افت شدید صادرات برنج هند به علت تحریم های آمریكا

افت شدید صادرات برنج هند به علت تحریم های آمریكا

به گزارش لوازم فلزی مشكل دریافت پول بازرگانان هندی برای صادرات برنج باسماتی به ایران به علت تحریم های آمریكا، سبب افت شدید صادرات از جانب بزرگترین صادركننده جهان شده است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، منابع بازرگانی و دولتی هند به رویترز گفتند: صادرات برنج هند در فاصله آوریل تا نوامبر سال ۲۰۱۹ كه هشت ماه نخست سال مالی هند بوده است در مقایسه با ۷.۵ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته، بیشتر از یك چهارم كاهش پیدا كرد و به ۵.۵ میلیون تن رسید. میزان صادرات در مدت مذكور از نظر ارزش ۱۹ درصد افت كرد و از ۴.۷ میلیارد دلار به ۳.۸ میلیارد دلار كاهش پیدا كرد.

برنج بزرگترین ارزآوری را در بین كالاهای كشاورزی هند دارد و ارزش صادراتش در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ به ۷.۷۵ میلیارد دلار رسید.

صادرات برنج باسماتی به ایران كه بزرگترین خریدار برنج معطر هندی است، در فاصله آوریل تا نوامبر سال ۲۰۱۹ به ۶۰۰ هزار تن در مقایسه با ۹۰۰ هزار تن در مدت مشابه سال قبل از آن كاهش پیدا كرد. به قول منابع آگاه، بازرگانان هندی به علت مشكل تاخیر در پرداخت هنوز قراردادهای جدیدی را با تهران امضا نكرده اند و انتظار نمی رود خرید ایران افزایش قابل توجهی پیدا كند چونكه خریداران ۲۰ میلیارد روپیه (۲۸۱.۴۱ میلیون دلار) به هند بدهی دارند و تحریم های آمریكا هم پرداخت پول واردات برنج را دشوار كرده است.

ناتی رام گوپتا، رئیس انجمن صادركنندگان برنج هند به رویترز اظهار داشت: ما در وضعیت حساسی هستیم. ما از دولت هند می خواهیم وارد عمل شده و تضمین كند كه بدهی ها از جانب ایران تسویه خواهد شد.

به گفته منابع آگاه، خریداران ایرانی بخشی از بدهی كه داشتند را در نوامبر پرداخت كردند و این مورد بازرگانانان هندی را به امضای قراردادهای جدید تشویق كرد و در نتیجه میزان پرداختهای معوق را به ركورد بالایی رساند.

از ۴.۴ میلیون تن برنج باسماتی كه هند در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ صادر كرد، ۱.۴ میلیون تن آن توسط ایران خریداری شد.

ویجی ستیا، رئیس سابق انجمن صادركنندگان برنج هند اظهار نمود: صادرات ما به ایران سال جاری بطور قطع كاهش پیدا خواهد نمود و این مساله روی صادرات برنج باسماتی و غیرباسماتی هند تأثیر خواهد گذاشت. ما نگران افت صادرات برنج هند و افزایش بدهی های معوق هستیم.

علاوه بر كاهش صادرات به ایران، صادرات برنج غیرباسماتی به اروپا هم كاهش پیدا كرده است چونكه وجود مواد آفت كش بالاتر در صادرات هند سبب خرید كمتر از جانب اتحادیه اروپا شده است.

بر اساس گزارش رویترز، اما قیمت بالاتر برنج تایلند كه دومین صادركننده بزرگ برنج در جهان است، سبب شده است بعضی از خریداران برنج هندی را ترجیح دهند و نرخ انواع برنج هندی با وجود افت صادرات، به بالاترین حد در سه ماه اخیر افزایش پیدا كند. قیمتهای داخلی هم به علت سفارشهای جدید از جانب آفریقا افزایش پیدا كرده است.
1398/11/05
14:26:56
5.0 / 5
4320
تگهای خبر: خرید , دولت , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی