شكست بن سلمان در تنوع بخشی به اقتصاد عربستان

شكست بن سلمان در تنوع بخشی به اقتصاد عربستان

به گزارش لوازم فلزی صندوق بین المللی پول به عربستان پیشنهاد كرد مالیات بر ارزش افزوده را افزایش دهد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از وضعیت فاكتورهای اقتصادی عربستان، پیش بینی نمود كسری بودجه عربستان افزایش یابد و به دولت این كشور سفارش كرد كه با عنایت به تداوم قیمت های پایین نفت در بازارهای جهانی به فكر اتخاذ یك سیاست مالی منسجم و هدفمند برآید. بگفته صندوق بین المللی پول، با وجود برنامه های گوناگون محمد بن سلمان- ولیعهد سعودی - این كشور هنوز نتوانسته است درآمدهای خودرا متنوع سازد و از وابستگی اقتصاد خود به نفت بكاهد.
با تصمیم اخیر عربستان برای كاهش سطح تولید نفت به منظور افزایش قیمت این محصول، درآمد صادراتی عربستان كاهش محسوسی داشته است و این مساله در شرایطی كه اقتصاد این كشور به سبب جنگ با یمن با مشكلات مالی عدیده دست به گریبان است، بیشتر از پیش بر منابع مالی دولت تاثیر منفی گذاشته است.
صندوق بین المللی پول پیش بینی نمود رشد اقتصادی این كشور از ۵.۹ درصد در سال قبل به ۶.۵ درصد امسال افزایش یابد. با این وجود به منظور حفظ و تقویت رشد اقتصادی و مقابله با كسری بودجه، صندوق به مقامات عربستانی پیشنهاد كرده است كه نرخ مالیات بر ارزش افزوده را از پنج درصد كنونی به ۱۰ درصد افزایش یابد.
با وجود تلاش های دولت عربستان برای متنوع سازی منابع درآمدی، اقتصاد این كشور هنوز وابستگی زیادی به نفت دارد به شكلی كه ۴۶ درصد تولید ناخالص داخلی عربستان را نفت تشكیل می دهد.
قبل تر صندوق بین المللی پول در گزارش خود از اقتصاد عربستان با فرض صادرات روزانه ۱۰.۲ میلیون بشكه نفت در روز و در نظر گرفتن میانگین ۶۵.۵ دلار به ازای هر بشكه تا اختتام امسال، پیش بینی نمود كسری بودجه عربستان به ۷.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این كشور برسد.
این نهاد با اشاره نسبت به افزایش ۷ درصدی مخارج دولتی آگهی داد كه در صورت كاهش سریع قیمت نفت، این كشور با كسری بودجه گسترده ای مواجه خواهد شد. عربستان برای رسیدن به یك بودجه متوازن برای سال مالی جاری نیاز به رسیدن قیمت هر بشكه نفت خام به ۹۳ دلار را دارد كه با عنایت به قیمت های فعلی بعید بنظر می رسد تحقق چنین هدفی میسر باشد.1398/06/21
14:44:39
5.0 / 5
4405
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی