در گزارش لوازم فلزی عنوان شد

دستگاههای دولتی نیازهای وارداتی خویش را اعلام كنند

دستگاههای دولتی نیازهای وارداتی خویش را اعلام كنند

به گزارش لوازم فلزی عضو كمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینكه دستگاههای دولتی باید نیازهای فناورانه خویش را كه قبلا از مسیر واردات تامین می شد، اعلام كنند، اظهار داشت: سازمان ها و وزارتخانه ها با تولید داخلی همراه نیستند.


حمید گرمابی، عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره لزوم حمایت و استفاده از ظرفیت های داخلی برای تامین كالاهای مورد نیاز در كشور، اظهار داشت: در شرایط تحریم، مسائل مربوط به تولید و تعرفه های واردات و صادرات باید بگونه ای تنظیم شود كه نتیجه آن، پشتیبانی از تولید داخلی باشد؛ بر این اساس در چنین وضعیتی، اگر بتوانیم حداكثر استفاده را از توان و پتانسیل داخل ببریم، بطور قطع بسیاری از مشكلات حل و یا حداقل كمتر خواهند شد.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون از ۵۰ درصد توان تخصصی و اجرایی تولیدكننده های داخلی هم استفاده نمی شود؛ در صورتی كه بر مبنای مطالعات انجام شده، بهره گیری از ظرفیت های داخل، افزایش تولید و حل مبحث اشتغال، افزایش صادرات و تامین ارز مورد نیاز كشور را به دنبال خواهد داشت؛ ازاین رو از هر زاویه كه به این مورد نگاه نماییم، بحث پشتیبانی از تولید داخلی باید در اولویت دولت و سایر سازمانها باشد و حتی اگر تحریم هم كاهش پیدا كرد، نباید به شرایط قبل بازگردیم.
گرمابی با اشاره به اینكه دستگاه های دولتی باید درخواست های فناورانه خود كه پیشتر از مسیر واردات تامین می شدند را اعلام كنند، اظهار داشت: دانشگاهها، مراكز تحقیقاتی و شركتهای دانش بنیان از بی توجهی دستگاه های دولتی به تولیدات داخلی گله مند هستند؛ چونكه متاسفانه سازمانها و وزارتخانه ها با تولید و پژوهش داخلی، همراه نیستند.
وی افزود: از آن طرف، دست كم تا پیش از این وزارتخانه ها صرفا دنبال برآورده شدن نیازشان بودند و اگر این نیاز از خارج كشور سریعتر، مطمئن تر و با قیمت كمتر تامین می شد، ترجیح می دادند كالای مورد نظرشان را از خارج تهیه كنند؛ این در شرایطی است كه در شرایط تحریم، امكان واردات كمتر شده و این می تواند نقطه قوتی برای تولید داخل باشد تا وزارتخانه ها به توان داخلی متكی شوند و به آن رجوع كنند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس تصریح كرد: ازاین رو شرایط موجود حداقل برای مراكز پژوهشی و شركتهای دانش بنیان خوب است؛ اما تابحال ارتباط پرسنل این مراكز با وزارتخانه ها و سازمانها مناسب و كامل نبوده است، با این وجود بطور قطع وضعیت كنونی باید مشوق شكل گیری این ارتباط باشد؛ چونكه چارهای جز تامین كالا از داخل نیست.
وی در ادامه اضافه كرد: این كار سبب خواهد شد خیلی از كالاهایی كه تا پیش از این از خارج وارد می شده، در داخل تولید شود و البته در این راستا گاهی لازم است فرصت بیشتری به تولیدكننده داد تا كالاها را با كیفیت مناسبی در داخل بسازند؛ برای مثال حدود یك سال در صنعت خودرو مشكل داشتیم؛ ولی به این ترتیبی كه اشاره كردم، مشكلات كمتر شده و هم اكنون قطعات خیلی كمی وجود دارد كه ما نتوانیم در داخل تولید نماییم.
عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان كرد: باید هر دو شكل نمایشگاه تقاضامحور و عرضه محور را در كنار هم داشته باشیم. یعنی هم پژوهشگاهها و شركتهای دانش بنیان و هم شركتها و سازمانها توانمندی و نیازهای خویش را عرضه كنند تا ارتباط مناسب برقرار شود؛ این در شرایطی است كه اصولاً نمایشگاهها به خاطر این است كه ارتباط بین دو طرف تأمین كننده و فرد متقاضی شكل بگیرد؛ در این صورت تامین كالا صورت خواهد گرفت و احتیاج به واردات هم كمتر می شود.

1398/09/23
17:19:05
5.0 / 5
4412
تگهای خبر: تولید , خودرو , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی