چه نماییم تا كشور خاموش نشود؟

چه نماییم تا كشور خاموش نشود؟

به گزارش لوازم فلزی با شروع فصل گرما و افزایش مصرف برق احتمال خاموشی كشور افزایش می یابد، برای رهایی از این مسئله همواره اعلام شده مشتركان به مدیریت مصرف توجه داشته باشند تا بتوانیم تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، در خیلی از ساعات روز با وجود اینکه می توان از نور طبیعی خورشید برای تأمین روشنایی مورد نیاز منازل و یا ادارت استفاده کرد، اما عملا شاهد انجام این اقدام نیستیم و این در شرایطی است که نقش مهمی در کاهش مصرف برق خواهد داشت.
در زمینه استفاده از سیستم های سرمایشی هم که بخش اعظمی از پیک مصرف برق را به خود اختصاص داده اند، می توانیم با تنظیم دمای کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و یا استفاده از دور کند کولرهای آبی شاهد کاهش محسوس مصرف برق مشترکان باشیم.
اوج مصرف برق کشور هر ساله بین اول تیر تا پانزدهم مرداد رخ می دهد؛ بر همین مبنا لازم است مشترکان در ساعات اوج بار (۱۳ تا ۱۷) این مقطع از سال مصرف بهینه را در دستور کار قرار داده و استفاده از وسایل پرمصرف مانند لباس شویی، اتو و... را به ساعات کم مصرفی منتقل کنند.
از میان ۶۰ هزار مگاوات پیک مصرف برق کشور حدود چهار تا ۵۰۰۰ مگاوات از این رقم صرفاً برای ۱۰ تا ۲۰ روز از سال و آن هم بین ساعت ۱۳ تا ۱۷ مورد نیاز است که برای تأمین انرژی مورد نیاز این بخش باید هر ساله سرمایه گذاری قابل توجهی صورت بگیرد.
برای هر ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که این رقم صرفاً برای بخش نیروگاهی در نظر گرفته شده و هزینه های مربوط به انتقال و شبکه های توزیع در آن لحاظ نشده است.
رخشانی مهر - معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر - در اینباره اظهار داشت: سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در این بخش صرفاً برای تأمین برق ۱۰۰ ساعت از پیک مصرف سال است؛ ازاین رو در تمامی دنیا مصرف بهینه در زمان اوج بار در دستور کار قرار گرفته است تا نیازی به این حجم از سرمایه گذاری در بخش نیروگاه ها و شبکه های انتقال برق نباشد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه با وجود وقوع بارندگی های مناسب چرا همچنان بر ضرورت مصرف بهینه برق در کشور تاکید می شود، اظهار داشت: در بهترین شرایط میانگین تولید نیروگاه های برقابی بیشتر از ۹۰۰۰ مگاوات نخواهد بود که با عنایت به سقف ۶۰ هزار مگاواتی اوج بار نمی توان انتظار داشت که با وقوع بارندگی های مناسب دیگر مشکلی برای تأمین برق کشور وجود نداشته باشد.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به مساله افزایش تعرفه برق مشترکان اشاره نمود و اظهار داشت: تعرفه تمامی مشترکان حدود هفت درصد افزوده شده است که مشترکان در صورت رعایت الگو و کاهش مصرف برق نسبت به سال قبل مشمول تخفیف خواهند شد؛ به صورتی که در سال ۹۸ حدود ۱۰۶ میلیارد تومان برای مشترکان خانگی و بیشتر از ۳۵۰ میلیارد تومان برای مشترکان صنعتی، کشاورزی و... پاداش خوش مصرفی تعلق گرفته بود.
رخشانی مهر با تاکید بر اینکه مشترکان پرمصرف مشمول افزایش ۱۶ درصدی تعرفه برق خواهند شد، اظهار داشت: پارسال حدود ۸۶ درصد مردم الگوی مصرف را رعایت کرده بودند که این رقم در مقایسه با آمار ۷۹ درصدی سال ۹۷ رشد قابل توجهی داشته است.1399/03/18
13:44:15
5.0 / 5
2489
تگهای خبر: تولید , سرمایه , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی