موافقت آمریكا و چین برای بازگشت به پای میز مذاكره

موافقت آمریكا و چین برای بازگشت به پای میز مذاكره

لوازم فلزی: چین و آمریكا موافقت كردند یك مذاكرات تجاری در سطح مقامات عالی رتبه در اوایل اكتبر در واشنگتن اجرا شود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، وزارت بازرگانی چین در اطلاعیه ای اعلام نمود لیو هی، معاون نخست وزیر و رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریكا و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا، مكالمه ای داشتند كه به توافق برای برگزاری این نشست منتهی شد. یی گانگ، رئیس بانك مركزی چین نیز در این مكالمات حضور داشت.

طبق اعلام وزارت بازرگانی چین، هر دو طرف با این مساله كه باید با یكدیگر همكاری كرده و اقدامات عملی را در پیش بگیرند تا شرایط خوبی برای رایزنی ایجاد كنند، موافقت كردند.

گروه های بازرگانی دو كشور در اواسط سپتامبر و قبل از دیدار مقامات عالی رتبه در اكتبر، مذاكراتی را برگزار خواهند كرد.

سخنگوی دفتر نماینده تجاری آمریكا نیز تایید نمود كه لایتیزر و منوچین با لیو صحبت كرده اند و گفت آنها موافقت كرده اند كه مذاكرات تجاری در سطح وزیران دو كشور در هفته های آینده در واشنگتن اجرا شود.

واشنگتن از یكشنبه هفته جاری وضع تعرفه ۱۵ درصدی روی واردات كالاهای چینی شامل كفش، ساعت های هوشمند و تلویزیون های صفحه تخت را شروع كرد. همزمان پكن نیز وضع تعرفه های جدیدی روی واردات نفت آمریكا را شروع كرد. این امر موجب شد چین به سازمان جهانی تجارت شكایت ببرد كه سومین شكایت مقابل تعرفه های آمریكا روی كالاهای چینی بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا، روز گذشته به چین آگهی داد اگر اختلافات تجاری دو طرف حل نشود و وی در نوامبر سال ۲۰۲۰ برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا پیروز شود، چین شرایط دشوارتری را سپری خواهدنمود.

آمریكا می خواهد تعرفه روی واردات كالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار را از اول اكتبر از ۲۵ به ۳۰ درصد افزایش دهد.

در این بین، گزارش وزارت بازرگانی آمریكا نشان داد كسری تجاری این كشور در ژوییه اندكی كاهش پیدا كرده اما كسری تجارت كالا با چین كه یكی از موضوعات حساس دولت ترامپ محسوب می شود، به بالاترین حد در شش ماه اخیر رسیده است.

طبق آمار رسمی، كسری تجاری آمریكا با بهبود صادرات و كاهش واردات در ژوییه ۲.۷ درصد كاهش پیدا كرد و به ۵۴ میلیارد دلار رسید در صورتیكه اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز كاهش كسری به ۵۳.۵ میلیارد دلار را پیش بینی كرده بودند. اما كسری تجاری آمریكا با چین بر اساس تطبیق نیافته، ۹.۴ درصد رشد كرد و به ۳۲.۸ میلیارد دلار رسید كه بالاترین میزان از ژانویه بود. واردات آمریكا از چین در ژوییه ۶.۴ درصد رشد كرد در صورتیكه صادرات به چین ۳.۳ درصد كاهش داشت.

صادرات آمریكا به چین در هفت ماه نخست سال ۲۰۱۹ به میزان ۱۸.۲ درصد و وارداتش از چین به میزان ۱۲.۳ درصد كاهش پیدا كرد كه منعكس كننده محدودیت روی جریان تجارت میان دو اقتصاد بزرگ جهان است.

منبع:

1398/06/14
13:21:57
5.0 / 5
4201
تگهای خبر: اقتصاد , چین , دولت , رئیس جمهور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی