بی اعتنایی بورس های جهان به افزایش قربانیان كرونا!

بی اعتنایی بورس های جهان به افزایش قربانیان كرونا!

به گزارش لوازم فلزی بیشتر شاخصهای بورسی امروز صعودی بودند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از آسوشیتدپرس، ویروس كرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می كند و با عنایت به تعطیلی گسترده كسب و كارها در سرتاسر جهان، انتظار می رود كه جهان با بدترین سال خود از زمان ركود بزرگ سال ۲۰۰۹ مواجه باشد.
در آمریكا بعد از تصویب بسته حمایتی دو تریلیون دلاری از اقتصاد آمریكا در مجلس سنا و كنگره كه بزرگ ترین بسته حمایتی از نوع خود در جهان هم به حساب می آید، دونالد ترامپ آنرا امضا و برای اجرا به وزارت خزانه داری آمریكا ابلاغ نمود. وی هم چنین به بعضی از كارخانه های بزرگ خودروسازی نظیر جنرال موتورز دستور داده است تا ماسك و دستگاه های تنفسی تولید كنند.
طبق برنامه ریزی قبلی، ۵۰۰ میلیارد دلار وام ارزان در اختیار كسب و كارهای بزرگ، ۱۰۰ میلیارد دلار در اختیار مراكز درمانی و ۳۷۷ میلیارد دلار اعتبار در اختیار شركت های كوچك قرار خواهد گرفت. برای هر خانواده چهار نفره هم تا ۳۳۰۰ دلار یارانه در نظر گرفته شده است.
خیلی از ایالت های آمریكا، مقررات سخت گیرانه آمد و شد وضع كرده اند. بانك مركزی آمریكا هم كه پیش تر در نشستی اضطراری و بی سابقه، نرخ بهره را به صفر درصد كاهش داده بود از آغاز برنامه خرید اوراق قرضه در مقیاس بزرگ اطلاع داده است. سرمایه گذاران نگرانند كه اقتصادهای بزرگ جهان وارد ركودی گسترده شوند.
همینطور برای اولین بار در تاریخ آمریكا، شمار كسانی كه خواستار بهره مندی مزایای بیكاری شده اند، از سه میلیون نفر عبور كرد كه این رقم ۵.۵ برابر بیشتر از ركورد قبلی در دهه ۱۹۸۰ است.
فواد رزاق زاده، تحلیلگر بازار در موسسه تریدینگ كندلز اظهار داشت: به خاطر انتشار كرونا و تعطیلی كسب و كارها، میزان تقاضا در جهان به طرز قابل ملاحظه ای كاهش پیدا كرده و عرضه مازاد سبب شده است تا شاهد سقوط قیمت ها باشیم و این روند احیانا كماكان ادامه خواهد داشت.
ایتالیا بعنوان كانون اصلی كرونا در اروپا اعلام نموده است كه قرنطینه سراسری را چهار ماه دیگر تمدید و جریمه نقض قرنطینه را به ۳۰۰۰ یورو افزایش داده است. با قرنطینه كامل هشتمین اقتصاد بزرگ جهان انتظار می رود رشد اقتصادی منطقه یورو بیشتر از پیش با كاهش مواجه شود. از جانب دیگر، اسپانیا، ایرلند، یونان و دانمارك هم با اتخاذ تصمیمی مشابه، كشورهای خویش را قرنطینه كردند.
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس با انتقاد از رفتار بعضی از شهروندان این كشور گفته است كه به علت رعایت نكردن سفارش ها، دولت مجبور به اعمال قرنطینه سراسری در این كشور شده و از این پس تجمع بیشتر از دو نفر ممنوع خواهد بود. انگلیس همینطور در اقدامی مشابه چین اعلام نمود كه با استفاده از پهپادها بر رعایت قرنطینه توسط مردم نظارت و خاطیان را جریمه خواهد نمود. با ابتلای جانسون به كووید-۱۹ وی خویش را قرنطینه كرده اما گفته است به رهبری دولت برای شكست دادن كرونا ادامه خواهد داد.
ادوارد مویا، كارشناس بازار در موسسه «اواندا» اظهار داشت: فرار از ریسك حضور در بازار، احیانا كماكان ادامه خواهد داشت و حالا كه احتمال وارد شدن اقتصاد جهانی به عمیق ترین ركود خود در زمان صلح بیشتر از هر زمان دیگری جدی است، روز به روز فضای روانی حاكم بر بازارهای مالی بدتر می شود.
تابحال بیشتر از ۷۸۶ هزار و ۴۵۹ مورد مبتلا شدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۳۷ هزار و ۸۳۱ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۱۱ هزار و ۵۹۱ نفر، اسپانیا با ۷۷۱۶ نفر، چین با ۳۳۰۵ نفر، آمریكا با ۳۱۷۰ نفر و فرانسه با ۳۰۲۴ نفر بوده است.
در شرق آسیا بانكهای مركزی چین، ژاپن، كره جنوبی، نیوزلند، سنگاپور و استرالیا برای پشتیبانی از بازارها دست به كار شده اند و احتمال منفی تر شدن نرخ بهره در ژاپن به دنبال رشد عجیب منفی هفت درصدی اخیر شدت پیدا كرده است.
اسكات موریسون، نخست وزیر استرالیا با تاكید بر حمایت تمام قد دولت از كسب و كارها گفته است: می خواهیم موتور اقتصادمان روشن بماند تا از این بحران عبور نماییم.
در اروپا هم بانك مركزی اروپا از آماده شدن بسته حمایتی جدیدی اطلاع داده است. آلمان هم بعنوان بزرگ ترین اقتصاد اروپایی گفته است ۱۵۰ میلیارد یورو نقدینگی به بازارها تزریق می كند و ۶۰۰ میلیارد یوروی دیگر اعتبار برای پشتیبانی از كسب و كارهای این كشور در نظر گرفته خواهد شد. در اسپانیا دولت یك بسته حمایتی ۲۰۰ میلیارد یورویی در نظر گرفته كه معادل یك پنجم كل توان اقتصادی این كشور است.
جیمی كوكس، دیر موسسه هریس فایننشیال گروپ اظهار داشت: آمار مبتلایان و قربانیان خیلی بد است و شاید روزهای بدتری در انتظارمان باشد. هیچ كس از این كه چه پیش خواهد آمد خبر ندارد.
بورس آمریكا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۳.۱۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۲ هزار و ۳۲۷.۴۸ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۳.۳۵ درصد صعود تا سطح ۲۶۲۶.۶۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی «نزدك كامپوزیت» با جهش ۳.۶۲ درصدی در سطح ۷۷۷۴.۱۵ واحدی بسته شد.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه هشتم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در ایالتهای آریزونا، فلوریدا و ایلینویز برگزار گردید كه طی آن جو بایدن در هر سه ایالت به پیروزی رسید. حالا جو بایدن در صدر سه نامزد باقی مانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. به علت كرونا انتخابات در ایالت های آلاسكا، وایومینگ لغو شد و هاوایی مقصد بعدی انتخابات درون حزبی خواهند بود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر سال جاری برگزار می شود. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
پاول كریستوفر، استراتژیست بازار سهام در بانك ولز فارگو اظهار داشت: حتی نمی دانیم تا دو هفته دیگر چه خواهد شد و همین سبب هرج و مرج شده است. در بعضی مناطق جهان آمار ابتلاها به طرز نگران كننده ای بالا می رود و این مثل یك طوفان بر سر اقتصاد جهانی است.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد متفاوتی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با ریزش ۰.۸۸ درصدی تا سطح ۱۸ هزار و ۹۱۷.۰۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۰.۹۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۳۹۹.۳۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای كامپوزیت" صعود ۰.۲۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۶۸۳.۷۵ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۲.۰۲ درصد كاهش و ایستادن در سطح ۵۰۷۶.۸۳ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
بورس های اروپایی
از سوی دیگر به نظر می آید كه انگلیسی ها قصد عقب نشینی از مواضع خود برای روابط پسابرگزیت را ندارند و نخست وزیر این كشور هم با درخواست ها برای تعویق مهلت مقرر توافق با اتحادیه اروپا به علت انتشار كرونا مخالفت كرده است. مقامات اتحادیه اروپا بار دیگر از انگلیسی ها خواسته اند به علت شیوع ویروس كرونا، مهلت مذاكرات را تا آخر سال تمدید كنند. هم اكنون ۱۱ سرفصل كلیدی مورد مذاكره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. مذاكره كننده ارشد انگلیس در برگزیت از تشكیل كارگروه مشترك با اتحادیه اروپا برای مذاكرات مقدماتی اطلاع داده است.
انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده است؛ هر چند كه طرف اروپایی تابحال از خود اشتیاقی برای این مسئله نشان نداده است. انگلیس حالا در حال مذاكره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می رود مذاكره با آمریكا هم برای امضای پیمانی بزرگ بزودی آغاز شود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها تحت تأثیر افزایش شمار مبتلایان به كرونا در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه و مذاكرات برگزیت قرار داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۹۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۵۶۳.۷۴ واحد بسته شد.
شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۶۲ درصدی در سطح ۴۳۷۸.۵۱ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با صعود ۱.۹ درصدی و ایستادن در سطح ۹۸۱۵.۹۷ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۱.۷۴ درصد پایین رفت و به ۶۶۵۹.۹۰ واحد رسید.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها مختلف بود. هر بشكه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۵.۴۳ درصد افزایش به ۲۱.۱۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۰۹ درصدی به ازای ۲۲.۷۴ دلار در هر بشكه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳۲ درصد كاهش نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۱۷.۲۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با جهش ۱.۰۷ درصدی به ازای ۱۴.۲۸ دلار مبادله شد.1399/01/12
14:39:04
5.0 / 5
3129
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , چین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی