نگاهی مقایسه ای به قیمت مسكن، ارز، سكه و تورم سالهای ۹۷ و ۹۸

نگاهی مقایسه ای به قیمت مسكن، ارز، سكه و تورم سالهای ۹۷ و ۹۸

به گزارش لوازم فلزی میانگین نرخ دلار در بازار آزاد شهر تهران از ۱۰هزار و ۸۰۰ تومان در سال ۹۷ به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان در سال ۱۳۹۸ رسیده است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی با استناد به آمارهای بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و وزارت راه و شهرسازی به مقایسه خلاصه وضعیت قیمت در بازارهای مختلف در سال ۱۳۹۷ با ۱۳۹۸ پرداخته و نوشته است: میانگین نرخ دلار در بازار آزاد شهر تهران از ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان در سال ۹۷ به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
براین اساس همینطور میانگین نرخ هر یورو با ۱۴.۹ درصد رشد از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در سال ۱۳۹۷ به ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان در سال پس از آن رسیده است.
این گزارش حکایت از رشد ۳۳.۹ درصدی میانگین نرخ سکه طرح قدیم و ۲۹.۹ درصدی سکه طرح جدید دارد. در مدت زمان مورد گزارش هر قطعه سکه طرح قدیم از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال ۹۷ به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در انتهای سال ۹۸ رسیده است.
همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید هم از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در انتهای سال ۹۷ به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در انتهای سال پس از آن افزایش یافته است.
رشد ۶۲ درصدی بهای هر متر واحد مسکونی
این گزارش می افزاید بهای هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران که در انتهای سال ۹۷ برابر با ۸ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بوده با ۶۲ درصد رشد در انتهای سال ۹۸ به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.
با این حال شاخص ارزش سهام معامله شده در بازار سهام (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۲۶۱.۱ درصد در سال ۹۷ به ۸۶۸.۸ درصد در سال ۹۸ رسیده که رشدی ۲۳۲.۱ درصدی را نشان داده است. همینطور شاخص تعداد سهام معامله شده در بازار سهام (۱۰۰=۱۳۹۵) هم از ۲۰۲.۲ درصد به ۴۳۰ درصد در مدت زمان مشابه افزایش یافته است که این شاخص هم حکایت از رشدی ۱۱۲.۷ درصدی دارد.
تورم ۳۴.۸ درصدی
شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی کل کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) هم که در انتهای سال ۹۷ برابر با ۱۳۷.۳ درصد بوده با ۳۴.۸ درصد افزایش در انتهای سال پس از آن به ۱۸۵.۱ درصد رسیده است.
براساس این گزارش در میان بازارهای طلا، ارز، مسکن و سهام، بازار سهام بیشترین بازدهی ارزشی را پارسال داشته است به نحوی که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) در انتهای سال ۹۸ با ۳۴.۴ درصد افزایش برابر با ۱۸۴ درصد بوده است.
این رقم برای سال پیش از آن ۱۳۶.۹ درصد بوده؛ ضمن اینکه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) هم از ۱۳۹.۴ درصد در سال ۹۷ به ۱۹۱.۴ درصد در سال ۹۸ رسیده که رشدی ۳۷.۳ درصدی را نشان داده است.
براساس این گزارش شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی کل خانوارهای استان تهران (۱۰۰=۱۳۹۵) هم از ۱۵۰.۴ در سال ۹۷ به ۱۷۶.۹ درصد رسیده که افزایشی ۱۷.۶ درصدی را ثبت کرده است.

1399/02/13
14:22:08
5.0 / 5
2694
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی