رئیس ستاد مبارزه با قاچاق كالا اعلام كرد:

تاخیر در مبازره با فساد، هزینه های زیادی روی دست نظام گذاشت

تاخیر در مبازره با فساد، هزینه های زیادی روی دست نظام گذاشت

به گزارش لوازم فلزی رئیس ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز اظهار داشت: پس از دو دهه متوجه شدیم كه مبارزه با قاچاق باید متناسب با علم، تكنولوژی و دانش روز صورت گیرد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، علی مویدی در نشست شورای پژوهشی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تصریح كرد: پدیده قاچاق، تجارت، امنیت اقتصادی، سلامت و بهداشت را به جد مورد تهدید قرار داده و الان، از یك مسئله، تبدیل به یك معضل شده است و رهایی از آن، كار یك دستگاه نیست؛ بلكه مجموعه ای از دستگاه ها برای خروج از این معضل باید دست به دست هم دهند كه در همین راستا نیز، دو دهه پیش ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تشكیل شده است.
رئیس ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز اضافه كرد: اگر با تفكرات كنونی، مبارزه با فساد شكل می گرفت، شاید توفیقات بیشتری را بدست می آوردیم؛ اما متأسفانه تمركز ما بیشتر بر مباحث سطحی بود و بر برخوردهای مرزی، خیابانی و جاده ای متمركز شدیم كه این مساله، خود سبب شد بخشی از انرژی و توان كشور را معطوف به این امر نماییم و خیلی از فرصت ها را از دست بدهیم؛ در صورتی كه پس از دو دهه متوجه شدیم كه مبارزه با قاچاق، باید متناسب با علم و تكنولوژی باشد.
وی خاطرنشان كرد: شاید تأخیر ستاد مبارزه با قاچاق در این عرصه، هزینه های زیادی روی دست نظام گذاشته است؛ اما اگر قرار بود یك یا دو دستگاه با آرایش نظامی، پلیسی و قضائی معضل قاچاق را حل كنند، دیگر نیازی به ستاد نبود؛ پس علت تشكیل ستاد این بوده كه با تفكر، دانش، فناوری و رویكرد دانش بنیان، ۲۶ دستگاه را در این راه قرار داده و با نگاه علمی به معضل قاچاق پاسخ دهد.
مویدی اضافه كرد: امروز ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، با این رویكرد پای كار آمده و اعتقاد دارد كه تنها راه برون رفت از معضل قاچاق، تمركز بر مباحث علمی، دانشگاهی و تكنولوژی روز و استفاده از افكار دانشگاهی و فرهیختگان است.
وی خاطرنشان كرد: ستاد می تواند با تعامل با دانشگاه ها، به پدیده قاچاق پاسخ منطقی دهد؛ البته بحث مقابله و مبارزه جزو الزامات این فرایند خواهد بود كه در جای خود محفوظ است؛ اما زیربناها اساس كار، میزان دانش و فهم درست از مبارزه و پیشگیری است.
رئیس ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز تصریح كرد: باید در ستاد به این سمت برویم كه اولویت نخست ۲۶ دستگاه، تمركز بر مباحث علمی باشد.
مویدی اظهار داشت: طی دو سال قبل با تعاملی كه با مراكز دانشگاهی داشتیم، موفق شدیم یك نگاهی را ایجاد نماییم كه در حال تبدیل شدن به یك فرهنگ سازمانی است.
وی افزود: صرفاً با اقدامات یك دستگاه، بحث مبارزه با قاچاق مرتفع نخواهد شد؛ بلكه این مسئله مجموعه عواملی را می طلبد كه حول محور دانش بنیان می توان رویكرد بهتری نسبت به گذشته داشت.
مویدی خاطرنشان كرد: البته شاید به نظر مردم هنوز در كف خیابان، قاچاق وجود داشته باشد؛ اما به لحاظ اقدامات پیشگیرانه كه با رویكرد علمی انجام شده، با گذشت زمان شاهد كاهش قاچاق ورودی و خروجی خواهیم بود.
وی تصریح كرد: در فرآیندها و در وضع قوانین جدید، اصلاحاتی ایجاد كردیم و در جهت گسترش مبارزه مردمی با قاچاق اقداماتی را در دست انجام داریم. همینطور می خواهیم با تمركز بر روابط چرخه تولید تا عرضه امنیت اقتصادی را ارتقا بخشیم.
رئیس ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز اظهار داشت: همه كشورها درگیر ورود كالای قاچاق هستند؛ اما به علت تحریم ها، شدت این پدیده در كشور ما زیاد است.
مویدی در ادامه با اشاره به ۸ سیاست جدید ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تصریح كرد: گسترش اصل رویكرد جامعه نگر با تمركز بر پیشگیری و مقابله چندلایه ای، توجه به دستیابی به سیاست های هوشمندانه، طراحی روش های هماهنگ ساز، هم افزا و نظارت مؤثر و كارآمد، توجه به بحث تكنولوژی در امر پیشگیری و مبارزه با قاچاق كالا، آینده پژوهی و پیشبینی تهدیدها و فرصت ها، بكارگیری شیوه های افزایش قبح فعل و توجه دادن مخاطب به اثرات سومصرف كالای قاچاق و آموزش نیروهای متخصص برای دستگاه های عضو، سیاست های ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در این راه هستند.


منبع:

1398/10/02
23:31:58
5.0 / 5
4494
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی