پیشنهاد نماینده كارفرمایان در شورای عالی كار:

اختصاص كمك های نقدی و غیرنقدی دولت به كارگران

اختصاص كمك های نقدی و غیرنقدی دولت به كارگران

به گزارش لوازم فلزی نماینده كارفرمایان در شورای عالی كار با اشاره به برگزاری نشست امروز شورای عالی كار پیشنهاد كرد: دولت برای كارگران و قشرهای لطمه پذیر جامعه كمكهای نقدی و غیر نقدی در نظر بگیرد تا هم فشار زندگی بر كارگران كمتر شود و هم بنگاهها و واحدهای كوچك و متوسط قادر به ادامه حیات و حفظ اشتغال موجود باشند.


اصغر آهنی ها در گفت و گو با ایسنا، درباره جلسه عصر امروز شورای عالی کار که به موضوع تعیین حق مسکن کارگران می پردازد، اظهار داشت: بااینکه هنوز از جزئیات دستور جلسه و مباحث آن بطور کامل باخبر نیستیم و استدلال ها را نشنیده ایم ولی بعنوان نمایندگان بخش کارفرمایی نگاه های تشکیلاتی که در آنجا حضور دارند بیان کرده و برمبنای جلسه اعلام نظر خواهیم کرد.
وی افزود: هم اکنون بخشهای مختلفی در اقتصاد هستند که صنوف همچون این بخشها بشمار می رود و معتقدم برای آنکه حرکت صحیح و درستی صورت گیرد و به نتیجه برسیم باید قبول نماییم که بسیاری از بنگاهها و صنوف هم اکنون تعطیلند و متحمل خسارات شده اند.
نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، با اعلان اینکه تنها بخش خوراکی ها بیشترین گردش را داشته و مابقی بخشها هنوز با رکود نسبی مواجهند، اضافه کرد: شاید بخش مربوط به صنایع غذایی بیشتر حرکت داشته ولی خیلی از واحدهای کوچک و متوسط هستند که تاب آوری کمتری دارند و تعداد آنها از صنوف بیشتر است که در این بخش باتوجه به رکود نسبی در داخل خصوصا خارج کشور، بحث صادرات حدودا متوقف یا خیلی کم شده است در صورتیکه صنایع تبدیلی و بزرگ که تامین کننده مواد اولیه در بازارهای داخلی هستند با قیمتها به نحوی بازی می کنند که می توانند قیمتهایشان را متناسب با افزایش هزینه ها بالا برند ولی لایه های پایینی باتوجه به عرضه و تقاضا و رکود نبسی حاکم بر اقتصاد، قدرت افزایش هزینه روی قیمتهای خودرا ندارند.
آهنی ها اشاره کرد: خیلی از بخشهای کارفرمایی در مکاتبات و نامه نگاری های مستقیم خود ابراز کرده اند که توان پرداخت بیشتر دستمزدها را ندارند، حتی شرایط فعلی هم لطمه جدی وارد کرده است اما از آن طرف بخشهای کارگری هم بعنوان ضلع دیگر شرکای اجتماعی برای ما اهمیت دارند و باتوجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و بحران کرونا، آنها هم شرایط سخت زندگی را می گذرانند.
نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار بمنظور حفظ اشتغال بنگاهها و قدرت معیشت کارگران پیشنهاد کرد: دولت بطور هدفمند برای قشرهای لطمه پذیر جامعه که قدرت معیشت آنها پایین است کمکهای نقدی و غیر نقدی در نظر بگیرد تا از این طریق هم فشار بر صنایع و بنگاهها که لطمه جدی دیده اند کمتر شود و بتوانند ادامه حیات دهند و هم فشار زندگی بر کارگران و قشرهای لطمه پذیر کمتر شود.
وی اشاره کرد: اگر این اتفاق بیفتد، آرام آرام بستری ایجاد می شود که هم اشتغالزایی تداوم یابد و ریزش نیروهای کار کمتر شود و هم هزینه سنگین از محل ریزش نیروها بوسیله بیمه بیکاری و مردم به تامین اجتماعی تحمیل نشود.
آهنی ها اظهار داشت: در صورتیکه این حرکت دنبال نشود و همه بار را به دوش کارگر و کارفرما بیندازیم اساسا آسیبهایش دامن کارگر و کارفرما و دولت را خواهد گرفت پس سفارش من این است که شرایطی را مهیا نماییم تا اقشار ضعیف و کسانی که لطمه پذیرند و وظیفه کمک به آنها را داریم با مساعدت و همیاری دولت مورد حمایت قرار گیرند تا از این دوران بگذریم.
بگفته نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، دولت و مجلس می توانند با اختصاص بودجه هایی برای کارگران که زندگی شکننده ای دارند به کمک بیایند و در چنین بحرانهایی تحمیل هزینه ها بر مردم را کاهش دهند.
وی با اعلان اینکه بحران کرونا در همه کشورها خودرا نشان داده و موثر بوده است، ابراز امیدواری کرد: با مساعدت دولت و مسئولان و نگاه مثبت به این موضوع، از بحران موجود خارج شویم چونکه هنوز در داخل بحران کرونا هستیم و از آن خارج نشده ایم.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، نشست شورای عالی کار با موضوع تعیین حق مسکن کارگران، عصر امروز با حضور وزیر کار و نمایندگان کارفرمایی و کارگری انجام می شود. شورای عالی کار در نشست بیستم فروردین ماه که به تصویب افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران منجر گردید، مصوبه ای درباب حق مسکن کارگران نداشت و به همین دلیل در نشست امروز شورا به موضوع تعیین حق مسکن سال ۱۳۹۹ کارگران پرداخته خواهد شد.
هم اکنون کمک هزینه مسکن کارگران ۱۰۰ هزار تومان است و حق مسکن تنها آیتم بسته مزد کارگران است که باید به تصویب هیات وزیران برسد.
منبع:

1399/03/17
23:05:47
5.0 / 5
2447
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی