با اعلام سازمان توسعه تجارت؛

كمیته موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و تركیه تشكیل شد

كمیته موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و تركیه تشكیل شد

لوازم فلزی: برمبنای اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، كمیته موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و تركیه تشكیل شد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمید زادبوم در دیدار با حسنو دیلمره، مدیركل قراردادها و امور اتحادیه گمركی وزارت تجارت تركیه، اشاره كرد: ایران و تركیه دو كشور مسلمان مهم در جهان به شمار می آیند كه می توانند از حیث روابط سیاسی و اقتصادی بعنوان الگویی در جهان اسلام مطرح شوند.
وی با اشاره به اینكه ملت های دو كشور با عنایت به ظرفیت ها و منابع موجود در ایران و تركیه، حق دارند از رونق اقتصادی یكدیگر بهره مند شوند، اضافه كرد: در ۵ سال قبل حجم تجارت ایران و تركیه بیشتر از ۵۳ میلیارد دلار بوده كه در امتداد منویات روسای جمهور دو كشور، این مقدار تا ۵ سال آینده باید به بیشتر از ۱۵۰ میلیارد دلار افزایش یابد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با مرور تاریخچه موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و تركیه كه از سال ۲۰۱۵ میلادی اجرایی شد، ابراز امیدواری كرد: با حمایت دولتهای دو كشور، این موافقت نامه به بهترین نحو و بیشترین منافع برای طرفین ادامه یافته و راه برای فعالیت تجار و بازرگانان هموار شود.
در ادامه این جلسه، حسنو دیلمره، مدیركل قراردادها و امور اتحادیه گمركی وزارت تجارت تركیه، از اراده كشورش برای تشكیل هرچه سریع تر كمیته های فنی، برگزاری مذاكرات و بررسی موضوعات مرتبط آگاهی داد و اظهار داشت: یكی از راهكارهای افزایش حجم تجارت دو كشور و ایجاد فضایی جذاب و بستری مساعد برای فعالیت های تجار و بازرگانان، تجارت ترجیحی است.
وی اضافه كرد: در لیست جدید كه ارائه می شود، حضور ایران در صنایع تركیه نیز پیش بینی شده است.
گفتنی است، بعد از بررسی های كارشناسی بر روی فهرست های پیشنهادی طرفین، كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و تركیه در ایام ۲۶ و ۲۷ شهریورماه سال جاری به ریاست واعظی، رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در آنكارا انجام خواهد شد.


منبع:

1398/06/12
19:17:54
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , صنایع , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی