، به صورت قطعی بسته نشده است و هنوز مسؤولان به این سوال كه آیا امسال تابستان را بدون خاموشی برنامه ریزی شده سپری خواهیم كرد یا نه پاسخ قطعی نمی دهند.
كمبود ۴۰۰۰ مگاواتی تولید برق
اما رضا اردكانیان- وزیر نیرو- اخیراً در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این كه آیا امسال هم مانند تابستان سال قبل با خاموشی های برنامه ریزی شده مواجه خواهیم شد؟ اظهار داشت: از مردادماه سال قبل برای تابستان سال ۱۳۹۸ برنامه ریزی كردیم و اساس را بر این گذاشتیم كه شرایط آبی سال ۱۳۹۸-۱۳۹۷ مانند سال ۱۳۹۷-۱۳۹۶ باشد؛ یعنی حدود ۴۰۰۰ مگاوات كمبود تولید نیروگاه های برق آبی در تابستان ۱۳۹۸ داشته باشیم.
به قول وی به علت كمبود بارش ها برای تابستان ۱۳۹۸ حدود ۸۰۰۰ مگاوات كمبود تولید پیشبینی كردیم كه بارش های اخیر باعث شد، حدود ۴۰۰۰ مگاوات كمبود ناشی از كم بارشی و در نتیجه كمبود تولید برق در سدهای مخزنی كه عمدتاً در خوزستان قرار دارند، برطرف شوند؛ اما حدود ۴۰۰۰ مگاوات دیگر كمبود وجود دارد.
اردكانیان با اشاره به میزان مصرف برق در ایران اظهار نمود: علاوه بر ۴۰۰۰ مگاوات مذكور افزایش مصرف غیرمتعارفی كه امكان دارد امسال به علت نوعی خاطر تعدادی از این كه مشكلی نداریم، به وجود بیاید؛ در واقع این كه باردیگر برگردیم به عادت قبلی می تواند مشكل ساز باشد. البته تلاش كردیم برخی از واحدها را زودتر به مدار بیاوریم. اگر مصرف را به همان عادات پرمصرفی قبلی برنگردانیم؛ یعنی اگر رشد مصرف مان نسبت به تابستان سال قبل ۲.۵ درصد بیشتر نباشد، امیدواری زیادی داریم كه تابستان با آسایش سپری شود.
از صنعتگران تا كشاورزان پای میز مذاكره آمدند
در این میان دولت راهكارهای مختلفی را برای پیشگیری از خاموشی به كار گرفته است؛ یكی از این راهكارها تشویق صنایع است. وزارت نیرو هر سال به صنایع مشوق می دهد كه طرح ذخیره عملیاتی را اجرا كنند. در این راستا امسال بیشتر از ۲۰۰۰ مگاوات تفاهم نامه با صنایع امضا شده است.
از جانب دیگر مشوقی برای كشاورزان در نظر گرفته شده است؛ به این شرح كه كشاورزان در ساعت اوج مصرف چاه های كشاورزی خویش را خاموش كنند و در این صورت می توانند در ۲۰ ساعت بعدی از برق مجانی استفاده كنند. سال قبل از این طریق ۷۰۰ مگاوات در مصرف برق صرفه جویی صورت گرفت.
راهكار دیگر مولدهای خود تأمین است كه باید به شبكه های سراسری متصل شوند. در این راستا ۴۵۰ مگاوات تفاهم نامه منعقد شده است. سه راهكار دیگر مربوط به روشنایی ادارات، معابر عمومی و پارك هاست. همینطور با ایستگاه های سی ان جی مذاكره صورت گرفته است كه در صورت نیاز از دیزل اضطراری بهره برده و از برق شبكه سراسری كمتر استفاده كنند.
مهمترین تصمیم دولت برای مقابله با خاموشی
در این میان اصلاح ساعت كاری ادارات عنوان مهم ترین راهكار وزارت نیرو برای مقابله با خاموشی را یدك می كشد. در این راستا مذاكراتی با استانداران صورت گرفت و طبق آخرین اخبار تغییر ساعات اداری در ۲۹ استان شروع شد كه استان تهران تابحال در این فهرست جای نگرفت.
طبق این تغییر، شروع و خاتمه ساعات كار روزانه ادارات به میزان یك تا ۱.۵ ساعت زودتر صورت می گیرد و پیشبینی شده است به جهت خنكی هوا در ساعات آغازین بامداد و استفاده از روشنایی روز و همینطور قرار گرفتن عمده ساعات اداری در ساعات غیر پیك، این طرح نقش قابل توجهی در كاهش بار مصرفی در ساعات گرم سال داشته باشد.
تصمیم گیری درباره ساعات شروع و آخر كار ادارات بر مبنای اولویت ها و شرایط هر استان است كه در مدت یك ماه یا كل فصل تابستان اجرا شود. البته این راهكار كه برای پیشگیری از خاموشی برنامه ریزی شده در فصل تابستان اتخاذ شده كه سال قبل هم اجرا شده بود و آمارها نشان می داد كه تغییر ساعت اداری سال قبل نتایج مناسبی به دنبال داشت و از این طریق سال ۱۳۹۷ حدود ۲۰۰۰ مگاوات صرفه جویی صورت گرفت.
از جانب دیگر دولت در جدیدترین تصمیم خود برای مدیریت مصرف اعلام نموده است كه برق دستگاه ها و مؤسساتی كه دمای ۲۵ درجه سانتی گراد را روی سامانه های سرمایشی خود تنظیم نكنند، از ساعت ۱۳ قطع خواهد شد. در اینباره عبدالرضا رحمانی فضلی -وزیر كشور - اعلام نموده است كه با عنایت به استقرار هوای گرم در سراسر كشور و لزوم كنترل مصرف برق، كنترل جدی مصرف در دستگاه ها، مؤسسات دولتی و غیر دولتی و ادارات مختلف را مورد تاكید قرار داد.
در این راستا برای جلوگیری از قطع برق و در جهت هماهنگی های به عمل آمده با وزارت نیرو دستور داده شده است كه برق دستگاه هایی كه دمای ۲۵ درجه سانتی گراد را روی سامانه های سرمایشی خود تنظیم نكنند، از ساعت یك بعدازظهر قطع شود.
به قول وی، به استاندار تهران دستور داده شد با همكاری وزارت نیرو، روند نظارتی ویژه ای را برای تضمین تحقق صرفه جویی در ادارات مختلف به نحوی كه حداقل ۱۰ درصد كاهش مصرف را به دنبال داشته باشد، سامان دهد و وزارت نیرو موظف به گزارش هفتگی چگونگی مصرف برق و اجرای مصوبه خواهد بود.
اما به جز چهار استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان كه قبل از این به علت شرایط خاص دمای هوا، با تغییر ساعات كار در آن استان ها موافقت شده است، در سایر استان ها، همچون تهران، به منظور حفظ كیفیت عرضه خدمت به مردم و مراجعان، هرگونه تغییر در ساعت كار ادارات، ممنوع می باشد.
بررسی مصرف برق ادارات تهران
همینطور كمیته پایش، نظارت و مدیریت مصرف برق سازمان ها و ادارات شركت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، با اعزام اكیپ به ساختمان های ملی و استانی پایتخت، مصرف برق این ارگان ها را مورد بررسی قرار می دهد.
به قول حسین صبوری - مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق تهران بزرگ - آگاه سازی، اولین برنامه اكیپ های مدیریت مصرف ادارات است و از پانزدهم تیرماه رصد سازمان ها و ارگان های ملی و استانی پایتخت، در جهت پایش دقیق میزان مصرف برق، از دو طریق بازدید حضوری و رصد هوشمند از طریق دور شروع شده است.
او خاطرنشان كرد: بیش تر این ساختمان ها مجهز به كنتورهای هوشمند هستند و شركت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، به منظور اندازه گیری مصرف، این ارگان ها را به صورت لحظه ای در تابستان مورد پایش قرار می دهد.
اما این نكته هم تاكید شده كه قطع برق شامل مناطق حساس، نظامی، امنیتی، درمانی و خدمات رسان دارای فوریت نمی شود؛ همه مراكز دولتی، وزارتخانه ها و مشتركان بزرگ، سازمان ها و نهادها موظف به استفاده از مولدهای اضطراری در ساعت های اوج مصرف برق هستند و با عنایت به اهمیت مبحث انرژی و رفاه و آسایش شهروندان و جلوگیری از هرگونه مشكل در تأمین برق پایدار پایتخت، برق كلیه سازمان های دولتی، غیردولتی، مؤسسات، بانك هایی كه با دریافت اخطار همچنان نسبت به اصلاح الگوی مصرف و اجرای بخشنامه مذكور اقدام نكنند، بعد از ارسال اخطاریه در صورت عدم رعایت صحیح مصرف برق در ساعات اوج مصرف، از هفته آینده قطع خواهد شد.1398/04/20
14:31:59
5.0 / 5
4664
تگهای خبر: تولید , خدمات , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی