وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح كرد؛

روزانه 4000 خودرو در ایران تولید می شود

روزانه 4000 خودرو در ایران تولید می شود

به گزارش لوازم فلزی وزیر صنعت، معدن و تجارت از تولید روزانه چهار هزار خودرو توسط دو شركت خودروسازی كشور اطلاع داد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، رضا رحمانی شامگاه سه شنبه در جلسه مشترك اقتصاد مقاومتی و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز كه در سالن جلسات فرمانداری شهرستان اشتهارد برگزار شد، اظهار نمود: فناوری روز بسته بندی چای را امروز در یك واحد تولیدی در استان البرز مشاهده كردم برای ۷۰۰ نفر هم اشتغال زایی شده است.
وی در ادامه به بازدید از یك واحد تولید رادیاتورهای صنعتی اشاره نمود و اظهار داشت: این واحد به صورت دانش بنیان در این حوزه كار كرده و صادرات خوبی به كشورهای اروپایی دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افتتاح پایلوت استحصال عناصر نادر خاكی و سایر عناصر استراتژیك در شهرستان ساوجبلاغ، اظهار داشت: این مهم صرفه جویی ارزی قابل توجهی دارد ما در این عرصه به دانش دست پیدا كرده ایم.
رحمانی اظهار داشت: فناوری را جدی گرفته ایم در حوزه صنعت فرصت استفاده از فناوری های نوین وجود دارد در این حوزه طرح های مختلفی اجرا كرده ایم و ارتباط تنگاتنگ با وزارت علوم و دانشگاه ها داریم.
جذب ۵۰۰ نخبه در حوزه صنعت
وی با تاكید بر اینكه ۲۰ معضل عمده حوزه معدن توسط دانشگاه در حال بررسی است، اظهار داشت: ۵۰۰ نفر از نخبگان و نفرات اول كنكور در شركت های بزرگ كشور همچون فولاد مباركه، ایران خودرو، سایپا، گل گهر و غیره جذب می شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری با تاكید بر اینكه البرز استانی دانش محور است، اظهار داشت: این در شرایطی است كه صادرات البرز هنوز متناسب با توان واحدهای صنعتی و تولیدی این استان نیست كه باید جبران شود.
رحمانی با اشاره به اینكه قسمت اعظم صادرات كشورمان محصولات كشاورزی و تولیدات صنعتی و معدنی بوده است، اظهار داشت: عمده ارزی كه به بانك مركزی آمده برای صادرات خودمان بوده است.
وی تصریح كرد: در ۹ ماهه نخست سال جاری نزدیك به ۳۲ میلیارد دلار واردات و ۲۰ میلیارد دلار بازگشت ارز از ناحیه این واردات داشته ایم و مابقی را دولت از منابع خود داده است.
بانك مركزی موافق صادرات ریالی نیست
وزیر صنعت، معدن، تجارت با اشاره به اینكه طبق آمار در ۱۰ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تولید كشور كم نشده بلكه ۱۵ درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: در حوزه پوشاك ۲۰ درصد افزایش صادرات حاصل شده این میزان در صنایع غذایی، مس، شیشه، فولاد خام به ترتیب ۱۵، ۱۳، ۲۰، ۶.۵ درصد بوده است.
رحمانی با اشاره به میزان تولید سال قبل دو شركت خودروسازی كه روزانه هزار خودرو بوده است، اظهار داشت: این آمار حالا به ۴ هزار خودرو در روز رسیده باید از ۴ هزار و ۵۰۰ خودرو در روز هم عبور كند.
به گفته وی ۸۷ میلیون تن صادرات كشور پارسال به ۱۰۳ میلیون تن در ۹ ماهه سال جاری رسیده است اما واردات بخصوص در حوزه كالای مصرفی كاهش یافته است. واردات كالا یا محصولی كه به اندازه نیاز در كشور تولید می شده است، ممنوع بوده یا تعرفه حمایتی آن تغییر كرده است.
وزیر صنعت، معدن، تجارت مبحث لغو مصوبه شعاع ۱۲۰ كیلومتری برای استان البرز با رئیس جمهور مطرح گردیده است، اظهار داشت: امید است با نظر مثبتی رئیس جمهور نتایج خوبی حاصل شود.
رحمانی با اشاره به اینكه در حوزه صادرات ریالی نتوانسته ایم بانك مركزی را قانع نماییم، اظهار داشت: مسؤلان بانك مركزی می گویند صادرات باید ارزی باشد و صادرات ریالی معنایی ندارد.
اختصاص ۲، ۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه برای تقویت واحدهای صادراتی وی با اشاره به اینكه دو هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه برای تقویت واحدهای صادراتی دریافت كرده ایم، اظهار داشت: در این مورد صادرات به ۱۵ كشور همسایه مطرح است چونكه مانعی جدی وجود نداریم، این ۱۵ كشور سال قبل هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار واردات داشته اند كه تنها حدود ۲ درصد را از ایران انجام داده اند كه مبلغ پایینی است و باید تا ۱۴۰۰ به ۴ درصد برسد.
وزیر صنعت، معدن، تجارت با اشاره به اینكه صادرات سال جاری پیشران اقتصاد ایران است، اظهار داشت: در این رابطه اتاق بازرگانی در كارهایی مانند فرایند تولید، و اتاق اصناف و تعاون هم در كنترل بازار به كمك ما آمده اند.
رحمانی با تاكید بر اینكه حفظ تولید و ایجاد اشتغال اولویت كاری ما است، اضافه كرد: نباید تولید تعطیل شود در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید هم شرط اول و آخر ما این است كه واحدهای تولیدی - صنعتی تعطیل مجدد به كار فعال شوند، در جبهه اقتصادی اگر كسی با یك رفتار مانع بازگشت واحدهای صنعتی به چرخه تولید شود حتما با آن برخورد می نماییم.

1398/11/09
15:21:32
5.0 / 5
4093
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی