بانك مركزی اعلام كرد:

پرداخت ۵۳۱۳ و نه دهم هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی

پرداخت ۵۳۱۳ و نه دهم هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی

به گزارش لوازم فلزی تسهیلات پرداختی بانك ها طی ۸ ماهه سال ۱۳۹۸ به بخش های اقتصادی مبلغ ۵۳۱۳.۹ هزار میلیارد ریال است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، ۱۱۵۰.۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۲۷.۶درصد) افزایش داشت.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از بانك مركزی، جدول ۱ مبین هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی ۸ ماهه سال ۱۳۹۸ است. سهم تسهیلات پرداختی در چارچوب سرمایه در گردش در كلیه بخش های اقتصادی طی ۸ ماهه سال جاری مبلغ ۲۸۵۷.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۵۳.۸ درصد كل تسهیلات پرداختی است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۸۰.۱ هزار میلیارد ریال معادل ۱۵.۳ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۸ ماهه سال جاری معادل ۱۱۵۶.۶ هزار میلیارد ریال بوده است كه حاكی از تخصیص ۴۰.۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش كلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۲۸۵۷.۳ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می شود از ۱۶۲۳.۴ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۱.۲ درصد آن (مبلغ ۱۱۵۶.۶ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده كه مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانك ها امسال است.
در جدول شماره ۲ مشاهده می شود تعداد ۲۵۱۴۶۲ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶.۵ میلیارد ریال پرداخت شده است. درضمن در بخش خدمات تعداد ۲۳۵۷۰۷۵ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰.۸ میلیارد ریال پرداخت شده است.

گفتنی است، كه همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به كنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای كل در اقتصاد هم بود. بر این اساس ضروریست به افزایش توان مالی بانك ها از راه افزایش سرمایه و بهبود كفایت سرمایه بانك ها، كاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانك ها، افزایش بهره وری بانك ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانك ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یك ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه ای كرد.

1398/10/04
14:18:36
5.0 / 5
4374
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی