تولید نفت اوپك افزایش یافت

تولید نفت اوپك افزایش یافت

تولید نفت اوپك در ماه آگوست كه مرحله دوم توافق كاهش تولید اوپك پلاس به اجرا درآمد و محدودیت عرضه این گروه تسهیل شد، حدود یك میلیون بشكه در روز افزایش پیدا كرد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، نظرسنجی رویترز نشان داد اوپک در اوت ۲۴.۲۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۹۵۰ هزار بشکه در روز بالاتر از آمار ژوییه بود و نسبت به تولید ژوئن که پایینترین رکورد سه دهه اخیر بود، افزایش بیشتری پیدا کرد.

کاهش محدودیتهای قرنطینه و عرضه کمتر از طرف اوپک پلاس کمک کرده است نفت برنت از رکورد اندک ۱۶ دلار در هر بشکه در آوریل به بالای ۴۶ دلار در هر بشکه صعود کند. با این وجود نگرانیها نسبت به شیوع موج دوم ویروس کرونا، رشد قیمتها را محدود نگه داشته و نگاهها را به اوپک معطوف کرده است.

یک نماینده اوپک در این زمینه اظهار داشت: حالا ما در فضای بهتری هستیم اما هنوز احیای کامل حاصل نشده است. ما باید به دقت به رصد بازار و وضعیت شیوع ویروس کرونا ادامه دهیم.

اوپک پلاس که شامل اوپک، روسیه و شماری دیگر از تولیدکنندگان نفت می باشد، از اول ماه مه توافقی را برای کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تولید جهانی به اجرا گذاشت و از اول اوت میزان کاهش تولیدش را به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل کرد و تا دسامبر به این روند ادامه می دهد. سهم اوپک از این کاهش تولید، ۴.۸۶۸ میلیون بشکه در روز است.

طبق نظرسنجی رویترز، نرخ پایبندی کشورهای عضو اوپک به توافق کاهش تولید در اوت ۹۹ درصد بود. نرخ پایبندی ژوییه به ۹۵ درصد بازنگری شد.

افزایش تولید اوت مشابه افزایش مشاهده شده در ژوییه بوده و به معنای آن است که اوپک حالا حدود دو میلیون بشکه در روز بیشتر از ژوئن نفت تولید می کند.

بزرگترین افزایش عرضه در اوت مربوط به عربستان سعودی بود که ۹ میلیون بشکه در روز تولید کرد و تولیدش نسبت به ژوییه ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت و به سهمیه جدید تولیدش نزدیک شد.

دومین افزایش بزرگ تولید مربوط به امارات متحده عربی بود که با افزایش تقاضای داخلی، بیشتر از سهمیه خود نفت تولید کرد. تولید نفت کویت هم افزایش داشت اما مطابق با سهمیه جدیدش بود.

همچنین افزایش اندک تولید از طرف آنگولا و الجزایر مشاهده شد. عراق و نیجریه که در ماههای قبل فراتر از سهمیه شان نفت ساخته بودند، تولیدشان را کاهش دادند و عراق به بالاترین نرخ پایبندی در سالهای اخیر دست یافت. با این وجود کاهش تولید عراق کمتر از حجمی بود که وعده داده بود و نیجریه هم با وجود بهبود پایبندی به توافق کاهش تولید، نتوانست به نرخ ۱۰۰ درصدی برسد.

بر اساس گزارش رویترز، تولید نفت ایران، ونزوئلا و لیبی تغییر چندانی نداشت و همگی به سبب تحریمهای آمریکا یا مشکلات داخلی از مشارکت در کاهش تولید اوپک پلاس معاف شده اند. تولید لیبی در صورت رفع محاصره میادین نفتی این کشور ممکنست رو به افزایش بگذارد.

نظرسنجی رویترز بر اساس آمار کشتیرانی ارائه شده از طرف منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رهگیری مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات فراهم شده از طرف منابع آگاه در شرکتهای نفتی، اوپک و موسسات تحقیقاتی تهیه شده است.

منبع:

1399/06/12
08:17:16
5.0 / 5
1633
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی