وزیر اقتصاد:

شتاب تورم سال جاری كاسته می شود

شتاب تورم سال جاری كاسته می شود

به گزارش لوازم فلزی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: اطلاعات مربوط به متغیرهای كلان اقتصادی نشان می دهند وضعیت كشور رو به بهبود است؛ ولی هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم.به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در گفتگو با برنامه "رهیافت" رادیو اقتصاد با مبحث "فرصت های اقتصادی تحریم" در مورد تعریف شرایط مطلوب اظهار داشت: نقطه مطلوب نقاطی است كه در سیاست های كلی و برنامه ششم به تصویر كشیده شده است.
وزیر اقتصاد تصریح كرد: بر مبنای برنامه ششم توسعه، ما باید سالانه از ۶۰ میلیارد دلار منابع مالی خارجی استفاده می كردیم و هم بالغ بر ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در كشور انجام می دادیم كه به علت اعمال انواع و اقسام محدودیت ها در ورود منابع، نمی توان این ارقام را در ظرف زمانی معین شده محقق نمود، بنابراین با نقطه مطلوب فاصله داریم.
دژپسند خاطرنشان كرد: در این شرایط و با وجود تحمیل این همه مضایق، صادرات غیرنفتی روند خوبی را داشت كه در خور تقدیر است.
وی همینطور با تقدیر از صادركنندگان اظهار داشت: صادركنندگان كشور محدودیت های زیادی را در نوردند تا به نقطه هدف تعیین شده دست یابند.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه پارسال شرایط متلاطمی در حوزه بازار ارز و طلا داشتیم تصریح كرد: با سیاست هایی كه اتخاذ شد، از آن تلاطم ها عبور كردیم و امروز یك روند پایداری را در بازار ارز، سكه و طلا می بینیم.
دژپسند در بخش دیگری از این گفتگو تصریح كرد: زمانی كه بالغ بر ۸۵ درصد واردات ما را كالای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه تشكیل می دهد، وقتی نرخ ارز به صورت مثال ۳ برابر می شود هزینه تأمین این كالاها و مواد اولیه هم برای بخش تولید به همان اندازه بالا می رود و در نتیجه با افزایش هزینه تولید، قیمت تمام شده هم بالاتر می رود.
وی اضافه كرد: از تیرماه سال گذشته، با تغییر روند تورم خرده فروشی، این روند فزاینده تبدیل به روند كاهنده شد و پیشبینی های ما این است كه تا آخر سال این روند ادامه پیدا كند و شتاب تورم گرفته شود.
وزیر اقتصاد در انتها این گفتگو، ادامه روند كاهش تورم، مثبت بودن رشد اقتصاد غیر نفتی و برداشتن گامی بزرگ در واگذاری شركت های دولتی با تغییر روش واگذاری را بعنوان اخبار امیدبخش قابل تحقق امسال عنوان نمود.

1399/01/10
22:48:51
5.0 / 5
3274
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی