تشكیل كلوب خریداران قدرتمند نفت در چین

تشكیل كلوب خریداران قدرتمند نفت در چین

شركت های نفتی دولتی چین در حال رایزنی برای متحد شدن و افزایش قدرت چانه زنی در خرید نفت هستند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، این گروه که شامل شرکت های سینوپک، CNOOC، پتروچاینا و سینوچم است، حمایت دولت مرکزی را کسب کرده و در نخستین گام خود بعنوان یک خریدار جمعی، به خرید محموله های نفت روسیه و آفریقا در بازار محموله های تک اقدام می کند.

اگر این اتحاد به نتیجه برسد، این چهار شرکت قدرت چانه زنی زیادی پیدا خواهند کرد. شرکت های سینوپک، CNOOC، پتروچاینا و سینوچم مجموعا بیش از پنج میلیون بشکه در روز نفت خام وارد می کنند که ۲۰ درصد آن تولید روزانه اوپک است.

ایده تشکیل چنین گروهی اولین بار در سال قبل عنوان شد اما بنظر می رسد حالا که شیوع ویروس کرونا تقاضا برای نفت را در بازارها ضعیف کرده، زمان مناسبی برای آزمودن آن است.

غول های نفتی دولتی چین در بدترین مقطع شیوع ویروس کرونا برای حفظ نرخ وارداتشان تحت قراردادهای بلندمدتی که با صادرکنندگانی نظیر عربستان سعودی و امارات متحده عربی داشتند، به سختی تلاش می کردند. این گروه بندی نشان میدهد که غول های نفتی چینی خواستار انعطاف پذیری بیشتری در آینده هستند تا در قید و بند قراردادهایی که به فروشندگان قدرت تصمیم گیری درباره حجم نهایی تخصیص نفت به خریدار را می دهد، نباشند.

شرکت های نفتی دولتی چین همچون شرکت هایی بودند که از بحران شیوع کووید ۱۹ به شدت متضرر شده اند. این شرکت ها ضرر سنگینی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ داشتند و هزینه سرمایه امسال را به سبب ریزش قیمت نفت و سقوط تقاضا برای سوخت که درآمدهای آنها را کمتر کرده است، کاهش داده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، انتظار می رود درآمد آنها در سال میلادی جاری همچنان ضعیف بماند و در ماه های آینده به ضررشان افزوده شود. با این وجود چشم انداز بلندمدت به سبب حمایت دولت و دستور به شرکت های چینی برای افزایش تولید نفت و گاز روشن تر است.
1399/04/10
13:15:13
5.0 / 5
2386
تگهای خبر: بازار , تولید , چین , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی