براساس اعلام بانك مركزی؛

فردا، آخرین فرصت برای رفع تعهد ارزی صادركنندگان

فردا، آخرین فرصت برای رفع تعهد ارزی صادركنندگان

به گزارش لوازم فلزی صادركنندگان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خود درباره تعهدات ایفا نشده سال های ۹۷ و ۹۸ كه برپایه اعلام بانك مركزی رقمی در حدود ۲۷ میلیارد دلار است، تا آخر فردا (سه شنبه ۳۱ تیر) فرصت دارند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۹ و رفع تعهدات ایفا نشده سال های ۹۷ و ۹۸ توسط وزرای نفت، صمت و اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس کل بانک مرکزی در روز ۲۳ تیرماه تصویب گردید و برپایه آن تمامی صادرکنندگان موظف شده اند حداکثر چهار ماه بعد از صدور پروانه صادراتی از جانب گمرک، ارز حاصل از صادرات خویش را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.
براین اساس صادرکنندگان سال های ۹۷و ۹۸ باید دست کم ۸۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خویش را به صورت حواله ارزی و حداکثر ۲۰ درصد را به صورت اسکناس در بازار ثانویه به بانک ها و صرافی های مجاز بفروشند. در این بسته سیاستی تاکید گردیده است که فروش ارز باید به صورت حواله های ارزی در سامانه نیما و به صورت اسکناس در سامانه نظارت ارز «سنا» ثبت شوند.
با این حال در تبصره یک این بسته سیاستی آمده است که بنگاه های تولیدی / صادراتی برای تأمین نیازهای وارداتی خود می توانند حداکثر ۳۰ درصد منابع ارزی حاصل از صادرات خویش را استفاده کنند و باید ۷۰ درصد دیگر را به صورت حواله ارزی در بازار ثانویه به فروش برسانند.
تبصره دوم این ماده هم تاکید کرده است که تأمین ارز گروهی از واردکنندگان از جانب گروهی از صادرکنندگان به صورت مستقیم با توافق وزارت صمت یا وزارت نفت با بانک مرکزی و ثبت در سامانه نیما امکان پذیر است.
ماده دوم این بسته سیاستی تمدید مهلت چهار ماهه تعیین شده برای بازگشت ارز را برای گروه محدودی از کالاها امکان پذیر کرده و از طرف دیگر تاکید کرده آن دسته از صادرکنندگانی که ظرف سه ماه از زمان صدور پروانه صادراتی ارز خویش را به کشور بازگردانند، تعهد ارزی آنها بر اساس ۹۰ درصد ارزش پایه صادراتی محاسبه می گردد.
اما شاید مهم ترین بخش از این بسته سیاستی آنجایی باشد که تاکید می کنند صادرکنندگانی که در مهلت تعیین شده از تاریخ صدور پروانه صادراتی نسبت به بازگشت ارز خود به چرخه اقتصادی کشور اقدام نکنند، مکلف هستند باقی مانده تعهدات خویش را در بازار دوم (سامانه نیما) به نرخ روز پایانی مهلت مزبور در این بازار یا قیمت روز بازار، هرکدام که کمتر باشد، به بانک مرکزی بفروشند.
اما در صورتیکه صادرکننده ای ارز حاصل از صادرات خویش را طی این مدت بازنگرداند، وزارت صمت صدور یا تمدید کارت بازرگانی وی را انجام نداده و امکان صدور یا تمدید ثبت سفارش را از او سلب می کند.
همچنین امکان استفاده از تسهیلات و خدماتی نظیر مسیر سبز، پذیرش ضمانت ها و نظایر آن و همینطور استرداد حقوق و عوارض گمرکی میسر نخواهد بود.
سازمان امور مالیاتی هم تمامی معافیت ها و مشوق های مالیاتی صادرکنندگان را برای کسانی که ارز حاصل از صادرات خویش را بازنگردانند، لغو می کند و بانک مرکزی هم گواهی ثبت آماری (تخصیص ارز) را صادر نخواهد کرد و بانکهای عامل هم تسهیلات و ضمانت های ریالی و ارزی را برای این افراد متوقف خواهند کرد.


منبع:

1399/04/30
14:22:14
5.0 / 5
2097
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی