دبیر برد تخصصی تغذیه وزارت بهداشت:

ساختار غذایی ایران باید تغییر كند

ساختار غذایی ایران باید تغییر كند

لوازم فلزی: دبیر برد تخصصی تغذیه وزارت بهداشت معتقد است: خیلی از مشكلاتی كه امروز در حوزه سلامتی به وجود آمده به سبب به هم خوردن فرهنگ درست تغذیه در ایران است كه باید پروسه تغییر آن آغاز شود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، سیدعلی كشاورز بامداد امروز در نشست خبری همایش علمی و نمایشگاه ملی نقش آبزیان در سلامت اظهار نمود: بحث تغییر فرهنگ غذایی در ایران اساسا یك سوژه طولانی مدت خواهد بود و همانطور كه چند دهه طول كشیده كه ما امروز به این ساختار غذایی غلط برسیم، برای اصلاح این روند نیز احیانا یك زمان ۱۰ تا ۲۰ ساله نیاز خواهد بود.
بگفته وی نخستین اقدام برای ایجاد این تغییر فرهنگ سازی خواهد بود و در این زمینه باید اقشار مختلف مردم و متخصصان امر تغذیه طوری با مفاهیم آشنا گردند كه بتوان تغییرات لازم را اجرایی كرد.
دبیر برد تخصصی تغذیه وزارت بهداشت با اشاره به افزایش میزان مصرف شكر، نمك و روغن در فرهنگ غذایی ایرانیان توضیح داد: این تغییرات كه خیلی از آنها خطرناك می باشد می تواند مقدمه ای برای افزایش تعداد زیادی از بیماری ها باشد. سرطان هایی مانند كبد، معده و روده و مشكلات دامنه داری مانند كبدهای چرب و فشار خون و سنگ صفرا بخش هایی از نتایج این فرهنگ غلط غذایی بوده است.
كشاورز افزود: دگرگونی در الگوی غذایی ما سبب شده نسل های جدید از نظر سلامت با تهدیدهای جدی مواجه باشند و بدین جهت باید كوشش كرد با اجرای برخی برنامه ها پروسه كار را تغییر داد.
بگفته وی برنامه ریزی برای افزایش مصرف آبزیان در برنامه های غذایی مردم ایران قسمتی از این كوشش برای تغییر فرهنگ غذایی است كه پیگیری آن در همایش پیش رو در دستور كار قرار خواهد گرفت.
همین طور در ادامه این نشست پریسا اویزی - مسئول برگزاری این همایش - نیز اعلام نمود: مطالعات نشان می دهد با عنایت به نژاد ایرانیان ما باید نسبت به شرایط امروزمان صلابت بیشتری می داشتیم اما مشكلات تغذیه سبب شده نسل به نسل مشكلات در این عرصه افزایش پیدا كند.
بگفته وی این همایش تلاش می كند با آگاه كردن مسئولان و متخصصان عرصه تغذیه شرایط را برای تغییر در فرهنگ غذایی جامعه ایران آماده كند.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بر طبق برنامه ریزی انجام شده این همایش در ایام ۳۱ مردادماه تا دوم شهریورماه در بوستان گفت وگوی تهران برگزار می گردد و برخی از مقامات دولتی و متخصصان عرصه تغذیه نیز در آن حضور خواهند داشت.
منبع:

1398/05/20
13:59:36
5.0 / 5
4950
تگهای خبر: دولت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی